Americké akcie ve středu kvůli technologickým podnikům oslabily, dolar zpevnil

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily. Propad způsobily hlavně ztráty technologických společností. Dolaru se dařilo, podpořila jej nejnovější zpráva o vývoji americké ekonomiky.

Index Dow klesl o 0,04 % na 23 848,42 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,29 % na 2 605 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,85 % na 6 949,23 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 1,64 % na 22,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o necelý jeden bazický bod na 2,783 %.

Z hlavních sektorů zaznamenaly nejvýraznější pokles energetické odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví základních materiálů. Nad nulou skončily realitní odvětví, sektor necyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče a finanční sektor.

Technologické firmy jsou nadále pod tlakem kvůli sociální síti Facebook (+0,53 %), jež přiznala, že konzultační společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů jejích uživatelů.

Akcie internetového obchodu Amazon.com (-4,38 %) klesly v reakci na zprávu, že americký prezident Donald Trump se chystá zasáhnout proti společnosti. Oslabila také společnost Tesla (-7,67 %), a to kvůli snížení úvěrového ratingu a informacím, že úřady vyšetřují smrtelnou nehodu a požár jejího vozu v Kalifornii.

Odpolední statistika ukázala, že růst americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí zpomalil výrazně méně, než se čekalo, protože výdaje spotřebitelů rostly nejvíce za tři roky. Hrubý domácí produkt USA se v čtvrtém kvartálu zvýšil o 2,9 % místo dříve uváděných 2,5 %, uvedlo ve finální zprávě americké ministerstvo obchodu. Silné ekonomické údaje otevírají dveře agresivnějšímu růstu úrokových sazeb, což je pozitivní pro dolar, méně však již pro akcie.

Dolar posiloval, Brent se vrátil pod 70 USD

Americký dolar ve středu posílil. Měnu podpořily změny pozic investorů v souvislosti s koncem měsíce a čtvrtletí, zmírnění obav z obchodní války mezi USA a Čínou a nejnovější zpráva o vývoji amerického HDP.

V závěru obchodování dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,9 % na 90,14 bodu. Euro k dolaru oslabovalo o 0,8 % na 1,23 USD.

Překvapivý nárůst zásob ropy v USA stáhl ve středu cenu severomořské ropy Brent zpět pod 70 USD za barel. Americká lehká ropa WTI spadla pod 65 USD za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 1,6 milionu barelů, analytici čekali pokles o 287 000 barelů.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Walgreens Boots Alliance v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,73 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 33,02 miliardy USD (odhad: 32,19 miliardy USD).
  • Výsledky BlackBerry v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,05 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 0,24 miliardy USD (odhad: 0,21 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat