Bitcoin nad 100 000 USD: Volatilita klesá, bod zlomu se teprve blíží

Cena bitcoinu se vrátila nad 100 000 USD, a to při jedné z nejnižších úrovní volatility od začátku roku. Zdá se přitom, že za obnoveným růstem nestojí spekulace, ale reálný tržní impulz.
Stále důležitější roli na trhu s bitcoinem hrají institucionální investoři. Spotové ETF za uplynulý měsíc nakoupily okolo 50 000 bitcoinů. Cena největší kryptoměny tak podstatně narostla díky tomu, že byla část nabídky mincí stažena z trhu.
Bod zlomu se v tomto směru ale teprve blíží. Chybí zhruba 10 000 bitcoinů (na klouzavé 30denní bázi), aby tyto nákupy ze strany ETF začaly ještě podstatně výrazněji ovlivňovat cenu díky omezené likviditě. A zmíněná hranice je také považovaná za důležitou ve smyslu důvěry velkých investorů. Pokud bude tempo přílivu kapitálu do ETF pokračovat, cena bitcoinu může pokračovat v růstu a již v květnu atakovat historické maximum.
Za zmínku stojí i fakt, že kurz největší kryptoměny roste bez prudkých výkyvů. Volatilita klesla na jednu z nejnižších úrovní od začátku roku. To je neobvyklé, připomíná to spíše stabilní růst ceny zlata než typické "chování" bitcoinu.
Právě klidný růst může být projevem toho, že nejde o novou spekulativní vlnu nebo FOMO efekt hnaný drobnými investory. Stojí za ním (snad) promyšlené přesuny kapitálu, zejména ze strany institucionálních investorů.
Nízká volatilita v kombinaci s rostoucí cenou přitom zvyšuje atraktivitu bitcoinu a možnost, aby byla kryptoměna ve větší míře součástí dlouhodobých investičních strategií. Zlepšuje se poměr výnosu a rizika, což usnadňuje jeho zařazení bitcoinu do portfolií citlivých na výkyvy hodnoty.
Pokud by nízká volatilita na trhu s bitcoinem vydržela, posílilo by to důvěru institucionálních investorů v tento typ aktiv jako seriózních tržních nástrojů. Nejen do dění na trhu s bitcoinem přitom v největší míře může promlouvat vývoj americké obchodní politiky, respektive (ne)schopnost Trumpovy administrativy dovést jednání s jinými státy k novým dohodám.
Zdroj: Ecoinometrics