Americké akcie vykročily do nového týdne nejistě, investoři zvažují dopad řeckých voleb

Americké akcie se po zveřejnění výsledků voleb v Řecku pohybovaly kolem nuly. Podporoval je energetický sektor, brzdily naopak technologie.

Americké akcie v pondělí kolísaly po prvním týdenním posílení indexu S&P 500 v letošním roce. Růst energetického sektoru vyvažoval pokles v technologiích a investoři zvažovali dopad nedělních voleb v Řecku, v nichž zvítězila levicová koalice SYRIZA.

Index Dow zakončil na zelené nule se ziskem 0,03 % na 17 678,70 bodu, S&P 500 připsal 0,26 % na 2 057,09 bodu a technologický Nasdaq 0,29 % na 4 771,76 bodu. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Chevron, McDonald's a Home Depot, ztrácely naopak cenné papíry firem Intel, United Technologies a Coca-Cola.

Na severovýchodním pobřeží Spojených států se obyvatelé připravují na sněhovou bouři Juno. Doporučuje se nevycházet ven a předpokládá se, že by tato bouře mohla být největší v historii New Yorku. Burzy by však měly zůstat otevřené a fungovat v normálním režimu. Naposledy byl obchodní den na NYSE zkrácen kvůli sněhové bouři 8. ledna 1996. Akciové trhy zažily také dvoudenní výpadek v říjnu 2012 po hurikánu Sandy.

Po ukončení obchodování zveřejnila hospodářské výsledky společnost Microsoft a nečekaně změnila plány i firma United Technologies a rozhodla se odhalit čísla již v pondělí po obchodování namísto původně plánovaného úterního zveřejnění.

Microsoft ve čtvrtém kvartálu dosáhl zisku na akcii 71 centů v souladu s odhady a tržeb 26,47 miliardy dolarů proti očekávání 26,3 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie reagovaly 2% ztrátou.

United Technologies vykázala zisk na akcii 1,62 dolaru a tržby 17 miliard dolarů, analytici predikovali zisk na akcii 1,65 dolaru a tržby 17,12 miliardy dolarů. Firma zároveň snížila predikci na další rok. Očekává zisk na akcii v letošním roce mezi 6,85 a 7,05 dolaru na akcii, analytici čekali 7,20 dolaru na akcii. I projekce tržeb je pro letošní rok nižší - firma čeká mezi 65 a 66 miliardami dolarů, trh predikoval 67,02 miliardy dolarů. Akcie v poobchodní fázi ztrácely 2 %.

Ze společností z indexu S&P 500, které doposud reportovaly výsledky, 77 % předčilo očekávání poté, co analytici snižovali své predikce. Podle odhadů analytiků zisk firem v indexu S&P 500 vzrostl ve čtvrtém kvartálu o 1,1 %, na začátku výsledkové sezóny v průzkumu Reuters ještě čekali zhruba 4% růst.

D.R. Horton zpevnila o více než 5,5 %. Největší americká stavební firma podle objemu tržeb zveřejnila kvartální výsledky, které překonaly očekávání trhu díky prodejům a novým objednávkám.

Energetické společnosti vedly nahoru index S&P 500 a posilovaly jako sektor o více než procento. Akcie Chevron zpevnily o 1,9 % a byly nejúspěšnější emisí z indexu Dow.

MeadWestvaco vyskočila o 14 % v reakci na zprávu, že ji koupí Rock-Tenn za zhruba 9,2 miliardy dolarů, čímž vznikne druhá největší společnost specializující se na výrobu obalů na světě.

Výrobce hraček Mattel ztratil 5 % poté, co oznámil odchod ředitele a předsedy správní rady Bryana Stocktona a další kvartální pokles tržeb.

Seagate Technology se propadla o více než 7 % a vedla dolů celý technologický sektor poté, co její kvartální tržby neuspokojily odhady trhu.

Ropa v pondělí kolísala, vliv měla očekávaná sněhová bouře v USA

Světové ceny ropy se v pondělí zvyšovaly. Vliv na jejich růst mělo především očekávání, že východní pobřeží Spojených států zasáhne rozsáhlá sněhová bouře. V průběhu odpoledne se však trend obrátil a ceny začaly mírně klesat.

Kolem 21.30 SEČ vykazovala severomořská ropa Brent nárůst ceny o 68 centů na zhruba 48,12 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zlevnila o 47 centů na zhruba 45,12 dolaru za barel.

Východní pobřeží Spojených států v pondělí očekává přívaly sněhu, kterého by mohlo napadnout místy až 90 centimetrů. Cena topného oleje v USA stoupla o téměř dvě procenta.

Ropa od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou zlevnila o více než polovinu. Generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Abdalláh Badrí v pondělí ale řekl, že ceny ropy již možná dosáhly dna. Varoval také před omezováním investic do těžby, které by podle něj mohlo v budoucnosti vést ke zdražení ropy až na 200 dolarů za barel.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat