Americké akcie ve středu hledaly směr, nakonec zakončily v lehkém mínusu

Hlavní indexy oslabily po čtyřdenní rally, zprávy z ekonomiky nedokázaly převážit nečekané firemní údaje, především od společností Amazon a Procter & Gamble.

Index Dow oslabil o 0,19 % na 15 963,94 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,03 % na 1 819,26 bodu, nad hladinou se udržel jen technologický Nasdaq, který vzrostl o 0,24 % na 4 201,29 bodu. V rámci indexu S&P 500 se nejvíce dařilo průmyslovým podnikům, ztrácely naopak telekomunikační firmy a výrobci necyklického zboží.

V úterý indexy Wall Strett posílily o více než jedno procento díky zvýšení dluhového stropu a tomu, že Yellenová ujistila trh, že nebude omezovat měnovou podporu ekonomiky zrychleným tempem. Po nejlepší čtyřdenní sérii indexu S&P 500 za 13 měsíců ve středu trh oslabil hlavně největší světový výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble, jehož kurz po zhoršení firemního odhadu zisku a tržeb klesl o 1,7 %.

Během předchozích čtyř obchodních dnů si S&P 500 připsal téměř 4 %. Oživil tak z prudkých poklesů předešlých týdnů a dostal se 1,4 % od rekordního zavíracího maxima 1 848,38 bodu z 15. ledna. "Na trhu po drsném začátku měsíce zavládla lepší nálada," řekl agentuře Reuters Eric Teal z firmy First Citizens Bancshares.

Dow ve středu srážely níže především akcie Procter & Gamble, které ztratily 1,71 %. Společnost oznámila, že zisk na akcii letos vzroste o 3 až 5 %, předchozí předpověď přitom byla 5 až 7 %.

Nedařilo se ani akciím Amazonu, který sice oznámil, že letos plánuje zaměstnat dalších 2 500 lidí, UBS však snížila doporučení na jeho akcie z "kupovat" na "držet", protože růst tržeb podle ní zpomaluje. Akcie Amazonu klesly o 3,47 %.

Další klesající akcií byla Dow Chemical, která čelí tlaku, aby se rozdělila na dvě společnosti. Její akcie se propadly o 1 %. Oslabily i akcie Deere & Co., přestože společnost oznámila lepší než očekávané výsledky.

Dařilo se naopak společnosti TripAdvisor, která zveřejnila lepší než očekávané výsledky hospodaření v úterý po zavření trhu. Její akcie vyskočily o 7,21 %.

Po uzavření trhů zveřejnila výsledky hospodaření společnost Cisco Systems. Firma oznámila zisk 47 centů na akcii po vyloučení jednorázových položek a tržby 11,16 miliardy USD. Čekal se zisk 46 centů na akcii a tržby 11,03 miliardy USD. Firma navíc zvýšila svou čtvrtletní dividendu o 2 centy na 19 centů na akcii. Kurz akcií firmy v after-marketu zůstal téměř nezměněn.

"Akcie si berou oddechový čas. Vše se vrací do normálu. Washington už nebude dělat problémy, Yellenová oznámila, že bude pokračovat ve stávající politice Fedu, a trhy vědí, co mají čekat," říká Phil Orlando z Federated Investors.

Index S&P 500 posílil za čtyři dny do úterka o 3,9 %. Nejvíce vyskočil v úterý po projevu nové šéfky Fedu Janet Yellenové v americkém Kongresu, která prohlásila, že naváže na politiku Bena Bernankeho a bude postupně utlumovat program na podporu ekonomiky. V úterý večer také schválila republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů návrh, na základě kterého se dluhový strop posune do března 2015.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Celosvětová poptávka po ropě bude v letošním roce vyšší, než se předpokládalo. Důvodem je hospodářské oživení ve Spojených státech a v Evropě. Ve své měsíční zprávě to ve středu uvedla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kartel proto zvýšil odhad růstu poptávky po ropě o zhruba 40 000 barelů denně na 1,09 milionu barelů denně.
  • Amazon, největší světový internetový prodejce, v loňském roce zaměstnal ve Spojených státech 20 tisíc nových zaměstnanců, více než polovina z nich přitom podle prohlášení firmy byla původně zaměstnaná jen sezónně. Nyní společnost očekává, že zaměstná dalších 2 500 lidí.
  • Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters ve čtvrtém čtvrtletí klesl provozní zisk o pět procent na 577 milionů dolarů. Na výsledky doléhá omezování nákladů ve finančních institucích v Evropě a na rozvíjejících se trzích. Za uplynulé čtvrtletí Thomson Reuters propustila asi 3 000 lidí, což je zhruba devět procent jeho pracovní síly.
  • Panama se předběžně dohodla s konsorciem stavebních firem na tom, jak vyřešit zablokované stavební práce na rozšíření Panamského průplavu. Oznámila to ve středu Správa Panamského průplavu (PCA). Práce na ambiciózním a nákladném projektu rozšíření 100 let staré vodní cesty by se tak mohly obnovit. Stavební firmy podle agentury Reuters odmítly údajný průlom v jednání komentovat.
  • Britský výrobce motorů Rolls-Royce uzavřel dohodu s americkou společností Lockheed Martin v hodnotě jedné miliardy dolarů na dodávku 600 motorů do vojenských letadel C-130J Super Hercules.
  • Výsledky Deere ve fiskálním 1Q2014: Zisk na akcii 1,81 USD (odhad: 1,53 USD), tržby: 6,95 miliardy USD (odhad: 6,55 miliardy USD).

Americký dolar dále zpevňoval a kromě slabého eura mu nadále pomáhala úterní slova nové šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Nejvíce ve středu získala britská libra, které pomohlo výrazné zvýšení růstové předpovědi centrální banky a vyhlídky na zvýšení úrokových sazeb.

Dolar k euru posílil ke konci dne o 0,3 % na 1,3595 EUR/USD. Všeobecně slabé euro naproti tomu oslabilo k japonskému jenu o 0,65 % na 139,09 EUR/JPY. Euro oslabily údaje o poklesu průmyslové výroby v eurozóně a slova člena výkonné rady Evropské centrální banky Benoita Coeurea. Ten řekl, že ECB velmi vážně uvažuje o záporné depozitní sazbě.

Cena severomořské ropy Brent pokračovala v růstu a přechodně se dostala nad 109 dolarů za barel. Trh reagoval především na zprávu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o zvýšení prognózy letošní poptávky po ropě a na údaje z Číny, podle nichž se dovoz ropy do této země dostal na nový rekord.

Kartel vývozců ropy OPEC v pravidelné zprávě uvedl, že globální poptávka po ropě bude kvůli hospodářskému oživení v USA a v Evropě letos vyšší, než se předpokládalo.

Americká ropa WTI reagovala i na pravidelnou zprávu amerického úřadu EIA, podle které zásoby ropy v USA stouply více, než se čekalo. WTI, která před zveřejněním zprávy přidávala více než dolar, okamžitě po oznámení snížila nárůst. Podle analytiků se u ceny WTI dá očekávat další kolísání s tím, jak se blíží období údržbových prací v rafineriích.

Zdroj: ČTK, CNBC, Reuters

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
11. 1. 2021 6:27
Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Přestat sledovat