Americké akcie ve čtvrtek klesly, JPMorgan a Citigroup zlevnily navzdory příznivým hospodářským výsledkům

Americké akcie ve čtvrtek oslabily. Ke ztrátám indexů přispěly bankovní společnosti v čele s JPMorgan Chase a Citigroup, které před začátkem obchodování reportovaly hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Index Dow klesl o 0,14 % na 22 841,01 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,17 % na 2 550,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,18 % na 6 591,51 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,61 % na 9,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o bezmála tři bazické body na 2,32 %.

Dařilo se realitnímu odvětví, průmyslovému sektoru, utilitám a sektoru necyklického spotřebního zboží. Nejvýrazněji naopak zlevnily akcie ze sektoru financí a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Analytik Pioneer Investment Management John Carey uvedl, že první výsledky finančních domů byly v pořádku. Obchodníci ale možná více uvažují o zprávách a přemýšlejí i o pokračujícím slabém růstu úvěrů a pomalém zlepšování kvality úvěrů.

Cenné papíry JPMorgan Chase (-0,88 %) a Citigroup (-3,43 %) oslabily ve čtvrtek i přesto, že se oběma bankám podařilo překonat odhady zisku i příjmů navzdory poklesu výnosů z obchodování.

Důvodem poklesu akcií JPMorgan Chase a Citigroup byly podle analytika Šimona Janů z České spořitelny výsledky z obchodních operací, statická čistá úroková marže a budování rezerv v segmentu kreditních karet. "Slabší výsledky v segmentu obchodních operací souvisejí s nízkou volatilitou na trzích, kvůli které se snižuje aktivita klientů," říká Janů.

S&P 500 od začátku roku stoupl o 14 % a investoři doufají, že nejnovější hospodářská čísla potvrdí, že ceny akcií odpovídají fundamentům. Podle odhadů analytiků se zisk firem z indexu S&P 500 zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně o 4,4 %. V prvním a druhém čtvrtletí zisky firem rostly o více než 10 %.

Hodnota kryptoměny bitcoin ve čtvrtek poprvé překročila hranici 5 000 USD. Od začátku roku se tak více než zpětinásobila. Večer bitcoin rostl o 10,74 % na 5 350,26 USD, ethereum zdražovalo o procento na 305,65 USD a bitcoin cash stoupal o necelé procento na 316,97 USD.

Dolar smazal úvodní ztráty, ropa zlevnila

Americký dolar ve čtvrtek smazal úvodní ztráty způsobené zveřejněním zápisu z posledního zasedání centrální banky USA. Ten ukázal, že část centrálních bankéřů stále míní, že by se letos měly ještě jednou zvýšit úrokové sazby, několik jich ovšem upozorňuje, že další zpřísňování měnové politiky by mělo záviset na nových údajích o inflaci.

"Zápis byl trochu na holubičí straně ve smyslu toho, že velká část diskuze se točila kolem inflace a nedostatku inflačních tlaků," uvedl obchodník ze Silicon Valley Bank Ming Trang.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, nakonec vzrostl o 0,1 % na 93,08 bodu a euro vůči dolaru oslabilo o 0,2 % na 1,183 USD.

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek klesaly. Reagovaly především na zprávy o stavu zásob suroviny ve Spojených státech. Ty se minulý týden nečekaně zvýšily o 3,1 milionu barelů na 468,5 milionu barelů, uvedla soukromá organizace Americký ropný institut (API).

Podle státního Úřadu pro energetické informace (EIA), který používá jinou metodiku, zásoby v týdnu do 6. října naopak klesly o 2,7 milionu barelů, protože rafinerie zvýšily produkci. Zásoby benzinu však stouply. Zpráva EIA částečně zmírnila úvodní pokles cen ropy.

Větší zásoby ropy v USA by poškodily úsilí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která se prostřednictvím omezení dodávek snaží podpořit ceny suroviny. Analytici předpokládají, že ropný kartel dohodu o snížení těžby prodlouží. Zatím dohoda platí do března 2018.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat