Americké akcie završily týden výrazným růstem, v pátek výnosy amerických dluhopisů vzrostly téměř o 9 %
Lepší výhled ekonomiky vyhrál bitvu nad obavami ze s ním souvisejícího omezení programu odkupu dluhopisů ze strany Fedu. Tři hlavní americké indexy si v pátek polepšily zhruba o procento. Tak vypadal závěr týdne na amerických burzách.

Index S&P 500 si za 4 obchodní dny zkráceného pracovního týdne připsal 1,59 % na 1 631,89 bodu, Dow posílil o 1,52 % na 15 135,84 bodu a technologický Nasdaq si polepšil o 2,24 % na 3 479,38 bodu.

Index S&P 500 zakončil týden nad 50denním klouzavým průměrem 1 626 bodů. "Celý týden tato úroveň fungovala jako spolehlivá hladina odporu a držela býky zkrátka," upozorňuje Ryan Detrick, technický stratég ze Schaeffer's Investment Research. "Může to signalizovat odraz k silné červencové rally, důležité ale bude prolomení rezistence na indexu menších firem Russell 2000, kde zatím odolává."
Nejlépe si v pátek vedly sektory zaměřené na ekonomický růst. Index sektoru finančních služeb zpevnil o více než procento a silný růst zaznamenaly banky Bank of America a Citigroup. "Zpráva o pracovních místech je signálem, že ekonomika roste, a soukromý sektor najímá, což je dobrým znamením pro odvětví orientovaná na růst," komentovala situaci na trhu pro agenturu Reuters analytička OakBrook Investments Janna Sampsonová.
Celková míra nezaměstnanosti v USA v červnu stagnovala na 7,6 %, ale nových míst mimo zemědělství bylo 195 tisíc (odhad: 161 tisíc, v květnu revidováno na 195 tisíc ze 175 tisíc) a v soukromém sektoru 202 tisíc (odhad: 175 tisíc, v květnu revidováno na 207 tisíc ze 178 tisíc). Hodinová mzda v průměru vzrostla o 0,4 % (odhad: 0,2 %).
Americký dolar v reakci na údaje o nezaměstnanosti stoupl vůči jenu nejvýše za pět týdnů a k euru na šestitýdenní maximum. Investoři sázejí na to, že Fed začne omezovat nákupy dluhopisů a mohl by začít zvyšovat krátkodobé úrokové sazby, což by zvýšilo atraktivitu dolarových investic.
V pátek proto vzrostly výnosy 10letých amerických státních dluhopisů o téměř 10 % na 2,74 %. Posilující dolar a rostoucí atraktivita dluhopisů (nižší cena a vyšší výnos) pak nejsou dobrou zprávou pro drahé kovy v čele se zlatem, které se svým nulovým výnosem nemá dluhopisům a akciím jak konkurovat, obzvlášť při lepších výhledech růstu americké ekonomiky.
Zelený týden
Američtí investoři mají za sebou "pracovní týden". Byla zveřejněna všechna klíčová data z trhu práce za poslední měsíc prvního pololetí. Údaje výzkumného institutu ADP přinesly dobrou náladu, ukázaly totiž, že soukromý sektor v červnu vytvořil více pracovních míst, než se čekalo.
Ohledně páteční zprávy o zaměstnanosti byli ekonomové nejednotní. Někteří čekali výrazně horší data, která by však dočasně uklidnila trhy kvůli utahování kohoutků ze strany Fedu, jiní zase čekali výrazně lepší data díky poklesu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Čísla nakonec překonala všechny odhady, jen celková míra nezaměstnanosti stagnovala na 7,6 %.
Ještě více však v týdnu investoři sledovali situaci v Egyptě. V pondělí armáda dala prezidentovi Mursímu 48hodinové ultimátum na vyřešení sporů s opozicí. Ve středu v reakci na politickou nejistotu v zemi začaly prudce růst ceny ropy. Ta zakončila týden na nejvyšších úrovních za poslední měsíce.
Trhy se však uklidnily, když armáda ultimátum dodržela a ve středu v noci sesadila Mursího, pozastavila platnost ústavy a stanovila prozatímním prezidentem předsedu Nejvyššího soudu Adlího Mansúra. Egyptský burzovní index v reakci na to po otevření burzy vyskočil o 6,4 %.
Akciové investory pak více než kdo jiný uklidnil ve čtvrtek Mario Draghi na své tiskové konferenci, kde uvedl, že je ECB připravena nadále podporovat ekonomiku, a to i dalším snížením sazeb. Více zde: Evropská centrální banka podle očekávání sazby nesnížila. Je však stále připravená jednat, kdyby to bylo zapotřebí
Příští týden do dění na trzích promluví další faktor, a ne ledajaký - výsledková sezóna. "Dle mého názoru nebudou výsledky firem nijak oslnivé. Celkově bych v nadcházejících dnech očekával korigování růstů z posledních dnů," říká Patrik Komárek, makléř z brokerjetu ČS. V příštím týdnu svá čísla za druhý kvartál představí mimo jiné Alcoa, Fastenal, Chevron nebo JPMorgan. Analytici v průměru očekávají růst čistého zisku na akcii o 2,9 % meziročně.
USA: Deficit obchodní bilance se v květnu prohloubil o 12,1 % na 45 miliardy dolarů