Americké akcie ve čtvrtek kvůli šíření koronaviru znovu výrazně klesly, index S&P 500 se propadl nejvíce od roku 2011

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek už šestou seanci za sebou klesly. Může za to šíření koronaviru, které zvyšuje obavy o budoucí ekonomický růst a vývoj zisků společností. Širší index S&P 500 zaznamenal dokonce nejvýraznější propad od roku 2011 a nejrychlejší korekci v historii, když z maxima klesl o více než 10 % za pouhých šest dní.
Index Dow spadl o 4,42 % (1 190,95 bodu) na 25 766,64 bodu, širší index S&P 500 se propadl o 4,42 % na 2 978,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 4,61 % na 8 566,48 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 42,09 % na 39,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o čtyři bazické body na 1,274 %.
Oslabilo všech 11 sektorů, které jsou součástí širšího indexu S&P 500. Nejhůře si vedly technologické, finanční, energetické a realitní firmy.
Propad cen akcií podle analytiků dosáhl tempa, které by se dalo označit za let střemhlav dolů z rekordních maxim. Index S&P 500 už z rekordu, na který stoupl 19. února, klesl o více než 12 % a Nasdaq Compositě téměř o 13 %. Index Dow pak na rekordní závěr z 12. února ztrácí také téměř 13 %. Všechny tři indexy se tak dostaly do korekce, která nastává ve chvíli, kdy klesnou ze svého maxima o 10 až 20 %.
Všechny tři indexy jsou také na cestě dosáhnout nejprudšího týdenního propadu od globální finanční krize. Přispívají k tomu zprávy, že počet nově nakažených ve světě už překonal počet nově nakažených v Číně. Vlády od Íránu po Austrálii bojující s onemocněním zavírají školy, ruší velké události a zásobují se zdravotnickým materiálem. Firma Goldman Sachs nejnověji odhadla, že americké firmy letos nevykážou růst zisku.
Akcie Microsoftu (-7,05 %) klesly po jeho varování, že čeká slabý výkon podnikání s osobními počítači kvůli problémům v dodavatelském řetězci způsobeným koronavirem.
Výrazně se propadly i akcie automobilky Tesla (-12,81 %) kvůli obavám z dopadu koronaviru na prodej jejích aut v Číně. Zvrátit trend se naopak podařilo průmyslovému konglomerátu 3M (+0,81 %), který by podle analytiků měl těžit z vyššího prodeje respirátorů.
Dolar oslabil, investoři čekají pokles sazeb Fedu
Americký dolar ve čtvrtek oslabil, protože investoři sází na to, že centrální banka USA sníží úrokové sazby, aby vykompenzovala negativní vliv šíření koronaviru na ekonomiku. Ke ztrátám dolaru přispěla také skutečnost, že výnosy amerických dluhopisů pokračují v poklesu na nová minima.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti světových měn, se snížil o 0,5 % na 98,48 bodu. Euro k dolaru posílilo téměř o procento na 1,099 USD. Dolar k jenu klesl o půl procenta na 109,87 JPY a euro vůči jenu vzrostlo o 0,5 % na 120,74 JPY.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí rostla tempem 2,1 procenta, stejně jako v předchozím kvartálu. Ve své zpřesněné zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo obchodu. Výsledek je v souladu s odhady. Ministerstvo už dříve uvedlo, že loňský růst o 2,3 procenta byl nejslabší za tři roky. Analytici upozorňují na potíže, s nimiž se ekonomika v důsledku šíření koronaviru pravděpodobně setká v letošním prvním čtvrtletí.
- Výprodej amerických akcií v tomto týdnu je dáván do souvislosti s celosvětovým šířením čínského koronaviru. Jiného názoru je ale uznávaný investiční manažer Jeffrey Gundlach. K prudkému poklesu cen amerických akcií podle něj velkou měrou přispělo vítězné tažení Bernieho Sanderse demokratickými primárkami.
- Americká společnost Microsoft varovala před dopady šíření koronaviru na prodej osobních počítačů. Kvůli výpadkům v dodávkách součástek z Číny se této divizi podniku v aktuálním čtvrtletí zřejmě nepodaří splnit původní cíl tržeb, uvedla ve středu firma. Dodala, že čínské továrny se sice postupně znovu otevírají, děje se tak ale pomaleji, než se očekávalo.
- Index aktivity ve výrobním sektoru na území Spojených států spadajícím pod kansaský Fed dosáhl v srpnu hodnoty 8 bodů. Představuje to nečekaný vzestup z červencové hodnoty -4 body; trh očekával pokles na -5 bodů.
Výsledková sezóna
- Výsledky Perrigo ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (loni: 0,95 USD), tržby 1,3 miliardy USD (meziročně +10,7 %).
- Výsledky Best Buy ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,90 USD (odhad: 2,75 USD), tržby 15,20 miliardy USD (odhad: 15,05 miliardy USD).
-
Výsledky J.C. Penney ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,13 USD (odhad: -0,06 USD), tržby 3,38 miliardy USD (loni: 3,67 miliardy USD, odhad: 3,38 miliardy USD)
.