Americké akcie v úterý znovu přepisovaly historii, indexy Dow a S&P 500 posunuly svá intradenní i zavírací maxima

Americké akcie v úvodu úterního obchodování navázaly na pondělní vývoj a dále posunovaly svá historická maxima. Index Dow vzrostl až nad 16 735 bodů a S&P 500 se poprvé v historii přehoupl přes 1 900 bodů. K růstu přispěly některé podnikové zprávy, například plánované navýšení podílu společnosti Coca-Cola v producentovi kávy Keurig Green Mountain. Po slibném úvodu nicméně investoři začali vybírat zisky a technologický index Nasdaq se dokonce propadl pod nulu.

Dow během dne vzrostl na nové historické maximum 16 735,51 bodu a nakonec uzavřel se ziskem 0,12 % na novém zavíracím maximu 16 715,44 bodu. Taktéž širší index S&P 500 během dne přepisoval historii. V úvodu obchodování se vůbec poprvé dostal nad hladinu 1 900 bodů na 1 902,17 bodu a v závěru si připsal zisk 0,04 %, který mu zajistil nové zavírací maximum 1 897,45 bodu. Technologický index Nasdaq ale klesl a se ztrátou 0,33 % uzavřel na 4 130,17 bodu.

Nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží a titulům z odvětví energetiky. Oslabily naopak akcie ze sektoru telekomunikací, finanční odvětví nebo sektor cyklického spotřebního zboží.

"Situaci na americkém trhu lze asi nejlépe přirovnat ke hře na kočku a myš," řekl Kim Forrest, analytik ze společnosti Fort Pitt Capital. "Drobní investoři v pondělí zaslechli, že se akcie dostaly na nová maxima, na což zareagovali poměrně razantním vstupem do nových pozic. Z mého pohledu se jedná o nejspolehlivější vysvětlení toho, proč si dnes trhy nevybraly pauzu," dodal.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Úterní růst indexů Dow a S&P 500 na nová historická i zavírací maxima nicméně narušil nový výhled investiční společnost Pimco nazvaný The New Neutral. Společnost v něm tvrdí, že silný silný býčí trend, který na amerických akciových trzích trvá již od začátku března 2009, v následujících třech až pěti letech definitivně skončí. Současně ale firma upozorňuje, že neočekává, že by nad trhy okamžitě převzali nadvládu medvědi. Spíše než to by se podle ní měly americké akcie pohybovat v bočním až mírně růstovém trendu. Tempo, kterým akcie až dosud zdražovaly, má ovšem zmizet.

Z indexu Dow nejvíce zdražily cenné papíry softwarové společnosti Microsoft (+1,84 %), pojišťovny Travelers (+0,95 %) a výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar (+0,89 %). Nejvíce naopak klesla cena akcií technologické společnosti Cisco Systems (-1,42 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,28 %) a mobilního operátora AT&T (-1,01 %).

Akcie producenta kávy a výrobce kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů Keurig Green Mountain (+7,55 %) zdražily o více než sedm procent poté, co světově největší výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola oznámil, že ve firmě plánuje v následujících 36 měsících navýšit svůj podíl na 16 %. Obě společnosti již v únoru letošního roku uzavřely dohodu o spolupráci na vývoji a distribuci přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů, v rámci které Coca-Cola získala za 1,25 miliardy dolarů 10% podíl v Keurig Green Mountain.

Dařilo se i cenným papírům farmaceutické společnosti McKesson (+3,31 %), která již v pondělí po závěru trhů oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila se ziskem 1,58 USD na akcii (loni: 1,10 USD na akcii) při tržbách 38,14 miliardy USD (loni: 30,52 miliardy USD). Po očištění výsledků firma vykázala upravený zisk na akcii 2,55 USD, čímž překonala odhady analytiků, nastavené na zisk 2,39 USD na akcii.

Dále zdražily například akcie firem spojených s výrobou palivových článků. Cenné papíry firmy Plug Power (+4,87 %), která ve středu zveřejní čtvrtletní výsledky svého hospodaření, posílily téměř o pět procent, akcie konkurenčního podniku Ballard Power Systems (+6,33 %) přidaly více než šest procent a cena akcií firmy FuelCell Energy (+8,00 %) vzrostla o osm procent.

Navzdory poklesu benchmarkového indexu technologické burzy Nasdaq dokázaly akcie některých technologických firem zdražit. Cenné papíry internetového obchodu Amazon.com (+0,59 %) a internetového obra Google (+0,58 %) posílily o necelé procento poté, co Mark May z americké Citigroup uvedl, že nedávný výrazný pokles amerického technologického trhu vytvořil nové investiční příležitosti, kterých by se investoři měli snažit využít. Za nejatraktivnější tituly May označil právě akcie Googlu, Amazonu a také Facebooku.

Zhruba procento naopak odepsaly akcie mobilního operátora AT&T (-1,01 %). Investoři tak zprávu, že americký telekomunikační gigant jedná o převzetí provozovatele satelitního televizního vysílání DirecTV za téměř 50 miliard dolarů přijali mírně negativně, a to i přesto, že je DirecTV (-1,24 %) největším provozovatelem satelitního televizního vysílání ve Spojených státech a jeho tržní hodnota se nyní pohybuje kolem 44,5 miliardy dolarů.

O více než dvacet procent zlevnily cenné papíry výrobce kosmetiky Elizabeth Arden (-22,82 %), který v pondělí po závěru trhů oznámil, že mu v období od ledna do března klesl upravený zisk na akcii z 0,44 USD na polovinu. Firma současně oznámila, že oslovila banku Goldman Sachs s žádostí o nalezení strategických řešení, s jejichž pomocí by pro investory dokázala zvýšit svoji hodnotu.

Dolar posílil k euru i jenu

Dolar na devizových trzích v úvodu úterní obchodní seance stagnoval, když se kurz eurodolaru bez větších změn pohyboval kolem 1,376. Poté ale jednotná evropská měna v reakci na pokles důvěry analytiků a investorů v německou ekonomiku a také informaci, že německá centrální banka podporuje zavedení prorůstových opatření evropského hospodářství ze strany ECB, začala oslabovat a kolem desáté hodiny se kurz eurodolaru pohyboval kolem svého měsíčního minima 1,370.

K japonskému jenu dolar posílil z 102,15 USD/JPY na 102,25 USD/JPY. Během dne nicméně americká měna krátce sestoupila až k 102 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý rostly, a to hlavně díky pochybnostem, zda se Libyi podaří relativně rychle obnovit vývoz suroviny ze země. Trh se také obává dalších sankcí, které chtějí na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině uvalit západní země. Libye v pondělí uvedla, že je připravena otevřít ropná pole a ropovody na západě země, které byly od března kvůli blokádám demonstrantů zavřené. Těžba ropy by díky tomu měla stoupnout až o 500 tisíc barelů denně. V úterý ale činila jen 235 tisíc barelů.

Severomořská ropa Brent zdražila o necelý dolar na 108,63 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla přibližně o 0,8 % na 100,70 USD za barel.

Podle analytiků je zatím velmi nepravděpodobné, že by pokračující ukrajinská krize mohla způsobit přerušení dodávek energií z Ruska. Největší světový vývozce ropy, Saúdská Arábie, však dobrovolně přislíbil, že v případě nedostatku suroviny zvýší své dodávky. Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) mezitím oznámil, že se agentura zatím nechystá kvůli napětí s Ruskem uvolnit nouzové zásoby ropy.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dále v úterý mírně zvýšila odhad poptávky po této strategické surovině na letošní rok o 110 tisíc barelů na 29,76 milionů barelů denně. Uvedla však, že současná úroveň těžby je schopná poptávku uspokojit, což podle agentury Reuters naznačuje, že své těžební limity v červnu nezmění.

Zlato v úterý zlevnilo o necelé dva dolary na 1 294,03 USD za trojskou unci.

Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
30. 11. 2021 10:20
Analytik: Inflace v Česku v roce 2022 zpomalí, k 2% cíli se ale ani nepřiblíží
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
30. 11. 2021 6:34
Semotan (J&T Banka): V roce 2022 se na burzách oddělí zrno od plev, investory bude více zajímat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
29. 11. 2021 12:00
Investorský magazín: Tržní rok 2022 ve výhledu Pavla Kohouta a inflační (ne)bezpečí spojené s…
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
29. 11. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Další vlna pandemie může zpomalit zpřísňování měnové politiky v USA,…
Americké akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat