Americké akcie ve čtvrtek navzdory slibnému úvodu oslabily. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu zklamáním

Americké akciové trhy do čtvrteční obchodní seance vstoupily s mírnými zisky, později ale přešly do ztrát. Příznivé údaje z amerického trhu práce nakonec přebila opatrnost před páteční klíčovou zprávou o prosincovém vývoji zaměstnanosti, která naznačí, zda prosincové rozhodnutí americké centrální banky zahájit omezování podpůrné měnové politiky bylo oprávněné.

Dow oslabil o 0,11 % na 16 444,76 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,23 % na 4 156,19 bodu. Jako jediný ze tří nejvýznamnějších amerických akciových indexů posílil S&P 500, který přidal 0,03 % na 1 838,13 bodu. Nejvíce ve čtvrtek oslabovaly akcie ze sektoru základních materiálů a technologické tituly. Přibližně o sedm desetin procenta naopak posílil sektor zdravotnictví a dařilo se i titulům ze sektorů služeb a průmyslu.

"Trhy jsou stále poměrně nejisté," říká tržní stratég ze společnosti EverBank Chris Gaffney. "Začínající výsledková sezóna však zajistí, že se investoři budou nějaký čas soustředit i na jiná témata než jen na otázku utahování měnové politiky."

Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl v týdnu do 4. ledna o 15 tisíc na 330 tisíc, nejníže za poslední měsíc. Analytici, kteří předvídali pokles na 335 tisíc, se shodují, že oživující americká ekonomika firmám umožňuje držet si zaměstnance. Předchozí týden byl revidován na 345 tisíc z 339 tisíc, čtyřtýdenní průměr klesl na 349 tisíc z 358 750. Pokračujících žádostí v týdnu do 28. prosince přibylo 50 tisíc na 2,87 milionu.
  • Americké firmy v loňském roce oznámily propuštění 509 051 zaměstnanců, což byl nejnižší počet od roku 1997. Meziročně se počet plánovaných propuštěných snížil o tři procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila konzultační společnost Challenger, Gray & Christmas.
  • Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) udělila pokutu společnosti Alcoa ve výši 384 milionů dolarů kvůli porušení protikorupčního zákona Foreign Corrupt Practices Act. Podle prohlášení SEC pobočky společnosti opakovaně podplácely vládní úředníky v Bahrajnu, aby si udržely klíčový zdroj svého podnikání. Alcoa oznámila, že pokutu zaplatí.
  • Automobilka Ford zvyšuje čtvrtletní dividendu na 12,5 centu na akcii z 10 centů, čekalo se zvýšení na 12 centů. Akcie Ford v řádném obchodování +1,93 %.
  • Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie McDonald's na "overweight", cílovou cenu navyšuje na 115 USD. Akcie McDonald's v řádném obchodování +0,05 %.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce odepisovaly akcie mobilních operátorů Verizon (-2,06 %) a AT&T (-2,04 %). Nedařilo se ale ani ropnému gigantu ExxonMobil (-0,97 %) nebo technologické společnosti Cisco Systems (-0,91 %). Přibližně o procento naopak posílily akcie chemického gigantu DuPont (+1,28 %) a výrobce letadel Boeing (+0,93 %).

Akcie maloobchodní společnosti Macy's (+7,64 %) ve čtvrtek posilovaly poté, co firma oznámila, že propustí 2 500 zaměstnanců a uzavře 5 svých obchodů. Zároveň oznámila, že její tržby v listopadu a prosinci vzrostly o 3,6 %, a zpřesnila očekávané tempo růstu tržeb v druhém pololetí loňského roku na 2,8 až 2,9 % z původního odhadu 2,5 až 4 %. To podle firmy znamená, že její tržby ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 2,3 až 2,5 % (odhad analytiků: +2,6 %). Odhad celoročního zisku Macy's ponechala na 3,8 až 3,9 USD na akcii.

Posilovaly také akcie maloobchodního prodejce J.C. Penney (+3,66 %). Firma již ve středu oznámila, že její tržby v listopadu a prosinci vystřelily o více než 10 %. Analytik z Piper Jaffray v reakci na tento vývoj zvýšil doporučení na akcie J.C. Penney na "overweight" z "neutral", cílovou cenu ponechal beze změny na 11 USD. Akcie firmy se však navzdory čtvrtečnímu posílení stále nacházejí poblíž svého historického minima 6,24 USD z října 2013.

Úterý bylo na amerických burzách také dnem aerolinek. Akcie společnosti Delta Air Lines posílily o 4,23 % a cenné papíry United Continental Holdings přidaly dokonce 6,78 %. Aerolinkám pomohl zejména zvýšený výhled analytiků z JPMorgan Chase na celý sektor. Akcie Southwest Airlines vzrostly o 2,87 %.

Po zvýšení cílové ceny na 29 USD z 26 USD od Goldman Sachs se dařilo také cenným papírům společnosti Goodyear Tire & Rubber (+2,06 %). "Očekáváme, že Goodyear vykáže za čtvrté čtvrtletí finanční výsledky, které investory příjemně překvapí," uvedl v komentáři ke zvýšení cílové ceny analytik Patrick Archambault. Zároveň zvýšil cílovou cenu akcií General Motors (+0,17 %) na 49 USD z 48 USD.

Po závěru obchodování zveřejnil čtvrtletní finanční výsledky hliníkárenský gigant Alcoa (v řádném obchodování -1,29 %), který bývá tradičně považován za indikátor stavu globální ekonomiky. Firma vykázala čistou čtvrtletní ztrátu 2,3 miliardy USD (2,19 USD na akcii, loni zisk 0,21 USD na akcii) při tržbách 5,59 miliardy USD (odhad 5,36 miliardy USD, loni 5,9 miliardy USD). Při upravených výsledcích firma dosáhla zisku na akcii 0,04 USD (odhad: zisk 0,06 USD). Akcie Alcoy v reakci na slabší výsledky v after-marketu oslabovaly o 4 %. Za celý loňský rok firma vykázala čistou ztrátu 2,3 miliardy USD (2,14 USD na akcii, loni čistý zisk 191 milionů USD, tedy 0,18 USD na akcii). Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost v loňském roce dosáhla zisku 357 milionů USD ve srovnání se ziskem 262 milionů v roce 2012. Tržby v roce 2013 dosáhly 23 miliard USD (loni 23,7 miliardy USD, meziročně -4 %).

Výrazně se v after-marketu hýbala také cena akcií oděvního řetězce Abercrombie & Fitch (v řádném obchodování +0,88 %), který zvýšil výhled celoročního zisku na 1,55 až 1,65 USD z 1,40 až 1,50 USD. Analytici očekávají 1,47 USD. Akcie Abercrombie & Fitch v poobchodní fázi přidávaly kolem 17 %.

Dolar vůči euru po slovech Maria Draghiho krátce skokově posílil

Dolar v první polovině čtvrteční obchodní seance v páru s jednotnou evropskou měnou mírně oslaboval. Kurz eurodolaru zahajoval na hladině 1,357 a kolem 14.00 SEČ se dolar obchodoval na úrovni 1,361 EUR/USD. Poté americká měna v reakci na dnešní projev prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho po zasedání měnového výboru banky skokově posílila až pod 1,356 EUR/USD, avšak kolem desáté hodiny již znovu mírně oslabovala, když se dolar obchodoval zpět u 1,361 EUR/USD.

ECB podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,25 %. Šéf banky Mario Draghi na tiskové konferenci po zasedání měnového výboru uvedl, že centrální banka hodlá pokračovat v dosavadní uvolněné měnové politice a v případě potřeby ekonomiku podpoří "rozhodným zásahem" za použití "všech dostupných nástrojů". Upozornil rovněž, že ekonomická situace v eurozóně je stále nejistá a trvá riziko, že ekonomika bude růst pomaleji, než se čeká.

Vůči japonskému jenu dolar v první polovině čtvrtečního obchodování posílil k 105 USD/JPY, poté se ale dostal pod tlak a klesl pod 104,60 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly a severoamerická lehká ropa WTI stála nejméně za posledních sedm měsíců. Ceny suroviny dolů srazila zejména zpráva o pokračujícím obnovování přerušené těžby na klíčovém severomořském ropném poli. Ropný trh také sleduje vývoj v Libyi a zvažuje, zda bude země schopna dále zvyšovat těžbu a vývoz černého zlata.

Severomořská ropa Brent zlevnila přibližně o 0,24 % na 107,10 USD za barel, severoamerická lehká ropa WTI dokonce o 0,73 % na 91,90 USD.

Ropa v první části dne mírně zdražovala poté, co firma Nexen oznámila výpadek těžby na poli Buzzard, jednom z největších v Severním moři. Později ale společnost sdělila, že produkci na poli obnovuje a k normální úrovni se těžba vrátí během několika dní.

Libye po nedávném obnovení těžby na velkém poli v jižní části země nyní těží 650 tisíc barelů ropy denně a vyváží půl milionu barelů, tedy asi polovinu úrovně dosahované před letním začátkem nepokojů a blokád. Očekávání rychlého nárůstu vývozu k běžné úrovni ale vyprchala, protože dále eskaluje napětí mezi vládou a skupinami povstalců, kteří ovládají tři východolibyjské ropné přístavy.

Zlato se ve čtvrtek po předchozím nárazu na lokální hladinu podpory u 1 220 USD za trojskou unci prodávalo v úzkém pásmu 1 224 až 1 232 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny žlutý kov přidával přibližně 0,13 % a prodával se za 1 228 USD za trojskou unci.

Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat