US MARKETOtevírá za: 3 h 57 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

S&P 500 nad 200denním průměrem: Budou se dít (další) dobré věci?

Slavný trader Paul Tudor Jones kdysi řekl, že pod 200denním klouzavým průměrem se neděje nic dobrého. Americký akciový index S&P 500 se v pondělí 12. května poprvé za měsíc a půl vyhoupl nad svůj 200denní průměr. Budou se nad ním dít dobré věci? To se teprve uvidí.

Po relativně bezstarostné jízdě v letech 2023 a 2024 letos americký akciový trh narazil na překážku v podobě obav z dalšího ekonomického vývoje v prostředí rostoucích bariér v mezinárodním obchodě. Investoři byli pár týdnů po inauguraci Donalda Trumpa zaskočeni rychlým zaváděním různých cel, které vyvrcholilo 2. dubna uvalením takzvaných recipročních cel na téměř všechny země, na něž si vzpomenete (i na pár takových, na které si nevzpomenete ani s glóbem v ruce). Index S&P 500 rychle klesl až k hranici medvědího trendu, když intradenně ztrácel na své únorové historické maximum přes 21 %.

Jak prudký byl pokles cen akcií, tak až nečekaně rychlé je zatím také oživení. Po oznámení pozastavení zvýšených cel na dovozy z Evropy přišly různé výjimky a dílčí ujednání, následovala dohoda USA se Spojeným královstvím a vše zatím vyvrcholilo teď o víkendu, kdy se delegace Spojených států a Číny domluvily na 90denním pozastavení extrémních cel přes 100 %, která znamenala de facto obchodní embargo, na podstatně přijatelnější úroveň 10 % na americké dovozy do Číny a celkově 30% tarif na čínské importy do USA.

"V základním scénáři jsme sice počítali se snížením obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou, předpokládali jsme ale, že deeskalace bude trvat déle a celní sazby zakotví na vyšších úrovních (v blízkosti 60 %). Vývoj z posledních dní je příznivý zejména pro americkou ekonomiku, jistý pozitivní signál ale vysílá i k Evropě. Zdá se, že americká administrativa je i díky tlaku domácího byznysu v režimu, kdy nechce obchodní napětí dále eskalovat, ale primárně je chce využít k dosažení pragmatických obchodních dohod," upozorňuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

To ale podle něj neznamená, že je "vyhráno" a obchodní chaos nastartovaný "dnem osvobození" nebude mít citelné ekonomické dopady. "Americká efektivní celní sazba vzroste letos tak jako tak meziročně o více než 13 procentních bodů a panuje výrazná nejistota ohledně toho, zda po vypršení 90denních odkladů vysokých cel nedojde na začátku léta k jejich opětovnému zavádění. Tato nejistota může v mezičase v globální ekonomice brzdit investiční aktivitu. Aktuálně se nicméně zdá, že obchodní jestřábi v čele s Peterem Navarrem jsou trochu odsunuti na vedlejší kolej a americká administrativa dělá něco pro to, aby pokud možno uzavírala nové obchodní dohody. Tato změna 'stylu' je pro nás pozitivním překvapením a v tuto chvíli i náš revidovaný odhad růstu českého HDP (1,7 % v roce 2025 a 1,5 % v roce 2026) působí možná až příliš konzervativně. Pokud by došlo v nejbližších týdnech i k výraznějšímu pokroku v obchodních jednáních s Evropskou unií, je pravděpodobné, že i výhled pro Česko začneme opatrně revidovat vzhůru," dodává Bureš.

V reakci na dohodu USA a Číny, po níž mají následovat další jednání o dlouhodobém nastavení obchodních vztahů mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, akciové trhy na začátku týdne výrazně rostly. Americký index S&P 500 se tak skokově posunul nad svůj 200denní průměr, což bývá obecně chápáno jako výrazný signál růstového momenta. Výjimkou v posledních letech nebyly ale ani neúspěšná proražení nad zmíněný průměr. Index je každopádně nyní více než 17 % nad minimem z 8. dubna.

S&P 500 a 200denní průměr

To ale neznamená, že mají optimisté vyhráno. Jak v našem vysílání vysvětlil makléř Vladimír Vávra z WOOD & Company, cla jsou i po výrazném snížení stále nejvyšší za desítky let. Mohou přitom mít za následek zdražování některých výrobků v Americe, a to v době, kdy tamní spotřebitelé, tradiční motor celého hospodářství, začínají přece jen trochu ztrácet dech. Jejich důvěra v ekonomiku je nejnižší od léta 2022, kdy vrcholila největší inflační vlna za desítky let.

Hlavní čísla z trhu práce sice zatím zůstávají slušná, ale začalo ubývat otevřených pracovních pozic i lidí ochotných dávat výpověď, což je typické pro období obav z horší ekonomické situace. Růst mezd od záři zpomaluje, což v kombinaci s vyššími cenami může dále omezovat kupní sílu domácností. Podle odhadů ekonomů tak USA čekají další měsíce slabého růstu, pokud vůbec nějakého.

Dalším problémem, na který upozorňuje nejen Vladimír Vávra, je již opět vysoké ocenění amerických akcií. Index S&P 500 se obchoduje za více než 20násobek očekávaných zisků, tedy nad historickým průměrem. Přestože zisky firem v prvním čtvrtletí překvapily pozitivně, výhledy jsou o to opatrnější. Tento týden zaujmou nejvíce čísla Walmartu, do konce května se pak bude čekat na výsledkovou zprávu Nvidie.

Na závěr nabízím pár grafů, které současnou situaci na americkém akciovém trhu zasazují do historického kontextu. Index S&P 500 stoupl nad 200denní průměr po více než 30denní pauze. Od konce 70. let to s výjimkou takzvaných medvědích rally během hlubokých sestupných trendů v první dekádě 21. století bylo v ročním výhledu pro trh silně pozitivní znamení.

S&P 500 - výkonnost po proražení nad 200denní průměr po alespoň 30 dnech pod ním

Prakticky totéž lze říci o technologickém indexu Nasdaq-100. I ten v pondělí po delší době vystřelil nad 200denní průměr.

Nasdaq-100 nad 200denním průměrem

I v jeho případě platí, že když po delší době stoupne nad 200denní průměr, bývá to pro další rok pozitivní signál.

Nasdaq-100 - výkonnost po uzavření nad 200denním průměrem po alespoň 7 týdnech pod ním

Varovná je široká mezera, která vznikla pondělním kurzovým odskokem v úvodu obchodování. Podobné gapy zpravidla musejí být takzvaně proobchodovány (poptávka a nabídka se potřebují "utkat" v daném rozpětí), než trh potvrdí svou schopnost dále růst. A když k odskoku dojde zkraje obchodního týdne, mívá trh tendenci mezeru zaplnit ještě ten samý týden.

S&P 500 - kurzový odskok na začátku týdne

Fandové burzovního almanachu, kteří by chtěli hledat pomyslný jazýček na vahách mezi býčím a medvědím výhledem pro zbytek roku, pak mají v záloze následující statistiku. Čísla u jednotlivých měsíců vyjadřují, kolikrát index S&P 500 dosáhl kurzového maxima v daném roce v tom kterém kalendářním měsíci. Letos zatím vrchol nastal v únoru, což je přitom historicky velice netypický měsíc pro roční maxima. Takže jestli má být letošní rok alespoň v něčem "průměrný" nebo "běžný", měl by index únorový historický rekord do prosince stihnout překonat. Aktuálně na něj ztrácí 300 bodů, potřebuje tedy získat něco málo přes 5 %.

S&P 500 - roční maxima v jednotlivých kalendářních měsících

Zdroj: Carson Group, @CyclesFan, Subu Trade

Americká ekonomikaAmerické akcieBurzovní almanachMezinárodní obchodS&P 500Technická analýza
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa