Apple překonal ziskem i tržbami odhady. Investory však zklamal prodej iPhonů

Apple zveřejnil za 4Q2013 zisk na akcii 14,50 USD (očekávání: 14,07 USD) a tržby 57,6 miliardy USD (očekávání: 57,5 miliardy USD). Zklamaly však prodeje iPhonů.

Apple za čtvrtletí, které je pro něj prvním kvartálem fiskálního roku, prodal 51 milionů iPhonů, 26 milionů iPadů a 4,8 milionu Maců. Hrubá marže byla 37,9 %. Počet prodaných iPhonů se čekal mezi 56 a 57 miliony, počet prodaných iPadů mezi 24 a 25 miliony, počet prodaných Maců 4,6 milionu a hrubá marže 37,5 %. Počet prodaných iPhonů tedy nenaplnil očekávání.

Výsledky za poslední kvartál 2013 ukazují, že růst poptávky po iPhonech, které jsou hlavním zdrojem příjmů Applu, zpomaluje. Konkurence nezahálí a uvádí na trh nové modely. Čísla o prodejích v posledním čtvrtletí jsou přitom vždy velmi očekávaná, protože vánoční tržby ukazují, jak velký je o produkty firmy zájem. Ani rekordní prodeje iPhonů tak nejsou považovány za dobrou zprávu.

Tou byl naopak vyšší než očekávaný prodej iPadů. Investory ale příliš nezaujal. Zklamal totiž i výhled na další čtvrtletí. Odhad tržeb na další kvartál je podle Applu 42 až 43 miliardy USD. Analytici očekávali 46,7 miliardy USD. Akcie Applu v after-marketu zamířily prudce dolů.

Z čísel Applu a propadu akcií však nejsou všichni zklamaní.

Carl Icahn, investor, který se pokouší přimět Apple, aby vyplatil přebytečnou hotovost na dividendách, nedávno navýšil svůj podíl ve firmě. V pondělí Apple oznámil, že hotovost v posledním čtvrtletí vzrostla o 12 miliard na 159 miliard USD.

Od Applu se čekalo meziročně mírné zlepšení čísel, zisk na akcii měl podle odhadů agentury Bloomberg ve 4Q2013 být 14,07 USD. Od tržeb se čekal 5% růst na 57,5 miliardy USD. Dobrou zprávou tak je, že Apple svými čísly i přes nečekaně slabý prodej iPhonů dokázal překonat odhady.

Podle finančního ředitele firmy Petera Oppenheimera mohly být tržby ještě lepší, nebýt kurzových rozdílů. Zdůraznil také skvělé prodeje iPadů. "Růst prodejů o 14 % je rekord. Prodeje iPadů v Číně se dokonce zdvojnásobily," řekl.

"Výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku sice překonaly odhady jak na úrovni zisku, tak tržeb, meziroční nárůst zisku na akcii je ale způsobem především programem zpětného odkupu akcií. Pozitivně vnímáme vývoj tolik sledované hrubé marže, která dosáhla 37,9 %, a přesáhla tak vlastní výhled firmy 36,5 až 37,5 %. Hlavním důvodem jsou nejspíše solidní prodeje iPhonu 5S," říká analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl.

"Na druhou stranu ale Apple nepřišel s novými komentáři ohledně dlouho vyhlížených iTV a iWatch. Otázkou je i další vývoj levnějšího modelu iPhone 5C, který se na trhu příliš neuchytil, což se odrazilo v nenaplnění očekávání ohledně prodejů iPhonů. Apple tak pravděpodobně bude stát před volbou model buď postupně stáhnout, nebo snížit jeho cenu. Ta totiž v současnosti byla pro spotřebitele ve srovnání s iPhonem 5S lákavá snad jen v dotované verzi k dlouhodobým smlouvám u mobilních operátorů," dodává.

"Hlavním tématem bude po výsledcích růst prodejů iPhonů v cyklu, kdy má být představen iPhone 6. Debata se zaměří na rozpor mezi růstem průměrné ceny a počtem prodaných kusů. Druhým tématem bude výhled pro rok 2014. Dále radíme akcie Apple kupovat, protože iPhone 6 se blíží a čekáme i další nové produkty," říká analytik Gene Munster ze společnosti Piper Jaffray. Průměrná cena iPhonu vzrostla z 577 na 637 USD. U iPadu to byl jen mírný růst z 439 na 441 USD.

Apple představil v uplynulých měsících několik novinek, které měly vylepšit jeho prodeje. Investory tak zajímá, jaký je status levnější verze iPhonu 5C. Podle médií dražší model 5S vytlačuje levnější verzi z trhu. Deník Wall Street Journal dokonce zveřejnil, že by model 5C mohl do roka skončit. Čísla za kvartál ukázala, že je zájem o iPhone 5C skutečně nevalný.

Zajímavé jsou i údaje o Číně. Apple uzavřel dohodu s největším světovým operátorem China Mobile na prodej iPhonů. Někteří analytici však tvrdí, že tento krok příliš nevychází, protože iPhony už se objevily v Číně na černém trhu.

Především se tedy čeká na nové produkty. Šéf Applu Tim Cook se dostal pod velký tlak, protože od uvedení iPadu v roce 2010 firma žádný zcela nový produkt nepředstavila.

Zatím se objevilo mnoho spekulací, ale od Applu nezaznělo nic konkrétního. Apple nepřišel a neřekl: "V prvním kvartále 2015 plánujeme přijít s televizí a v roce 2016 s chytrými hodinkami." Objevují se však spekulace, že televize bude spuštěna během několika měsíců. Další věcí jsou iPhony s velkou obrazovkou. Wall Street Journal nedávno přinesl zprávu, že firma vyrábí nejen iPhone s obrazovkou o velikosti 4,5 palce, ale zároveň uvede na trh i model s 5palcovou obrazovkou.

Čeká se tak na iPhone 6, který by měl být odhalen na podzim letošního roku. Ředitel Applu Tim Cook v pondělí potvrdil, že má firma nakročeno k uvedení naprosto nové kategorie svých produktů. Vedle ještě většího telefonu se tak fanoušci nakousnutého jablka mohou uklidňovat představou další novinky, ať to budou hodinky, nebo cokoli jiného.

Technologie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat