Americké akciové trhy zakončily středeční seanci smíšeně, S&P 500 po překonání rekordu měl problém udržet hladinu 2 000 bodů

Investoři přijali vlažně zveřejňovaná makrodata, sledovali dění na Ukrajině a projev Baracka Obamy v Tallinnu. Oči všech se ale upírají na ECB a její čtvrteční zasedání. Index Nasdaq stáhly níže akcie Applu.

Dow přidal 0,06 % na 17 078,28 bodu, S&P 500 po stanovení nového intradenního maxima nad 2 009 body nakonec oslabil o 0,08 % na 2 000,72 bodu a Nasdaq odepsal 0,56 % na 4 572,56 bodu. Většina odvětví se držela v mírném plusu, S&P 500 stáhly pod nulu především technologické tituly. Index volatility VIX vzrostl o procento na 12,38 bodu. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů klesl o dva bazické body na 2,40 %.

Americké akcie zahájily obchodování růstem díky nadějím na řešení ukrajinské krize a příznivým údajům o vývoji ekonomiky Spojených států. Index S&P 500 se tak vyšplhal na nové rekordní maximum 2 009,28 bodu, později však o své zisky přišel. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval ukrajinskou armádu i proruské separatisty, aby ukončili boje. Učinil tak po telefonátu se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem, se kterým se shodl na postupu, jak klidu zbraní dosáhnout.

"Všichni čekají, co oznámí ECB, obzvlášť po Draghiho projevu v Jackson Hole, kde připustil možná další opatření na podporu ekonomiky," uvedl Todd Salamone, viceprezident Schaeffer's Investment Research. Objemy obchodů byly ve středu podprůměrné, s tendencí investorů spíše prodávat než nakupovat.

"Hodně lidí se možná dívá na své pozice od začátku roku a drží se stranou, možná i realizuje část zisků," míní Kim Forrestová, akciová analytička z Fort Pitt Capital. "Ačkoli se ohledně Ukrajiny objevily optimističtější zprávy, data z americké ekonomiky byla naopak horší." ECB navíc podle Scotta Browna z Raymond James může ve čtvrtek zklamat tu část investorů, kteří již nyní předpokládají nějakou formu kvantitativního uvolňování v Evropě.

Samsung Electronics představila dva nové telefony Galaxy Note, jimiž chce vzít vítr plachet Applu (-4,22 %) s jeho očekávaným iPhonem 6 s velkým displejem. Na akcie Applu navíc dolehl skandál s prolomenými hesly na iCloudu, odkud hackeři získali fotografie a videa celebrit. FBI ve věci zahájila vyšetřování, což může pokazit dojem z premiéry nových zařízení s logem jablka, vedle iPhonu 6 se mluví o chytrých hodinkách nebo platebním systému v mobilu. Analytici z Pacific Crest Securities například oznámili, že jsou připraveni doporučení na akcie Applu snížit, pokud firma příští úterý nepředstaví něco, co by mohlo výrazně zvýšit její ziskovost.

Výrobce elektrických aut Tesla Motors (-1,03 %) si pro výstavbu svého obřího závodu na výrobu baterií vybral Nevadu. Uvedla to CNBC s odvoláním na informované zdroje z úřadu nevadského guvernéra. Náklady na výstavbu nového závodu se mají pohybovat v rozmezí čtyř až pěti miliard USD. Závod by měl vyrábět levnější a výkonnější baterie pro auta Tesly a do roku 2020 má být schopen vyrobit ročně baterie pro zhruba 500 tisíc aut. Tesla již dříve uvedla, že chce stavbu zahájit ještě letos a dokončit ji do roku 2017. Továrna má zaměstnat 6 500 lidí. Partnerem automobilky je japonský výrobce elektroniky Panasonic.

Podle zprávy Reuters se známý investor Carl Icahn zbavil všech akcií diskontního maloobchodního prodejce Family Dollar. Na pozici vydělal 200 milionů USD. Ještě v červnu byl přitom s 9,4% podílem největším akcionářem firmy.

Oslabily akcie leteckých společností v čele s firmou Delta Air Lines, která oznámila pokles počtu cestujících na trasách do zahraničí.

Dolar slabší, ropa dražší

Kurz eura se po poklesu na roční minimum vůči dolaru stabilizoval, zatímco dolar celkově oslabil. Evropskou měnu podpořily později dementované zprávy o příměří na východě Ukrajiny a trh čeká na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky.

Ceny ropy výrazně oživily z úterního propadu na 16měsíční minimum a smazaly většinu ztrát předešlého dne. Trh podpořilo oslabení dolaru z více než ročního maxima a předpovědi poklesu ropných zásob na americkém trhu. Ropu v úterý srážely obavy z útlumu poptávky v Číně a Evropě, silný kurz dolaru a přetlak suroviny na klíčových světových trzích v situaci, kdy slábne strach z výpadků dodávek z Iráku, Libye a Ruska. Obavy ze slabé poptávky a vysoké nabídky trvají, ve středu ropě pomohl slabý dolar.

Před dalším poklesem ropu zachraňují obavy z nejisté situace na Blízkém východě a Ukrajině. Trh tak nemá odvahu tlačit cenu Brentu pod hranici 100 dolarů, což je cenová úroveň, kterou považují za optimální Saúdská Arábie a další členové ropného kartelu OPEC. "Brent se nyní možná zastaví a bude se konsolidovat v blízkosti 100 USD," řekl agentuře Reuters Andrej Krjučenkov z londýnské pobočky ruské VTB Capital. "Vzhledem ke geopolitické situaci je trvalejší pokles pod 100 dolarů v nejbližší době nepravděpodobný.

Andrew John Hall, jeden z nejúspěšnějších obchodníků s ropou, konkurenty přezdívaný "Bůh", očekává růst seny ropy nad 150 USD za barel do 5 let. Břidlicový boom v USA podle něj opadne. Doporučuje nakupovat dlouhodobé kontrakty na ropu při aktuálních cenách.

Zlato mírně zdražilo na zhruba 1 270 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Ruské činy na Ukrajině podle prezidenta Baracka Obamy škodí Rusku a Moskva musí mít stejný zájem na prosperující Ukrajině jako Západ. "Lepší Ukrajina znamená lepší Rusko," řekl. Dodal, že cesta k takovému řešení je stále otevřená. Během projevu v estonském Tallinnu Obama potvrdil, že USA podpoří a ochrání spojence v rámci NATO a že do Pobaltí zamíří američtí vojáci. Na pátek je naplánována schůzka NATO.
  • Ekonomika Spojených států expandovala v červenci a srpnu ve všech regionech. Silný růst vykazuje automobilový průmysl a bankovní podmínky se zlepšují. Plyne to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu vydala americká centrální banka. Podle zprávy založené na dílčích hlášeních od Federálních rezervních bank z jednotlivých dvanácti měnových distriktů všech 12 regionů rostlo. V šesti byl růst "mírný", ve zbývajících oblastech expanze nepatrně zpomalila.
  • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v srpnu klesl na 57,1 bodu (červenec: 68,1 bodu).
  • Podnikové objednávky ve Spojených státech v červenci vzrostly o 10,5 % (odhad: +10,9 %, červen: +1,1 %).
  • Prodeje aut v USA v srpnu překvapily významným nárůstem. Meziročně byly prodeje všech aut o 5,5 % vyšší a vzrostly na anualizovanou hodnotu 17,53 milionu z 15,94 milionu před rokem. Čekalo se jen 16,5 milionu. Lepší byly i prodeje osobních aut.
  • Podle průzkumu Pensions & Investments a Towers Watson se jmění tří set největších světových penzijních fondů na světě v loňském roce rozrostlo na 14,9 bilionu dolarů. Tento meziroční nárůst o 6,2 % nicméně představuje mírné zpomalení oproti 9,8% růstu v roce 2012. Největší podíl drží severoamerické fondy (41,4 %), druhé v pořadí je Japonsko (13 %), následují Nizozemsko (7 %), Norsko a Kanada (obě přes 6 %).

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat