Americké akcie ve čtvrtek převážně klesly, cenné papíry Amazonu však vystoupaly na nový rekord

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu, když po většinu seance kolísaly mezi ziskem a ztrátou. Index Nasdaq Composite však po osmé v řadě zpevnil, a dosáhl tak nejdelší ziskové série od loňského října. Pomohl mu k tomu zejména růst akcií Amazonu a Applu.

Index Dow odepsal 0,29 % na 25 509,23 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,14 % na 2 853,58 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,04 %  na 7 891,78 bodu. Benchmark S&P 500 v úvodu obchodování útočil na historické maximum 2 872,87 bodu z letošního ledna, dolů jej však před závěrem seance stáhly sektory energetiky a financí.

Index volatility VIX ve čtvrtek stoupl o 3,87 % na 11,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,93 %. V plusu se pohyboval trh s kryptoměnami, kde bitcoin krátce po 22.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com zpevňoval o 2,6 % na 6 511 USD, ripple posiloval o 3 % na 0,35 USD a ethereum rostlo o 1 % na 364,4 USD.

Akcie Amazonu zdražily o 0,64 % na 1 898,52 USD, což je nový rekord, cenné papíry Applu si připsaly 0,79 % na 208,88 USD. 

Dolů ve čtvrtek zamířily mimo jiné akcie výrobce elektromobilů Tesla (-4,83 %). Přišly tak o veškeré zisky, které si připsaly po úterním prohlášení generálního ředitele Elona Muska, že uvažuje o stažení podniku z burzy a je připraven nabídnout za jeho akcie výrazně vyšší částku, než činí jejich tržní hodnota. Ke čtvrtečnímu poklesu akcií přispěly zprávy médií, že Muskovo prohlášení prošetřuje americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

Dolar díky příznivým údajům o americké ekonomice posiloval, ceny ropy se stabilizovaly

Dolar ve čtvrtek posiloval vůči většině předních měn. Investoři podle agentury Reuters sázejí na to, že americká měna bude nadále těžit z příznivých údajů o ekonomice Spojených států a z napětí v mezinárodních obchodních vztazích. Euro kolem 22.00 SELČ vykazovalo vůči dolaru pokles o 0,7 procenta na 1,153 USD.

Investory ve čtvrtek potěšily údaje o vývoji výrobních cen a počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Obchodníci nyní čekají na páteční zprávu o červencovém vývoji spotřebitelských cen v USA.

Za příznivý faktor pro dolar je rovněž považováno aktuální obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Podle analytiků má totiž americká ekonomika v obchodních sporech výhodnější pozici než rozvíjející se země. Nová cla by navíc mohla vést k poklesu obchodního deficitu Spojených států.

Ceny ropy se po středečním propadu stabilizovaly, na trhu nicméně přetrvávají obavy z negativního dopadu obchodních sporů na poptávku. Severomořská ropa Brent kolem 22.00 SELČ vykazovala pokles o 0,3 % na 72,01 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se nacházela na 66,7 dolaru za barel.

Ve středu se ceny ropy kvůli obavám z eskalace obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou propadly o zhruba tři procenta. K jejich poklesu přispěla rovněž zpráva o překvapivém nárůstu zásob benzinu ve Spojených státech.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Akcie Tesly v after-marketu posílily o více než 3 % poté, co finanční televize CNBC uvedla, že správní rada společnosti se v příštím týdnu plánuje sejít s finančními poradci, aby prodiskutovali návrh Elona Muska stáhnout společnost z burzy. Rada se rovněž Muskovi údajně chystá navrhnout jeho vyloučení z procesu přezkoumání návrhu na buyout.
  • Index výrobních cen ve Spojených státech v červenci meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,2 %, červen: +0,3 %). Meziročně se ukazatel v červenci zvýšil o 3,3 % po 3,4% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali zopakování červnového růstu.
  • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 4. srpna 213 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 219 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 220 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se zvýšil na 1,755 milionu z 1,726 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,74 milionu žádostí).
  • Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v červnu vzrostl ve srovnání s květnem o 0,1 % (odhad: 0 %). V květnu objem skladových zásob stoupl o 0,4 %.
  • Raymond James snížila cílovou cenu akcií Mylan na 44 z 49 USD.
  • Goldman Sachs začala pokrývat akcie NXP Semiconductor s doporučením "neutral" a cílovou cenou 106 USD.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Viacom v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,18 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 3,24 miliardy USD (odhad: 3,27 miliardy USD).
  • Výsledky Booking Holdings v 2Q: Upravený zisk na akcii 20,67 USD (odhad: 17,3 USD), tržby 3,537 miliardy USD (odhad: 3,451 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat