Americké volby: Sčítání hlasů ve čtvrtek pokračovalo, blíže Bílému domu byl Biden

(AKTUALIZOVÁNO) Ani čtvrtek o příštím nájemníkovi Bílého domu nerozhodl. Blíže byl ovšem podle průběžných výsledků vítězství demokratický kandidát Joe Biden.

V několika státech ve čtvrtek nadále probíhalo sčítání hlasů, které přišly poštou, v případě prezidentských voleb nebyl ráno SEČ konečný výsledek znám v pěti státech. Donald Trump už pohrozil napadením voleb u soudu.

Ve středu Donald Trump na Twitteru protistranu osočil z pokusu "ukrást volby". Sociální síť tento tweet rychle opatřila poznámkou, že jeho část či celý příspěvek může uvádět zavádějící informace o volebním procesu. O vítězství Trump nepochyboval ani během své tiskové konference, kde rovněž zmínil možnost napadení výsledku voleb. Jeho vyjádření později zkritizovali nejen demokraté, ale i někteří republikáni.

Ve středu večer SEČ pak začala kampaň Donalda Trumpa usilovat o pozastavení sčítání hlasů v Pensylvánii a v Michiganu. Současný šéf Bílého domu bude požadovat také přepočítání hlasů ve Wisconsinu.

Před 11.00 SEČ měl Joe Biden na své straně 253 volitelů, zatímco Donald Trump 213. K vítězství jich oba kandidáti potřebují 270. Biden si udržoval vedení v Nevadě (6 volitelů) a Arizoně (11 volitelů). S těmito dvěma státy by získal celkem právě potřebných 270 volitelů.

Odpoledne se na situaci příliš nezměnilo. Poměr volitelů byl před 14.00 SEČ stále 253 ku 213 ve prospěch Joea Bidena. Ztrátu na Trumpa stáhl Biden v Georgii na zhruba 0,4 procentního bodu při sečtení 96 % hlasů.

Futures na americké akciové indexy byly znovu výrazně v plusu, na Dow rostly ve 14.00 o 1,42 % na S&P 500 o 1,83 % a na Nasdaq dokonce o 2,59 %. Technologie výrazně posílily také během středeční obchodní seance - Facebook (+8,32 %), Amazon (+6,32 %), Apple (+4,08 %), Microsoft (+4,83 %), Alphabet/Google (+6,09 %).

Řádná čtvrteční seance na Wall Street začala také v plusu. Kolem 15.35 SEČ index Dow rostl o 1,5 %, S&P 500 přidával 1,66 % a index Nasdaq Composite se zvyšoval o 1,96 %.

Ve 22.00 SEČ byl nadále poměr volitelů 253 ku 213 ve prospěch Bidena. Demokratický kandidát byl stále ve vedení v Nevadě i Arizoně, v Georgii už ztrácel na Donalda Trumpa jen 0,3 procentního bodu, v Pensylvánii pak 1,7 procentního bodu a v Severní Karolíně 1,4 procentního bodu. Sčítání se protahuje kvůli korespondenčním hlasům. 

Večer SEČ soud v Georgii odmítl žalobu Trumpova týmu podanou kvůli údajné manipulaci s hlasy. S žalobou požadující zastavení sčítání hlasů Trumpova kampaň neuspěla ani v Michiganu. Trump pak během dne na Twitteru opakovaně vyzýval k zastavení sčítání korespondenčních hlasů a volby označoval za podvod. Twitter příspěvky opatřoval upozorněním, že jejich obsah je problematický.

Akciový index Dow nakonec ve čtvrtek zpevnil o 1,95 %, širší S&P 500 přidal rovněž 1,95 % a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 2,59 %. Index volatility VIX spadl o 6,73 % na 27,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 0,765 %. Stejně jako ve středu se ve čtvrtek dařilo technologiím. Apple posílil o 3,55 %, Microsoft přidal 3,19 %, Alphabet zpevnil o 0,95 %, Amazon zdražil o 2,49 % a Facebook uzavřel výše o 2,54 %.

Prezidentské volby: volitelé a státy

Speciál: Americké prezidentské volby na Investičním webu pohledem exkluzivních hostů
3. listopadu 2020 vyvrcholil proces prezidentských i kongresových voleb v USA. Zhlédněte záznam živého speciálu s exkluzivními hosty doplněný o aktuální zpravodajství.
Zdroj:
CNN, CNBC, MarketWatch
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Donald Trump
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
21. 1. 2022 12:20
První obětí války je pravda. Situace v Kazachstánu toho může být (dalším) příkladem
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Kazachstán
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
21. 1. 2022 10:21
Jakobsen (Saxo Bank): Rozvíjející se trhy včetně střední a východní Evropy mohou mít s koncem…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
21. 1. 2022 6:41
Petr Šrámek (Longevitytech.fund): Toto jsou zajímavé firmy z portfolia našeho fondu private equity,…
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
20. 1. 2022 10:21
Budinský (VŠFS): Inflace v Česku může být i dvojciferná, podstatné ale bude, jak dlouho budou ceny…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat