Americké akcie zahájily týden útokem na rekordy, Nasdaq se po 15 letech vrátil nad 5 tisíc bodů

Americké akcie zahájily týden růstem, a navázaly tak na silné přírůstky z února. Hlavní index technologického trhu Nasdaq v první polovině obchodování poprvé po 15 letech nakrátko překonal psychologickou hranici 5 000 bodů a přiblížil se k překonání dosavadního rekordu z března 2000, kdy splaskla technologická bublina. Nakonec všechny tři indexy přidaly téměř procento a s výjimkou Nasdaqu překonaly historické rekordy. Investory navnadily víkendové snížení sazeb v Číně a slušná americká makrodata.

Index Dow nakonec posílil o 0,86 % na 18 288,11 bodu, S&P 500 přidal 0,61 % na 2 117,39 bodu a Nasdaq uzavřel silnější o 0,90 % na 5 008,10 bodu. V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo technologickým, průmyslovým a spotřebitelským titulům, naopak v mínusu zůstaly energetické firmy nebo odvětví síťových služeb. Index volatility VIX klesl pod 13 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o devět bazických bodů na 2,09 %.

Analytici se domnívají, že po překonání pětitisícové psychologické bariéry budou investoři tlačit Nasdaq ještě výše. "Ukazatel by tak měl růst více než ostatní indexy na Wall Street," řekl agentuře Reuters Peter Kenny z newyorské společnosti Clearpool Group. "Ekonomická data postrkávají trh dopředu. 5 tisíc bodů na Nasdaqu je mnohem lepší vidět v době zlepšování ekonomických dat než za podmínek, které panovaly v březnu 2000," uvedl Art Hogan, stratég z Wunderlich Securities.

Nasdaq a 5 tisíc bodů: Proč se tentokrát neděsit výbuchu bubliny?
S tím, jak se index Nasdaq Composite přibližuje svým donedávna neochvějným historickým rekordům, vyvstává otázka, zda podobně jako na začátku tisíciletí očekávat zhruba 80% kolaps. Trh (a svět) se ale od dob internetové bubliny hodně změnil. V čem?

Peter Boockvar, analytik z The Lindsey Group, připomněl, že by Nasdaq musel po očištění o inflaci ještě výrazně posílit, aby se vrátil na hladiny z roku 200. "Ta hodnota by byla zhruba 6 900 bodů. U S&P 500 byl vrchol z doby před 15 lety po přepočítání inflace asi 2 075 bodů, ten je tedy zhruba na stejné úrovni jako tehdy," uvedl.

Ropa ztrácela kvůli náznaku dohody s Íránem

Ceny ropy na světových trzích po únorovém vzestupu oslabovaly a severomořská ropa Brent sestoupila k blízkosti 60 dolarů za barel. Trh podkopala vyjádření, podle nichž se v ženevských jednáních o íránském jaderném programu rýsuje možná dohoda, která by zvýšila vývoz ropy z Íránu.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v Ženevě řekl, že Teherán udělá vše pro dohodu se světovými mocnostmi, a dodal, že dohoda by mohla být uzavřena už tento týden. Důležité ale podle něj je, aby západní země zrušily vůči Íránu sankce.

Ceny ropy se od loňského června do letošního ledna propadly asi o 60 % na téměř 45 dolarů za barel. Od té doby se ale mírně zotavily a ropa Brent je nyní asi třetinu nad lednovým šestiletým minimem 45,19 USD.

Ropu oslabují také zprávy o zvyšování vývozu ropy z Libye a silný kurz dolaru. Americká měna k čínskému jüanu posílila v reakci na víkendové snížení úrokových sazeb v Číně.

Euro vůči dolaru díky příznivým ekonomickým údajům z eurozóny mírně zpevňovalo. Společné evropské měně pomohly údaje z anket mezi nákupními manažery průmyslových firem v Německu a v Itálii i zmírnění poklesu cen v eurozóně. Investoři se zaměřují na Evropskou centrální banku, která má tento týden oznámit podrobnosti svého programu podpůrných nákupů dluhopisů.

Cena zlata v důsledku příklonu k riziku, který byl na trzích patrný i z nezájmu o americké vládní dluhopisy, klesla o zhruba 0,7 %.

Hlavní pondělní zprávy na amerických trzích

 • Index Nasdaq poprvé od roku 2000 pokořil hranici 5 tisíc bodů.
 • Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce v Allianz, v pondělí prohlásil, že americká centrální banka přikročí k prvnímu zvýšení sazeb ze současných rekordních minim již před letošním zářím. Zároveň se však podle něj dopad tohoto rozhodnutí bude snažit zmírnit velmi agresivní stimulační rétorikou.
 • Bill Gross ve svém investičním výhledu pro Janus Capital Group uvedl, že centrální banky stahují úrokové sazby pod nulu a státy, včetně Číny a Japonska, se očividně snaží devalvovat měnu, což pro něj znamená "nevyhlášenou měnovou válku", která by mohla ohrozit globální růst. Index Nasdaq podle něj ukazuje na "něco jako bublinu".
 • Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil svému ministerstvu zahraničí, aby zredukovalo počet zaměstnanců, kteří mohou pracovat na americké ambasádě v Caracasu. Úředníci, kteří na ambasádě zůstanou, budou muset mít povolení k jakémukoli jednání, které budou v zemi pořádat, prohlásil Maduro v sobotu ve státní televizi. V ruce přitom držel složku, v níž jsou podle něj důkazy o tom, že se zaměstnanci ambasády snažili destabilizovat Venezuelu.
 • Zpracovatelský sektor ve Spojených státech v únoru podle institutu ISM expandoval nejpomalejším tempem za uplynulý rok. Index nákupních manažerů klesl na 52,9 bodu z 53,5 bodu v lednu, očekával se pokles na 53 bodů.
 • Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru v únoru nečekaně vzrostl na 55,1 bodu z 53,9 bodu v lednu. Předběžná data predikovala růst na 54,3 bodu. Prudším tempem rostla produkce i nové zakázky, avšak v důsledku počasí se opožďovaly dodávky zboží, což vedlo k nárůstu zásob firem.
 • Společnost Google rozdělí svou sociální síť Google+ do dvou samostatných jednotek - Fotografie a Stream. V neděli zprávu potvrdil Bradley Horowitz ze společnosti Google. Zvěsti o tom, že Google svoji sociální síť rozdělí, se šířily už od loňského roku, kdy firmu v dubnu opustil Vic Gundotra, který na Google+ dohlížel.
 • Aruba Networks v pondělí oznámila, že schválila akviziční nabídku ze strany Hewlett-Packard a bude odkoupena za zhruba 2,7 miliardy dolarů v hotovosti. Za každou její akcii, které v pátek uzavřely na ceně 24,81 dolaru, zaplatí HP 24,67 dolaru. V uplynulém týdnu akcie zažily 35% rally poté, co minulou středu agentura Bloomberg zveřejnila zprávu o tom, že HP o akvizici s firmou jedná. V pre-marketu akcie Aruba Networks oslabovaly o více než 1,5 %, akcie Hewlett-Packard naopak 0,5 % připisovaly. Nakonec odepsaly 0,64 %, respektive posílily o 0,23 %.
 • Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve Spojených státech, které sleduje centrální banka více než běžnou spotřebitelskou inflaci, v lednu vzrostly meziročně o 1,3 % v souladu s odhady, stejně jako v prosinci. Meziměsíčně se zvýšily o 0,1 %, v souladu s odhady, po prosincové stagnaci. Osobní příjmy se zvýšily o 0,3 % při očekávání 0,4% růstu po předchozím 0,3% růstu, výdaje se naopak snížily o 0,2 %, čekal se 0,1% pokles po 0,3% poklesu v prosinci.
 • Společnost Costco Wholesale, která v únoru oficiálně ukončila partnerství s American Express v oblasti vydávání kreditních karet se svou značkou, oznámila, že jejími novými spoluvydavateli kreditních karet budou Citibank a Visa. Podle nově uzavřené dohody se Citibank stane exkluzivním vydavatelem kreditních karet pro řetězec Costco a Visa nahradí American Express jakožto poskytovatel platební sítě pro Spojené státy a Portoriko.
 • Warren Buffett v pondělí v rozhovoru pro televizní stanici CNBC zodpověděl otázku, která trápila mnoho investorů snažících se investovat podle něj. Proč stále drží akcie IBM? Také uvedl, že "nemá názor na další vývoj cen ropy".

Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat