Bloomberg: PPF zvažuje prodej části nebo celého operátora O2 Czech Republic

Finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera uvažuje o prodeji telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. Ve hře jsou údajně jak prodej celé společnosti, tak její části. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura Bloomberg. PPF v O2 Czech Republic drží zhruba 84% podíl. Kromě toho by PPF údajně podle Bloombergu mohla prodat i správce telekomunikační infrastruktury CETIN, který loni vznikl odštěpením od O2.

Skupina PPF koupila O2 od španělské Telefóniky v roce 2013 za 3,4 miliardy eur. Rozdělila ji na dvě firmy, přičemž z nově vzniklé infrastrukturní společnosti CETIN vytěsnila minoritní akcionáře.

PPF údajně zvažuje nabídky, ale nechce operátora prodat za každou cenu. Podle analytika ze společnosti Patria Finance Ondřeje Koňáka jde prozatím o neutrální zprávu. Forma, jakou byla informace komunikována, podle něj podporuje tezi, že jde o pouhou spekulaci.

Mluvčí PPF Zuzana Migdalová však informaci nepřímo potvrdila, když na dotaz Bloombergu e-mailem odpověděla, že PPF sice má nabídky, ale "není v jednání s bankami ve smyslu [...] spekulace". To podle analytiků naznačuje, že nejde o fámu.

"Pokud se na spekulaci podíváme ve vztahu k O2, tak by nám případné snížení podílu PPF dávalo smysl vzhledem k možnému vytlačení titulu z indexů MSCI po jejich listopadovém převážení. Důvodem by mohlo být nahrazení O2 novým titulem na BCPP, a to společností MONETA Money Bank," říká Milan Vaníček, hlavní akciový analytik J&T Banky.

Vaníček v této souvislosti zmiňuje tři možné scénáře. PPF by podle něj mohla prodat 15-35 % akcií společnosti tak, aby zvýšila tržní kapitalizaci volně obchodovaného podílu, a zajistila tak setrvání O2 v indexech MSCI. V tom případě by si zároveň zachovala většinový podíl ve firmě. "Při tomto scénáři by mohla v krátkodobém období klesnout cena akcie (nabídka podílu), nicméně z dlouhodobého pohledu by se na fundamentu společnosti nic neměnilo, a proto bychom to vnímali jako zajímavou příležitost," říká Vaníček.

Druhou možností je podle něj prodej celého 84% podílu PPF. "V tomto případě by samozřejmě záleželo na ceně a na potenciálním zájemci. Zájemci by mohli dle našeho názoru pocházet jak z Evropy (například Orange), tak z Asie (nedávné oznámení spolupráce s China Telecom). Vyloučit ale nelze ani América Móvil, která se chce v Evropě dále rozšiřovat. Nicméně ve vztahu k minoritnímu investorovi by se jednalo o možnost nabídky odkupu, kterou by musel nový vlastník učinit. Tento scénář by byl pro minoritní investory dle našeho názoru pozitivní, vylučoval by však krátkodobý potenciální pokles ceny titulu," pokračuje Vaníček.

Třetím scénářem je pak podle něj to, že PPF žádný krok neučiní, což ale bude znamenat hrozbu vyřazení titulu z indexů MSCI. "Pokud by se takový scénář uskutečnil, mohla by cena akcie klesat s tím, jak by se blížilo datum rebalancování indexů MSCI. S vyřazením by titul ztratil velké množství investorů z řad portfoliomanažerů, kteří ndexy MSCI sledují. Nicméně i v tomto případě by se mohlo jednat o následnou příležitost, protože fundament společnosti by zůstal zachován," uvádí dále analytik.

"Všem třem scénářům prozatím přikládáme relativně shodnou pravděpodobnost, protože PPF se netají tím, že O2 není strategickým aktivem. Navíc se již v tomto roce objevila spekulace o možném prodeji společnosti jinému investorovi. S přihlédnutím k relativně nové situaci na trhu (IPO Monety) se domníváme, že částečné SPO (sekundární nabídka akcií - pozn. red.) by mohlo rovněž být reálné a dle našeho názoru i relativně rychle proveditelné. Rovnocennou variantou je samozřejmě i nečinnost PPF, protože fundament společnosti je vždy velmi důležitý a měl by být stěžejní například pro budoucí úvahy o tom, jak s daným aktivem naložit. Prozatím zmíněné informace vzhledem k protichůdným krátkodobým a střednědobým dopadům vnímáme neutrálně," dodává Milan Vaníček.

"Potvrzuje to zvěsti, že O2 Czech Republic může být na prodej a že například China Telecom by mohl být mezi zájemci. Skupina PPF je tvrdým vyjednavačem a podle našeho názoru by firmu prodala jen za vysokou cenu. Akcie O2 považujeme za správně oceněné (forwardové P/E na úrovni 15-16, EV/EBITDA 7,6 a s nízkým podílem ukazatele poměru kapitálových výdajů k tržbám), ale dobrá rozvaha společnosti umožňuje PPF před případným prodejem vyšroubovat cenu, možná i díky potenciálu mimořádné dividendy," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Podobné spekulace se již v minulosti objevily, nicméně prozatím nebyly potvrzeny, natož aby byly zveřejněny nějaké detaily. Zpráva se v pátečním obchodování s akciemi nijak mimořádně neprojevila," upozornil analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Zdroj: Bloomberg, J&T Banka

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat