19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Obavy z vývoje v Sýrii přetrvávaly a jestřábí výroky členů vedení amerického Fedu vnesly mezi investory nejistotu, již nijak nerozehnalo konfrontačně laděné vyjádření čínského ministerstva obchodu ke konfliktu s Washingtonem.
Akcie v Tokiu, Šanghaji, Sydney a Tchaj-peji měly během smíšeného obchodování tendenci spíše klesat, ačkoli méně razantně než předtím ndex newyorské burzy (-0,9 %). Poklesy nastaly poté, co prezident Donald Trump tweetoval, že by USA mohly provést raketový útok proti Sýrii.
Dalším faktorem bylo zveřejnění záznamu z jednání amerického Fedu. Jeho tón ukázal, že ani nedávný nárůst krátkodobých mezibankovních sazeb, ani obchodní napětí s Čínou patrně centrální banku neodradí od dalšího zvýšení sazeb.
„Zatímco obchodní třenice mohou představovat riziko negativního ekonomického výhledu, dostalo se jim v březnovém jednání jen letmé zmínky, takže rozhodnutí Fedu neovlivnily,“ napsali analytici banky Standard Chartered.
Během ranního obchodování pak čínské ministerstvo obchodu vydalo své dosud nejnovější stanovisko ve sporu s USA. Proti americkému protekcionismu bude "země bojovat bez váhání" a "v současné době žádné rozhvory s Washingtonem nevede".
Hongkongský index Hang Seng i přes ranní zisky skončil o 0,2 níže. Jihokorejský Kospi skončil de facto na červené nule, ačkoli třeba Samsung Electronics přidal 0,3 procenta. Australský index S&P/ASX 200 se pohyboval mezi skromnými zisky a ztrátami před uzavřením o 0,2 % níže, předevšm kvůli nevalnému výkonu bankovního sektoru.