Americké akcie v úvodu týdne mírně posílily díky komoditám. Investoři vyhlížejí data z trhu práce

Americké burzy zahájily nový týden růstem díky komoditám, které táhly nahoru akcie společností ExxonMobil a U.S. Steel. Investoři vyhlížejí páteční data z trhu práce a také zprávu o růstu HDP.

Dow posílil o 0,15 %, S&P 500 připsal 0,36 % a technologický Nasdaq 0,37 %. Index Dow v pondělí táhly nahoru akcie ExxonMobil, Verizon Communications a Microsoft, kolem procenta naopak ztrácely VISA, DuPont a JPMorgan.

Index S&P 500 od minima v roce 2009 posílil už o 160 % díky uvolněné monetární politice, kterou zavedla centrální banka, aby podpořila ekonomický růst. Šéf dallaského Fedu James Bullard v pondělí prohlásil, že kvantitativní uvolňování bylo úspěšné a není nutné spěchat s jeho ukončením.

Největší světová energetická společnost ExxonMobil posílila o více než 2 % a U.S. Steel a AK Steel Holding zpevnily o více než 4 %, když banka Goldman Sachs zlepšila výhled na jejich akcie a nově je ohodnotila jako vhodné k nákupu z původního hodnocení "prodat".

Akcie společnosti Kellogg mírně posílily, když firma v rámci zveřejněných hospodářských výsledků oznámila i svůj záměr propustit 7 % pracovní síly v rámci plánu úspor.

Blíží se IPO akcií Twitteru. Společnost v pondělí upřesnila úvodní nabídku - počet akcií zůstává stejný na 70 milionech, ale úvodní cena se zvýšila. Firma by ráda na IPO vydělala 1,75 miliardy dolarů, tedy za jednu akcii mezi 23 a 25 dolary. Původně společnost očekávala, že by na jedné akcii mohla získat 17 až 20 dolarů.

Propadly se cenné papíry kanadské společnosti BlackBerry, která nečekaně obrátila a ustoupila od původního plánu prodeje a stažení z burzy. Namísto toho z firmy odchází dosavadní výkonný ředitel a společnost vydá konvertibilní dluhopisy za miliardu dolarů.

Mírně ztratily i cenné papíry Johnson & Johnson poté, co americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že firma zaplatí pokutu 2,2 miliardy dolarů za urovnání obvinění týkajících se jejích marketingových praktik. Firma podle obvinění platila lékařům a lékárnám, aby propagovali její antipsychotické přípravky Risperdal a Invega a lék na srdce Natrecor. Společnost prý rovněž propagovala neschválené používání těchto léků u dětí a seniorů.

"Výsledková sezóna je zatím obecně vzato dobrá," říká James Dunigan, investiční ředitel PNC Wealth Management. "Myslím, že pokud dojde k nějakým korekcím, budou jen krátkodobé."

Hedgeový fond SAC Capital Advisors se dohodl se státním zástupcem na urovnání sporu ohledně insider tradingu, kterého se měl dopouštět mezi lety 1999 a 2010. SAC Capital Advisors přizná u soudu vinu a zaplatí pokutu 1,8 miliardy dolarů. Dohodu však ještě musí schválit soud.

Ropa zlevnila, dolar oslabil

Světové ceny ropy se v pondělí po pátečním propadu stabilizovaly a severomořská ropa Brent oživila z počátečního čtyřměsíčního minima kolem 105 dolarů za barel na 106 dolarů. Ropný trh se ale obává dalšího poklesu, zejména kvůli růstu zásob ve Spojených státech. Americká lehká ropa WTI, která ztrácela čtyři týdny po sobě, se s několikacentovým ziskem pohybovala kolem 94,50 USD za barel.

Trh podle analytiků očekává pokles cen. "Je to odraz vysoké nabídky, zejména v USA, silného kurzu dolaru a ústupu geopolitických rizik," řekl agentuře Reuters analytik ropného trhu Carsten Fritsch z německé Commerzbank. Banka v pondělí snížila svůj odhad průměrné ceny Brentu pro příští rok o devět dolarů na 106 USD.

Obchodníci a analytici předpokládají, že nadcházející zprávy ukáží za minulý týden růst zásob ropy v USA šestý týden po sobě. Ceny ropy podkopávají také zprávy, že hedgeové fondy a další velcí spekulanti na trhu snižovali své sázky na růst ceny Brentu téměř každý týden od počátku září.

Před výraznějším poklesem ropě brání výpadek dodávek z Libye. Kvůli tamním nepokojům je vývoz ropy ze země pod desetinou celkové kapacity.

Dolar vůči euru v pondělí oslabil na 1,3517 EUR/USD, vůči japonskému jenu také mírně oslabil na 98,65 USD/JPY.

Ve čtvrtek budou zveřejněna předběžná data o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí. Analytici očekávají, že růst HDP zpomalil na 2 % z 2,5 % ve druhém kvartálu. Růst spotřebitelských výdajů, které do HDP přispívají největší měrou, byl podle odhadů nejslabší od roku 2011.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, Reuters

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat