Asijské akcie v úvodu týdne ztrácejí. Investorům se nelíbí politická neshoda ve Spojených státech
Američtí zákonodárci se na podobě zákona o financování neshodli a nedokázali ani prohlasovat zvýšení dluhového stropu. Mílovými kroky se blíží datum 17. října, které americký ministr financí Jack Lew stanovil jako den, kdy vládě dojdou finanční prostředky na placení jejích závazků. Už ve čtvrtek by se tak americká vláda mohla ocitnout v platební neschopnosti a to trhům optimismus nedodává.

Japonsko ani Hongkong v pondělí kvůli svátku neobchodovaly, akcie v Číně však mírně posilovaly (kolem 0,2 %), přestože přebytek obchodní bilance za září nebyl tak vysoký, jak se čekalo. Export Číny meziročně klesl o 0,3 %, analytici počítali s 5,5% růstem, zato dovoz vzrostl o 7,4 %, přestože se predikoval nižší růst o 7 %.
Meziroční míra inflace v Číně se v září vyšplhala na sedmiměsíční maximum +3,1 %, protože nepříznivé počasí zvýšilo ceny potravin. Nárůst inflace omezuje centrální bance prostor pro podporu domácí ekonomiky v době, kdy čínský export vykázal překvapivý pokles.
Akcie čínských železničních společností vyletěly v pondělí vzhůru po zprávě, že by Čína mohla pomáhat s vystavěním vysokorychlostní železnice na Tchaj-wanu.
Australský S&P/ASX 200 odepsal 0,44 % a jihokorejský Kospi 0,23 %.
"Přes víkend k žádné zázračné dohodě ve Washingtonu nedošlo. Investoři přitom doufali, že v pondělí už bude jasněji a že se budou pro změnu zabývat něčím jiným," říká Richard Sichel, investiční ředitel Philadelphia Trust. "Namísto toho je dluhový strop stále tady a titulky v médiích odvádějí pozornost od jiných podstatných věcí," dodává.