Anders Lumholtz (Danske Bank): Euro má prostor k posílení, hodnota na konci roku spojeném s americkým fiskálním útesem je ve hvězdách
Po nedávných razantních krocích centrálních bank v Americe a v Evropě euro výrazně posílilo. Jeho potenciál se tím ale zdaleka nevyčerpal. Dolar teď naopak zřejmě čeká sešup, a to nejen vůči společné evropské měně. Už s koncem roku to však může být všechno úplně jinak, říká stratég Danske Bank Anders Lumholtz. Jak dodává, pro investory teď mohou být zajímavé carry trades s měnami likvidních a na politicích nepříliš závislých měn.


ECB bude nakupovat dluhopisy problémových zemí eurozóny. Evropa se blíží k dohodě o podobě bankovní unie a pracuje na dalších sbližovacích krocích. Zažíváme odraz ode dna?
Anders Lumholtz (AL): Hrozba, že se eurozóna rozpadne, se přes léto zmenšila. To stvrdilo jak nedávné rozhodnutí ECB nakupovat dluhopisy, tak i zelená, kterou minulý týden dal německý ústavní soud ESM, evropskému ochrannému valu. I tak tu ale stále jsou rizikové faktory. Obáváme se zejména toho, jak dlouhá a hluboká bude španělská recese. Stejně tak budeme pozorně sledovat volby v Itálii. Kvůli těmto a dalším rizikům je potřeba, aby političtí lídři v klíčových zemích unie i nadále euru otevřeně vyjadřovali podporu. V opačném případě by totiž bylo jen velmi obtížné přesvědčit lidi o tom, že je společná měna tou správnou cestou kupředu.
Evropští politici v září vyslali několik pozitivních signálů, to nejpodstatnější však přišlo od centrálních bankéřů. Co jejich nedávný slib nakupovat dluhopisy znamená pro euro?
AL: Program OMT představený Evropskou centrální bankou je podle mě pro euro velmi dobrou zprávou. K tomu dodám, že by očekávané nákupy dluhopisů neměly dostat sazby na peněžních trzích pod tlak, protože mají být plně sterilizovány. Investorům, kteří drží aktiva denominovaná v eurech, by se tedy napříště mělo spát o něco lépe.
Vzhledem k situaci v Evropě a mimo ni tedy čekáte, že euro vůči hlavním měnám posílí?
AL: Oživení eura, jehož jsme svědky v poslední době, je velmi prudké. Pár EURUSD tak už výrazně přesáhl hranici 1,27 – maxima tříměsíčního intervalu, který jsme nastavili v polovině srpna. Přesto je ten největší skok asi pořád před námi. Poté, co Fed ohlásil své poslední kroky, se kurz eura vůči dolaru dostal nad 1,30. A vzhledem k tomu, že Fed tím, co udělal, v podstatě změnil pravidla hry, se dá čekat další oslabování dolaru – jak vůči euru, tak i vůči cyklickým, na komoditách závislým měnám. Co se eura týče, vidíme tedy možnost krátkodobého posílení, stejně však nejsme přesvědčeni o tom, že zakončí rok silnější. A to kvůli fiskálnímu útesu v Americe a možnosti, že bude ECB dále snižovat sazby.
Jaké další faktory je aktuálně potřeba brát v potaz v případě kurzu eura?
AL: Možná kombinace měnového uvolňování v Americe, vyčkávání ze strany ECB a jakéhosi zklidnění globální ekonomiky by pro euro byla jistě velmi dobrou zprávou. Investoři euru v poslední době příliš nevěřili, což znamená, že je tu potenciál růstu. Americké prezidentské volby a fiskální útes, respektive výrazné utahování opasků, které se kvůli němu od ledna čeká, se však zdá být pro měny s výjimkou dolaru negativní. Vzhledem k tomu, že je americký dolar globální rezervní měnou, čekáme, že akciové trhy půjdou kvůli akcím spojeným s fiskálním útesem dolů, dolar by naopak mohl posílit.
V Americe, Japonsku a evropských zemích potýkajících se s dluhem se čeká kombinace úsporných opatření a uvolněné monetární politiky. Budou proto jejich měny oslabovat?
AL: Utahování fiskálních opasků a volná měnová politika většinou opravdu dostanou kurzy měn pod tlak. Je tak pravděpodobné, že hlavní světové měny půjdou dolů i tentokrát. Někteří analytici přitom tento scénář doplňují o hrozbu vyšší inflace. To však podle nás není až tak jisté, nezaměstnanost ve většině významných ekonomik světa je totiž hodně vysoká.
Které měny i proto považujete za bezpečné přístavy vhodné pro investory uvažující o tom, že teď své peníze zaparkují? Patří mezi ně tolik diskutované skandinávské měny?
AL: Bezpečné přístavy musejí splnit přinejmenším dva předpoklady: Zaprvé, musejí ochránit kapitál. A zadruhé, musejí být likvidní. Chcete přece mít jistotu, že dostanete své peníze zpět a že to bude ve chvíli, kdy to budete chtít. Z toho vyplývá, že jsou těmi nejpravděpodobnějšími kandidáty stále dolar, japonský jen a švýcarský frank. Mohlo by jím být i euro, pokud se podaří odstranit rizika číhající ve střednědobém horizontu. Co se skandinávských měn týče, splňují první podmínku, v případě té druhé je to ovšem horší.
Pokud se tedy na současnou situaci podíváme z pohledu drobného investora, jakou hru by v tuto chvíli měl na měnových trzích zvolit? Jakou strategii doporučujete hrát?
AL: Měnové trhy jsou jedny z nejlikvidnějších, zároveň jsou však v porovnání s jinými celkem volatilní. Proto nejsou pro každého, ale jen pro ty, kteří jsou ochotni adekvátně riskovat. Pro ty by mohly být nyní zajímavé carry trades, v rámci nichž bych radil soustředit se na ty měny, které jsou likvidní a se kterými není spjato příliš velké politické riziko.
Jak uspět na měnovém trhu Forex? Téma diskusního bloku v rámci druhého Investičního fóra, které se koná ve čtvrtek 20. září 2012.