Analytici: České stavebnictví letos klesne o 3 až 5 %

České stavebnictví letos klesne o tři až pět procent. Uvedli to analytici, které oslovila ČTK. Mnohem hůře na tom podle nich bude pozemní stavitelství, tedy výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, kterou většinou financuje soukromý sektor. Naopak výstavba dopravní infrastruktury by měla díky zvýšené aktivitě státu růst. Stavebnictví letos za pět měsíců meziročně kleslo o 2,1 %, za květen se snížilo o 7,6 %.

"Asi úplně to nejhorší, kdy stavební firmy a živnostníci přerušili na čas svoji aktivitu, je už za námi. Ale ani nejbližší měsíce nemusí být pro stavebníky jednoduchým obdobím. S tím, jak firmy omezují investice, začne ubývat i zakázek pro pozemní stavitelství," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj je třeba udržet na potřebné úrovni veřejné zakázky, které směřují především do infrastruktury. Pro letošek očekává pokles stavebnictví do tří procent.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň uvedl, že stavebnictví reaguje na ekonomický vývoj se značným zpožděním. "Zatímco největší propad okamžité průmyslové výroby jsme si, doufejme, odbyli již v dubnu, stavebnictví může až nyní postupně začít reagovat na ekonomickou situaci a hlavní poklesy máme pravděpodobně ještě před sebou. Ještě více se nyní prohloubí rozdíl v osudu inženýrských staveb a stavění domů a bytů," dodal.

Podle analytika společnosti CZECH FUND Lukáše Kovandy může být stavebnictví makroekonomickým tlumičem hlubokého propadu průmyslu, letos očekává pokles oboru maximálně o pět procent. "Pokles pozemního stavitelství souvisí s tím, že stavební firmy a developeři, zejména menší firmy a podnikatelé ve stavebnictví, přišli v době koronakrize kvůli nejisté budoucnosti o zakázky, případně zastavili či pozastavili své projekty. Současně se stavební firmy potýkaly s nedostatkem pracovní síly, zejména té zahraniční, na níž je tuzemské stavebnictví poměrně citelně závislé," sdělil.

Analytik BH Securities Štěpán Křeček očekává pokles stavebnictví o tři procenta. Pozemní stavitelství podle něj může klesnout až o šest procent, ovšem inženýrské stavitelství tvořené hlavně výstavbou dopravní infrastruktury by mohlo růst dvouciferným tempem. "Zatímco pozemní stavitelství může kvůli nižší poptávce ze strany soukromého sektoru zažít slabší druhé pololetí letošního roku, inženýrské stavitelství bude těžit ze zvýšené poptávky veřejného sektoru," doplnil Křeček.

Podle analytika Komerční banky Františka Táborského firmy pozastavují nebo ruší plánované investice a poptávka po stavebních pracích klesá. "Pro tento rok očekáváme propad celého sektoru 3,7 %. Stejně jako celá ekonomika se stavebnictví nevyhne recesi. Růst investiční aktivity firem byl už v závěru minulého roku v podstatě nulový a aktuální situace naopak ještě více odradí firmy od nových investic," dodal Táborský. Odvětví se podle něj vrátí k růstu v roce 2022.

Stavebnictví po vleklé krizi mezi roky 2008 a 2013 meziročně vzrostlo pětkrát z posledních šesti let. Loni stouplo o 2,7 %, předloni dokonce o 9,2 %, nejvíce od roku 2003.

Svaz: Stavebnictví by mohlo hodně pomoci oživení bytové výstavby

Českému stavebnictví by mohlo výrazně pomoci oživení bytové výstavby. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiří Nouza. Za největší současné problémy v oboru podobně jako společnosti označil nedostatek pracovníků a nedostatek řemeslně vzdělaných učňů. Podle něj nelze jasně předpovědět, jak se situace bude dále vyvíjet.

"Co by mohlo významnou měrou pomoci, je bytová výstavba, kterou je třeba podpořit všemi dostupnými prostředky a hledat i další možné způsoby financování těchto investic ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru," uvedl Nouza.

Počet zahájených staveb bytů v Česku loni meziročně vzrostl o 16,8 % na 38 677. Proti předkrizovému roku 2007 byl o 12 % nižší. V polovině 70. let minulého století jich bylo téměř 100 000 ročně, většinou v panelových domech.

Pokud jde o další vývoj, stavebnictví Nouza rozdělil na tři části. "Zhruba čtvrtinu tvoří dopravní a inženýrské stavby v gesci ministerstva dopravy. Tady je situace velmi dobrá, rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury je naplněn na historicky nejvyšší úroveň 126 miliard korun," uvedl.

Přibližně další čtvrtina podle něj připadá na stavby, za které odpovídají veřejní zadavatelé, jako kraje, města nebo obce. Jde například o silnice druhé a třetí třídy. "Tady očekáváme zvýšenou opatrnost s ohledem na odhad výběru daně, například snížení rozpočtového určení daní a možná omezení investičních aktivit samosprávných celků," doplnil Nouza.

Asi polovina staveb podle něj připadá na soukromý sektor, kde rovněž očekává zvýšenou míru opatrnosti a omezení investic do hotelových zařízení, kanceláří, prodejních a výrobních prostor. "Pokud se investiční apetit veřejného sektoru podaří udržet na vysoké úrovni, mohlo by to pomoci překonat období nejistoty a zabránit opakování scénáře z let 2009 a dalších, kdy došlo k bezprecedentnímu propadu stavebnictví," podotkl.

Za dlouhodobý problém oboru považuje nedostatek pracovníků. "Zatím nemáme signály o tom, že by potíže jiných oborů přinesly zvýšenou poptávku po pracovních místech ve stavebnictví," dodal Nouza.

Stavebnictví po vleklé krizi mezi roky 2008 až 2013 meziročně vzrostlo pětkrát z posledních šesti let. Loni stouplo o 2,7 %, předloni dokonce o 9,2 %, nejvíce od roku 2003. Letos za pět měsíců meziročně kleslo o 2,1 %, za květen se snížilo o 7,6 %. Analytici pro letošek očekávají pokles sektoru o tři až pět procent.

Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Stavebnictví
Přestat sledovat
Výhled na rok 2020
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat