Banány by mohly podražit, světové zásoby napadla plíseň

Světové zásoby banánů jsou v ohrožení, napadla je plíseň.
"Jedná se o závažný problém," říká Randy Ploetz, profesor z University of Florida, který v roce 1989 původně objevil kmen viru z Panamy nazvaný TR4 (Tropical Race 4), který by mohl značně zmenšit zásoby amerických a jihoamerických producentů.
Existuje téměř tisíc odrůd banánů, ale nejoblíbenější jsou banány Cavendish, které tvoří 45 % světové úrody a v amerických supermarketech jsou nejčastěji k nalezení. Původně si získaly oblíbenost v padesátých letech, kdy nahradily odrůdu Gros Michel zdecimovanou jiným kmenem panamské plísně.
Nyní banány Cavendish, které zaujímají 95 % světového exportu, houfně podléhají novému kmeni panamské plísně. Už zaútočila na úrodu v Asii, na Středním východě a v Africe. Panují obavy, že se rozšíří do Střední a Jižní Ameriky, odkud Spojené státy odebírají většinu banánů.
Situace je již tak vážná, že Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) oficiálně varovala země, které banány pěstují, aby úrodu monitorovaly a snažily se předcházet napadení plísní, která je označována za "jednu z nejničivějších banánových chorob, která ohrožuje příjem milionů lidí".
Zdroj: CNBC