Americké volby: Středeční sčítání hlasů jasný výsledek nepřineslo, obavy vyvolává hrozba vleklé právní bitvy

(AKTUALIZOVÁNO) Sčítání hlasů odevzdaných v amerických prezidentských volbách nevyslalo ve středu jasný signál. S projevy během dne vystoupili oba kandidáti na post šéfa Bílého domu a oba uvedli, že věří ve své vítězství. Trump už se dokonce vítězem sám prohlásil a obvinil demokraty z pokusu "ukrást volby".

Donald Trump zvítězil na Floridě a v Ohiu, což byla jedna z hlavních podmínek, která by udržela šance současného prezidenta na vítězství. Mírný náskok si nicméně kolem 8.40 SEČ udržoval jeho protikandidát, Trump měl na své straně 213 volitelů, demokrat Joe Biden 220.

"Finanční trhy současný průběh vyhodnocují pozitivně. Americký dolar skokově posílil a umazal všechny ztráty z předchozího dne. Dnes ráno se tak obchoduje na úrovni 1,164 EUR/USD. To se během noci projevilo i na regionálních měnách včetně koruny, které ztratily zhruba 0,4 %," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

Naopak roste poptávka po amerických státních dluhopisech a pozitivní signály vysílají rovněž akciové trhy. Podle očekávání bude sčítání hlasů pravděpodobně trvat dlouho. "S vývojem situace tedy lze očekávat další reakce finančních trhů, které podle nás nebudou pozitivní pro rozvíjející se trhy, respektive korunu a domácí trh," dodal Táborský.

Trumpův tweet: Pokoušejí se ukrást volby

Donald Trump na Twitteru protistranu osočil z pokusu "ukrást volby". Sociální síť tento tweet rychle opatřila poznámkou, že jeho část či celý příspěvek může uvádět zavádějící informace o volebním procesu. O vítězství Trump nepochyboval ani během své tiskové konference, kde rovněž zmínil možnost napadení výsledku voleb. Jeho vyjádření později zkritizovali nejen demokraté, ale i někteří republikáni.

Akcie v Evropě dopoledne rostly, futures na americké indexy byly v plusu

Začátek obchodování na západoevropských burzách zrcadlil nervozitu investorů. Kolem 9.25 SEČ britský akciový index FTSE 100 a francouzský CAC 40 ztrácely 0,9 % a německý DAX kolem 1,6 %. Panevropský index STOXX Europe 600 ve stejnou chvíli odepisoval procento. Futures na index technologického trhu Nasdaq přidávaly až pět procent, velkou část zisků ale s nárůstem napětí odevzdaly. Kolem 9.40 SEČ se futures na Nasdaq zvyšovaly o 2,4 %.

Asijské burzy nakonec zpevnily, některé výrazně. Čínský index Shanghai Composite stoupl o 0,19 % na 3 277,44 bodu, korejský KOSPI se zvýšil o 0,6 % na 2 357,32 bodu a japonský index Nikkei 225 uzavřel se ziskem 1,72 % na 23 695,23 bodu. Mírně klesly jen hongkongský Hang Seng (-0,21 % na 24 886,14 bodu) a australský S&P/ASX 200 (-0,07 % na 6 062,10 bodu).

Kolem 11.00 SEČ futures na americké akcie rostly. Futures na Dow rostly o 0,05 %, na S&P 500 přidávaly 0,75 % a na Nasdaq se zvyšovaly o 2,8 %. Také evropské akcie byly před polednem v plusu. FTSE 100 rostl o 0,74 %, DAX přidával 0,59 % a CAC 40 se zvyšoval přibližně o procento. Na komoditních trzích zlato zlevňovalo zhruba o procento na 1 893 USD za trojskou unci a stříbro odepisovalo 2,2 % na 23,80 USD za trojskou unci, zatímco ropa Brent zdražovala asi o 2,5 % na 40,70 USD za barel. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA ve stejnou chvíli klesal asi o osm a půl bazického bodu na 0,796 %.

Největším rizikem (pro trhy) je nejistota

"Trhy vezmou skoro všechno, pokud je to jisté," uvedl Andrea Cicione z londýnské finanční společnosti TS Lombard. "Pokud ale tohle půjde k nejvyššímu soudu, pak výsledky nebudou hodně dlouho, a právě to je zřejmě ten nejhorší scénář ze všech možných," dodal k otázce, kdo se nakonec stane vítězem voleb.

Podle agentury Bloomberg jsou pravděpodobné dva scénáře, kterých se investoři nejvíce obávají a které se ještě v úterý jako pravděpodobné příliš nezdály: sporná volba a Bidenovo prezidentství spolu s republikánským Senátem.

Jasné vítězství kandidáta demokratů by podle analytiků nahrávalo růstu výnosů dluhopisů, zatímco Senát pod kontrolou republikánů by podle nich byl důvodem nižších výnosů.

"Otázkou je, jak vysoké by výnosy dluhopisů měly být a kam až by měly vystoupit ceny technologických akcií. Když nejsou informace, dynamika může ceny posunout daleko od fundamentálních faktorů, jako jsme to v létě viděli u technologických akcií. Investory, kteří budou sledovat jeden druhého, strhne proud. Někdy ale tím správným směrem," poznamenal reportér listu The Wall Street Journal James Mackintosh.

Biden těží z korespondenčních hlasů

Před 15.00 SEČ měl na své straně podle průběžných výsledků Joe Biden 224 volitelů, zatímco Donald Trump 213. Pro vítězství ve volbách je třeba 270 volitelů. Biden začal posilovat díky sčítání korespondenčních hlasů a rovněž díky hlasům z velkých měst.

Začátek obchodování na Wall Street byl pozitivní, index Dow kolem 15.45 SEČ přidával 0,6 %, S&P 500 asi 1,4 % a technologický Nasdaq Composite 2,5 %. V plusu se nadále držela i Evropa - FTSE 100 rostl o 0,9 %, DAX o procento a CAC 40 o 1,3 %.

Obchodování na evropských akciových trzích nakonec skončilo výrazně v plusu. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 2,05 % na 363,31 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,67 % na 5 883,26 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 2,44 % na 4 922,85 bodu a německý DAX posílil o 1,95 % na 12 324,22 bodu. Nejvýraznější zisky si připsaly tituly v sektoru zdravotní péče, naopak ekonomicky citlivé obory, jako jsou finance nebo těžba ropy a plynu, po silném úterním růstu ve středu opět ztrácely.

Evropské trhy od začátku týdne sázely na Bidenovu výhru. Vítězství demokratického kandidáta by podle investorů přineslo Evropě lepší obchodní vztahy s Washingtonem a americké ekonomice rozsáhlejší stimulační balík.

Blíže k vítězství měl večer Biden, sčítání hlasů ale ještě neskončilo. Trumpova kampaň rozjíždí právní bitvu

Večer měl vítězství blíže Joe Biden. Kolem desáté hodiny si připisoval 237 volitelů, zatímco Donald Trump jich na své straně měl 213. Biden si také udržoval mírný náskok v Michiganu (16 volitelů), Arizoně (11 volitelů) a Nevadě (6 volitelů). Právě zisk těchto tří států by Bidenovi zajistil 270 volitelů potřebných pro vítězství. Otevřená zůstávala i Pensylvánie (20 volitelů), kde sice Trump vedl, ale trend nevylučoval přebarvení státu na modro.

Kampaň Donalda Trumpa mezitím začala hledat způsoby, jak výsledek hlasování zvrátit. Usiluje tak o pozastavení sčítání hlasů v Pensylvánii a v Michiganu. Současný šéf Bílého domu bude požadovat také přepočítání hlasů ve Wisconsinu.

V USA nakonec index Dow zpevnil o 1,34 % na 27 847,66 bodu, S&P 500 přidal 2,2 % na 3 443,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 3,85 % na 11 590,78 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,82 % na 29,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o téměř 12 bazických bodů na 0,766 %.

Prezidentské volby: volitelé a státy

Speciál: Americké prezidentské volby na Investičním webu pohledem exkluzivních hostů
3. listopadu 2020 vyvrcholil proces prezidentských i kongresových voleb v USA. Zhlédněte záznam živého speciálu s exkluzivními hosty doplněný o aktuální zpravodajství.
Zdroj:
CNN, CNBC, Bloomberg, ČTK
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Donald Trump
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
21. 1. 2022 12:20
První obětí války je pravda. Situace v Kazachstánu toho může být (dalším) příkladem
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Kazachstán
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
21. 1. 2022 10:21
Jakobsen (Saxo Bank): Rozvíjející se trhy včetně střední a východní Evropy mohou mít s koncem…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
21. 1. 2022 6:41
Petr Šrámek (Longevitytech.fund): Toto jsou zajímavé firmy z portfolia našeho fondu private equity,…
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
20. 1. 2022 10:21
Budinský (VŠFS): Inflace v Česku může být i dvojciferná, podstatné ale bude, jak dlouho budou ceny…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat