6 českých bankomatových osobností

Bankomaty. Stroje na peníze, kterých je u nás více než pět tisíc. Jsou bezmála na každém rohu. Češi z nich loni vybrali téměř 680 miliard korun, v průměru 4 tisíce na jeden výběr. Stejně jako existují různé druhy bankomatů, pohybuje se mezi námi několik hlavních typů jejich uživatelů. Ve kterém se poznáváte?

Bankomaty mají méně práce

Někdo vybírá často, jiný vysoké částky a další kartu do bankomatu již ani nevkládá a platí kartou všude, kde se dá. V České republice dnes do bankomatu kartu spíše nevkládá a rovnou s ní platí bezmála 8 z 10 Čechů. Takové lze rozdělit na tři typy lidí.

Jedním z nich jsou všepočítalové, jichž je až třetina. Vybírají výjimečně nebo vůbec, chtějí mít své finance pod kontrolou a neradi utrácejí v hotovosti. Když mohou, platí kartou.

Další významnou skupinou jsou chaotici (28 %), kteří vybírají, když zrovna potřebují hotovost. Nebojí se z bankomatu vytáhnout stokoruny i tisíce.

Třetím bezhotovostním typem jsou modernisté (15 %). Vždy a všude se snaží platit kartou, vybírají výjimečně, například když jdou do restaurace, kde nelze platit kartou. Když jdou k bankomatu, vybírají okolo tisícovky.

Někteří Češi na bankomaty nedají dopustit

V loňském roce počet výběrů klesl meziročně o 13 milionů na 165 milionů. Vybraná hotovost klesla jen mírně (ze 710 na 680 miliard korun). Ačkoli ovšem počty výběrů podle statistik klesají, bankomaty mají své skalní příznivce.

Jde například o takzvané konzervy. Těch je v Česku asi desetina. Tito uživatelé bankomatů vybírají asi jednou týdně částky kolem dvou až tří tisíc korun, především na běžné týdenní výdaje. Mají rádi jistotu, a proto chodí stále ke stejnému bankomatu třeba blízko domova nebo práce.

S bankomaty souvisí i poplatky za výběry, na které jsou Češi citliví. Poplatky mohou ročně dosáhnout ke stovkám korun. To si uvědomuje pětina takzvaných spořílků, kteří si poplatky kontrolují a vybírají 3-5krát měsíčně dva až čtyři tisíce.

Posledním typem jsou takzvaní bohémové. Ti vybírají ze všech možných bankomatů, neřeší poplatky ani vyšší vybranou hotovost.

Přehled

Konzerva

Konzerva má ráda řád a zavedené koleje. Drží se jich i v nakládání s penězi. Takový člověk si oblíbil dva, tři vybrané bankomaty a jiné nepoužívá. Často je má u domova nebo u práce. S "jeho" bankomatem jej pojí možná až citový vztah, ví, co čekat, nic jej nepřekvapí. Ví, že vybírat z něj je bezpečné. Nejčastěji vybírá jednou týdně částky okolo 2 000 korun. Kartu na placení používá pravidelně, ale pokud může, vyhýbá se těm bezkontaktním.

Modernista

Modernista má rád nové trendy, a proto funguje bezhotovostně. Snaží se vždy a všude platit kartou. K bankomatu přichází jen z donucení, když míří na místo, kde kartou zaplatit nejde. Vybírá nezbytně nutnou hotovost, většinou o částky kolem tisíce korun.

Spořílek

Spořílek si hlídá každou korunu. Pečlivě si kontroluje poplatky a oceňuje banky, které mu dávají možnost vybírat zdarma kdekoli. Z bankomatů vybírá výhradně tam, kde ho to nic nestojí. S penězi se snaží zacházet chytře. Svůj měsíční rozpočet si rozdělí do tří až pěti výběrů, často v rozmezí dvou až čtyř tisíc korun. Snaží se neutrácet, kartou platí spíše sporadicky, a to menší částky do 500 korun.

Chaotik

Chaotika nejlépe charakterizuje roztržitost. Svůj život ani finance příliš neplánuje. Nepřekvapí proto, že neplánuje ani výběry hotovosti. Neřeší, kde a za kolik vybere, bankomat navštíví, když jde zrovna kolem a napadne ho, že potřebuje peníze. Někdy jsou to stokorunové částky, jindy tisíce. Poplatky za výběry si hlídá, ale až zpětně, a často se diví, kolik jej výběry stály. Nebojí se používat kartu a platit s ní v obchodech i větší částky.

Bohém

Bohém žije bezstarostný život a nic moc neřeší. Nestará se, zda vybírá z bankomatu své banky, nebo cizí, natož kolik utratí na poplatcích. Hodně platí kartou, především za zábavu a požitkářství. Útraty za platby kartou začínají od 1 000 korun a mohou dosáhnout i desítek tisíc. Když několikrát do měsíce vybírá z bankomatu, většinou jde o vysoké částky nad 5 000 korun.

Všepočítal

Všepočítal z bankomatu vybírá pouze ve výjimečných situacích, případně vůbec. Bojí se, že by vše utratil, nebo by plnou peněženku někde zapomněl či ztratil. Výběr z bankomatu je pro něj noční můra. V případě, že musí bankomat použít, většinou tak dvakrát do měsíce, vybírá předem naplánovanou částku. Když může, platí kartou. Své výdaje tak má pod kontrolu a peníze bezpečně v bance.

Zdroj:
UniCredit Bank
Česká republika
Přestat sledovat
Spotřebitelé
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat