Americké akcie v úterý zastavily propad, investoři jsou však kvůli krizi na Ukrajině opatrní. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu pozitivním překvapením

Americké akciové trhy v úterý přerušily třídenní pokles a uzavřely nad nulou. Technologické akcie po předchozím výprodeji mírně posilovaly, ačkoli investoři jsou kvůli eskalaci konfliktu na Ukrajině spíše opatrní.

Dow v úterý zakončil na nule s mírným ziskem 0,06 %, S&P 500 připsal 0,38 % a technologický Nasdaq 0,81 %.

Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem Nike, Intel a Caterpillar, přes procento naopak odevzdaly Goldman Sachs, Boeing a Pfizer.

Akcie společností Yahoo!, eBay i Facebook posilovaly o více než dvě procenta poté, co technologický sektor v posledních dnech zažil silnou výprodejovou vlnu, která smazala indexu S&P 500 celý letošní zisk.

Po uzavření burz zahájil neoficiálně výsledkovou sezónu hliníkový gigant Alcoa, který byl loni vyřazen z indexu Dow. Očekával se zisk na akcii na 4 centech a více než 5% pokles tržeb na 5,56 miliardy dolarů. Alcoa však vcelku příjemně překvapila, dosáhla zisku na akcii 9 centů, ačkoli tržby mírně zaostaly za očekáváním a klesly na 5,45 miliardy dolarů. V řádném obchodování Alcoa připsala téměř půl procenta v after-marketu akcie posilují o téměř 3 %.

Podle dat společnosti FactSet více než 90 firem z indexu S&P 500 snížilo predikce svého zisku v uplynulém čtvrtletí. Podle analytiků by slabý první kvartál mohl nepříznivě ovlivnit celoroční výkon firem i celé ekonomiky. "Investoři už svá očekávání snížili, a nebudou to tedy zveřejněná čísla za první kvartál, ale výhled na příští měsíce, co bude pro trhy klíčové," upozornil Chris Gaffney, tržní stratég z EverBank.

Cena akcií společnosti Gigamon se v úterý propadla o 34 % poté, co firma snížila predikci svých tržeb. Cenné papíry těžařské firmy James River Coal odepsaly přes 60 % poté, co společnost v pondělí vyhlásila bankrot a požádala o ochranu před věřiteli. Zároveň firma dále hledá kupce nebo investora.

Naproti tomu akcie First Solar zpevnily o 7 %, a staly se tak v úterý lídrem indexu S&P 500. Analytici ze Citigroup v minulém týdnu označili First Solar za jednu z akcií, které budou profitovat ze zvýšeného zájmu investorů o obnovitelné zdroje.

Cenné papíry Yelp (+1,89 %) pozitivně reagovaly na zvýšení doporučení na "koupit" z "neutral" ze strany analytiků ze SunTrust. Podle Robinsona Humphreyho ze SunTrust nedávný pokles ceny vytvořil pro investory příznivou kupní příležitost. Doporučení zvýšili i analytici z Oppenheimer.

Akcie FireEye zpevnily o téměř 4 % díky zvýšení doporučení od Wedbush na "outperform" z "neutral". Výrobce bezpečnostních platforem na ochranu před kybernetickými útoky zlevnil kvůli výprodeji v technologickém sektoru a podle analytika Sanjita Singha se tak stal dobrou nákupní příležitostí.

Consol Energy posílila o více než tři procenta po uspokojivých hospodářských výsledcích a pozitivnímu výhledu na příští měsíce.

V úterý měli ve Spojených státech hlasovat finanční regulátoři o možnosti financování bank. Předmětem hlasování má být částka, kterou si banky budou moci půjčit na financování svého podnikání. Nová pravidla, která by měla být výrazně přísnější, by měla banky přimět financovat své obchody méně rizikověji, například skrze akcie, spíše než pomocí zadlužování.

CME Group v úterý oznámila, že kvůli technickým potížím pozastavila obchodování skrze elektronický systém Globex. Přerušení provozu mělo podle tiskového prohlášení vliv především na zemědělské kontrakty, nikoli na kontrakty s ropou nebo kovy.

Ceny ropy se kvůli novému napětí na Ukrajině vrátily k růstu

Světové ceny ropy se po pondělním výrazném poklesu v úterý vrátily k růstu. Trhy tak reagují na nejnovější nepokoje na východě Ukrajiny, které upozorňují na napětí mezi Ruskem a Západem. Cenám ropy však ve výraznějším zvýšení bránilo očekávání, že Libye brzy obnoví vývoz této strategické suroviny.

Severomořská ropa Brent v pondělí kolem 21.45 SELČ vykazovala nárůst o 1,78 dolaru na 107,61 USD za barel. Cena americké lehké ropy ve stejnou dobu stoupla o více než dva dolary na 102,53 USD za barel.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v úterý varoval Moskvu před zásahem na východní Ukrajině. Pro vztah s NATO by to prý mělo vážné důsledky. Rusko je největším světovým producentem ropy a veškeré diplomatické spory mezi Západem a Moskvou znepokojují investory.

V pondělí ceny ropy klesaly kvůli nadějím na postupné odblokování dvou libyjských ropných přístavů, na kterém se v neděli dohodla libyjská vláda s povstalci. Blokáda východolibyjských přístavů trvá osm měsíců a snížila těžbu a vývoz ropy ze země na minimum. "Dohoda má na světové ceny ropy vliv i v úterý a brání jim ve výraznějším růstu," napsala agentura Reuters.

Zlato zdražilo téměř o procento, stříbro přidalo dokonce 1,7 %.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 8. 2021 9:00
Petr Zýma (XTB): Z technického hlediska se zajímavě na SHORT jeví Nasdaq 100, u S&P 500 zatím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
3. 8. 2021 11:53
Pírko (Bohemian Empire): "Perspektivní" růstové tituly mohou mít problém, až zdraží peníze. V…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat