AP: Hnutí žlutých vest doprovází nesnášenlivost a extremismus

Už od prvních protestů proti vyšší dani z pohonných hmot se s krajními proudy hnutí žlutých vest pojí nesnášenlivost a konspirační teorie, napsala agentura AP. Po jedenáct týdnů nepokojů se tyto okrajové názory hnutím, které nemá vůdce a je rozptýlené po celé Francii, šířily a nabírají na síle. Ozvaly se antisemitské výpady proti bankovnímu sektoru, skupina žlutých vest v metru slovně napadla přeživší holokaustu, útoku čelilo i několik novinářů a objevilo se dokonce tvrzení, že vláda si vymyslela teroristický útok, aby odpoutala pozornost od demonstrantů.

Protesty doprovázejí střety mezi účastníky a pořádkovou policií. Úřady se obávají, že ústředí hnutí ovládli extrémisté a hrozí návrat do temných období francouzské minulosti.

V sobotu se k novináři, který v Paříži natáčel jinak klidný průvod, přitočil muž ve žluté vestě, homofobně jej osočil a dodal: "Pracuješ pro židy." Nikdo z davu se k němu sice nepřipojil, ale také mu nikdo neodporoval.

Pozitivnějším znamením bylo neplánované setkání skupiny žlutých vest s "lidským řetězem", který si v centru Lyonu připomínal oběti holokaustu. Většina rozbouřených demonstrantů nakonec za oběti držela minutu ticha.

Účastníci jednoho z prvních průvodu žlutých vest, který se konal v Paříži v listopadu, nesli francouzské vlajky a skandovali "Tohle je náš domov" - dvojsečný slogan, který zpravidla zaznívá na shromážděních krajně pravicového Národního sdružení. Zatímco jeho vůdkyně Marine Le Penová v heslu spatřuje "projev lásky" k Francii, kritici v něm slyší protiimigrační podtóny.

V prosinci skupina žlutých vest ukázala v pařížské čtvrti Montmartre antisemitský pozdrav. Zpívali přitom píseň, jejíž původce, komik Dieudonné M'Bala M'Bala, byl několikrát odsouzen za rasismus a antisemitismus. Gesto rukou a píseň se nazývají "la quenelle". Zatímco posunek je variací nacistického pozdravu, v písni se naráží na sionistické spiknutí. Dieudonné oboje označuje za protisystémové symboly.

Ten samý den muž ve žluté vestě v metru slovně napadl přeživší holokaustu. Žena skupinku předtím požádala, aby zmíněné gesto nedělali. Jeden z demonstrantů ji řekl, že plynové komory - v jedné z nich zemřel její otec - nikdy neexistovaly. Novinář, který incidentu přihlížel, uvedl, že na obranu ženy se nikdo neozval.

V popředí pařížských protestů bylo možné zahlédnout ty nejznámější zástupce antisemitismu. Jeden z nich, Hervé Ryssen, se objevil na titulní stránce týdeníku Paris Match - na fotografii stojí u Vítězného oblouku tváří v tvář policistům. Ryssen byl několikrát odsouzen za antisemitismus a podněcování diskriminace. Minulý týden jej soud znovu shledal vinným z popírání holokaustu.

Vládní mluvčí Benjamin Griveaux konstatoval, že protesty se město od města liší. Minulý týden řekl, že během některých z nich se projevili "polovojenští účastníci, kteří mají blízko ke krajní pravici". Mezi nimi byl i bývalý voják Victor Lenta, jenž bojoval po boku ruských separatistů na Ukrajině.

Jako výrazné hlasy hnutí žlutých vest se prosadili řidič kamionu Éric Drouet a youtuber Maxime Nicolle, kteří patří mezi první organizátory hnutí žlutých vest.

Fondation Jean-Jaurès (FJJ), expertní skupina napojená na francouzskou Socialistickou stranu, tvrdí, že jak Drouet, tak Nicolle jsou potajmu napojení na francouzskou krajně pravicovou stranu. Drouet podle FJJ sdílel protiimigrační videa a na Facebooku se účastnil diskusí o spiknutí sionistů, bank a médií.

Nicolle několikrát veřejně zpochybnil oficiální vylíčení útoku na vánočním trhu ve Štrasburku, kde ozbrojený muž v prosinci zabil pět lidí. K činu, který zhatil protesty žlutých vest plánované na následující týden, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Nicolle a další z řad žlutých vest tvrdí, že se nejednalo o teroristický čin a že vláda z jeho načasování profitovala.

V mnoha debatách žlutých vest na Facebooku se také objevují konspirační videa o Rothschildech, rodině francouzských židovských bankéřů, která figuruje i v centru globálních konspiračních teorií. Hlavní terč protestů, prezident Emmanuel Macron, jehož politika podle žlutých vest straní bohatým, přitom v minulosti pracoval v investiční bance, kterou rodina Rothschildů vlastní, připomíná agentura AP.

Zdroj:
ČTK
Francie
Přestat sledovat
Terorismus a extremismus
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat