Americké akcie vstoupily do nového týdne optimisticky i díky dohodě Řecka s věřiteli

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden výrazným růstem, k němuž přispěla i dohoda o řešení řecké dluhové krize. Ta by měla jihoevropské zemi zajistit peníze potřebné k odvrácení platební neschopnosti a odchodu z eurozóny. Hlavní americké indexy v pondělí zakončily poblíž denních maxim a od začátku roku se opět pohybují v plusu.

Index Dow posílil o 1,22 % na 17 977,68 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,11 % na 2 099,60 bodu a Nasdaq Composite přidal 1,48 % na 5 071,51 bodu. V plusu zakončily akcie ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce se dařilo technologiím a sektoru základních materiálů, pouze do půl procenta přidaly energetika, veřejné služby a telekomunikace. Index volatility VIX spadl o 17,41 % na 13,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,44 %.

Eurozóna se na dalším záchranném programu pro předlužené Řecko v hodnotě několika desítek miliard eur dohodla po náročném nočním jednání z neděle na pondělí. Atény však musejí v horizontu dnů začít se schvalováním prvních reforem, teprve pak formálně začnou rozhovory o pomoci.

Lakonicky komentoval předběžnou dohodu (musí být ještě posvěcena národními parlamenty, Řecko musí takřka okamžitě začít s opatřeními, jinak dohoda vůbec nevejde v platnost) Řecka s věřiteli Kit Juckes ze Société Générale. "Věřte nebo ne, místo toho, aby se dále po silnici nakopla plechovka plná řeckých a evropských problémů, nakopla se o zhruba tři dny dále po cestě samotná debata o tom, zda řecký problém dále kopat před sebou," napsal.

K růstu cen amerických akcií přispělo také pokračující oživení na čínských burzách. "Silnější čínské trhy rovněž pomáhají, kolísavost ale bude tento týden vysoká, dokud nebude dohoda s Řeckem dokončena," řekl analytik Peter Cardillo z Rockwell Global Capital.

"Podle mě je trh silně přeprodaný," uvedl Bruce Bittles, hlavní investiční stratég RW Baird. "Trhu by se chtělo výše, ale na vystoupení z dlouhodobého pásma (které platí v podstatě od ledna) musí narůst objem obchodů a více akcií musí šplhat na svá roční maxima. Růst S&P 500 nad 2 100 bodů by byl ale povzbuzující."

Pokračuje nadšení z akcií výrobce fitness náramků Fitbit (+3,37 %). Wall Street nešetří nákupními doporučeními. Podle analytiků ze společnosti Stifel, kteří na akcie Fitbit vypsali nejvyšší cílovou cenu na trhu (57 USD, aktuálně 43,52 USD), by firma měla být schopna ukousnout velký díl ze zhruba 200miliardového trhu fitness a zdravotních pomůcek. Konkurentem Fitbit není nikdo menší než Apple (+1,93 %) se svými Apple Watch.

Prodej akcií Applu by byl hřích

Hedgeový manažer David Einhorn z Greenlight Capital rozeslal dopis investorům, ve kterém přiznal, že druhé čtvrtletí bylo "velkou výzvou pro jeho LONG sázky". Jeho portfolio ztratilo od dubna do června 1,5 % a za první pololetí přišlo o 3,3 %. Einhorn tak lehce zaostal za indexem S&P 500. Mezi novými dlouhodobými sázkami fondu nalezneme například akcie Applied Materials (+2,88 %) a Bank of New York Mellon (+1,61 %). Manažer naopak vyprodal pozice například ve společnostech Altice (+2,01 %), CONN'S (-3,85 %) a EMC Corporation (+0,65 %). Největší ztrátou v portfoliu byly akcie Micron Technology (+0,23 %). Einhornovi se nadále nelíbí akcie společnosti Netflix (+3,97 %).

Facebook se v pondělí stal firmou, která v rámci indexu S&P 500 nejrychleji po uvedení na trh dosáhla tržní kapitalizace 250 miliard USD. největší sociální síti na světě to trvalo něco přes tři roky. Dosud držel primát Google, kterému to trvalo osm let.

Dolar posiluje, trh opět řeší politiku Fedu

Americký dolar v pondělí na devizových trzích výrazně zpevňoval. Dosažení dohody o řešení řecké dluhové krize přesunulo pozornost investorů k vyhlídkám na růst úrokových sazeb ve Spojených státech. Euro tak navzdory dohodě s Řeckem oslabilo o více než procento a sestoupilo až na 1,1016 USD.

Podle analytiků sice nejistota ohledně budoucnosti Řecka přetrvává, trh se však po dosažení dohody začal soustředit na možnost, že americká centrální banka začne již v září zvyšovat úroky. Pravděpodobnost takového kroku podpořily páteční výroky některých představitelů Fedu, včetně jeho šéfky Janet Yellenové. "Zdá se, že se Fed připravuje na zvýšení úrokových sazeb v září," řekl agentuře Reuters analytik Steven Englander ze CitiFX. Dodal, že dosažení dohody s Řeckem odstranilo jednu z překážek pro vyšší úroky v USA. Deutsche Bank naopak v aktuální zprávě vyhlíží růst sazeb v USA až v únoru 2016.

Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby tak podporoval hospodářský růst. Na červnovém zasedání naznačil, že díky dostatečně silnému zotavování ekonomiky ze zimního útlumu je pravděpodobné, že začne úroky zvyšovat ještě letos. Yellenová v pátek tento postoj potvrdila.

Ropa zlevňuje

Ceny ropy zahájily pondělní obchodování výrazným poklesem, počáteční ztráty ale později zmírnily. Trh nejdříve reagoval na signály blížící se dohody mezi Íránem a mocnostmi, případná dohoda by totiž zvýšila přebytky ropy na světovém trhu. Íránský ministr zahraničí ale později naznačil, že Teherán by ve vyjednáváních mohl zmeškat další lhůtu, což ropu naopak podpořilo. Podle večerních vyjádření íránských diplomatů je ale dohoda pravděpodobná již v úterý.

Írán a světové mocnosti se o víkendu těsně přiblížily uzavření definitivní dohody o sporném íránském jaderném programu. Podle diplomatických zdrojů měla být smlouva oznámena ještě v pondělí. Íránská média ale později s odvoláním na íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa informovala, že jaderné rozhovory mezi Íránem a šesti velmocemi ve Vídni v pondělí ještě neskončí.

Dohoda s Íránem bude znamenat, že se na globální trh dostane íránská ropa, což ještě zvýší nynější přebytek. Analytici sice počítají s plným návratem Íránu na trh až příští rok, v brzké době by se jeho vývoz ale mohl zvýšit o 200 tisíc barelů denně. Současný přebytek na trhu se odhaduje na 2,6 milionu barelů denně, uvedla agentura Reuters.

Minulý týden Brent ztratil kolem čtyř procent a WTI téměř deset procent v obavách z dohody s Teheránem i kvůli nejistotě ohledně udržení Řecka v eurozóně.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • Rozpočtový schodek USA v červnu klesl na 51,8 miliardy USD (čekalo se zhruba 51 miliard USD). Meziročně byl deficit nižší o 27 %.
  • FBR Capital Markets zvyšuje doporučení na akcie Centene na "outperform" z "market perform".
  • Susquehanna snižuje doporučení na akcie PepsiCo na "neutral" z "positive".
  • Platform Specialty Products koupí britskou společnost Alent za 2,1 miliardy dolarů v hotovosti, prý tím ušetří 50 milionů dolarů ročně.
  • MPLX se spojí s MarkWest West Energy Partners. Hodnota fúze dosahuje 15,6 miliardy dolarů v hotovosti a akciích. Akcionáři MarkWest dostanou za každou svou akcii 3,37 dolaru v hotovosti a 1,09 běžné akcie MPLX.
  • Jarden kupuje firmu The Waddington Group za 1,35 miliardy dolarů.
  • Zhruba 1 000 společností vyrábí chytré telefony. Pouze jedna však sklízí téměř veškerý zisk tohoto odvětví, a to americká firma Apple. Podle výzkumné společnosti Canaccord Genuity měl Apple v prvním čtvrtletí na celkovém provozním zisku osmi největších výrobců mobilních telefonů podíl 92 %, na celkovém prodeji však necelých 20 %, uvedl na svých internetových stránkách list The Wall Street Journal.
  • Do boje o Bílý dům se připojil již patnáctý republikán, Scott Walker, který je v současnosti guvernérem Wisconsinu.
  • Kartel OPEC vydal svou měsíční zprávu, podle které očekává stabilnější trh s ropou v roce 2016. Předpokládá růst globální poptávky po ropě na 1,34 milionu barelů denně z 1,28 milionu barelů v letošním roce. Saúdská Arábie podle zprávy v červnu vytěžila rekordních 10,56 milionu barelů (o 231 tisíc barelů více než v květnu).
  • Rapper 50 Cent, jehož jmění kdysi dosahovalo více než 150 milionů USD, zažádal o ochranu před věřiteli. Jde ale o článek 11, který umožňuje reorganizaci finančních záležitostí, ne likvidaci aktiv.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, Business Insider, CNBC

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat