Brusel organizuje jednání o ruském plynu a Ukrajině

Místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič pozval ministry energetiky Ruska a Ukrajiny, zástupce ruské firmy Gazprom a ukrajinské firmy Naftogaz na společné jednání, na kterém by se mělo řešit, jak zabezpečit tok plynu přes Ukrajinu i po roce 2019. Šefčovič to řekl při dnešní návštěvě Prahy. Transport plynu přes Ukrajinu má do budoucna omezit plánované rozšíření plynovodu Nord Stream. Datum a místo setkání však nespecifikoval.

Připravovaný projekt zvýší přepravní kapacitu z Ruska do Německa přes Baltské moře, realizace projektu by Moskvě zároveň umožnila obejít Ukrajinu při dodávkách plynu do západní Evropy. Ruský prezident Vladimir Putin tento měsíc po schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou ale řekl, že Rusko bude i po zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 posílat část plynu přes Ukrajinu.

"Momentálně nejpozitivnější část tohoto příběhu spočívá v tom, že máme jednomyslnost v rámci Evropské unie ohledně toho, že je třeba zabezpečit pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu i po roce 2019," řekl dnes Šefčovič. Projekt označil za kontroverzní od samého počátku. "Když byl poprvé představený, tak byl představený vedením Gazpromu jako projekt, který má zabezpečit to, aby ruský plyn při své cestě do Evropy mohl obcházet Ukrajinu," uvedl.

"Od té doby se ale uskutečnilo spoustu jednání. Momentálně jsme v situaci, kdy se (například) Německo přihlásilo k prioritě, kterou prosazuji od začátku svého mandátu, a to je, abychom všichni spojili síly na zabezpečení pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu do Evropy," podotkl. Tyto objemy ale musí být komerčně zajímavé, dodal. Přes Ukrajinu se nyní dopravuje do Evropské unie více než třetina plynu vyvážená z Ruska.

Nord Stream 2 neschvalují některé evropské země a Spojené státy. Například polský premiér Mateusz Morawiecki označil toto pondělí projekt za novou hybridní zbraň Ruska, která ohrožuje energetickou bezpečnost a solidaritu v Evropě. Projekt několikrát ostře kritizovalo také Slovensko. Bratislava se mimo jiné v roce 2015 přidala k dopisu několika zemí proti rozšíření plynovodu. Česko se k němu tehdy nepřipojilo.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) po schůzce se Šefčovičem uvedl, že pokračování tranzitu přes Ukrajinu podporuje i Česko. "Je potřeba nějakým způsobem se snažit nastavit novou komunikaci a tyto věci vyřešit nějakými kompromisy. Protože, pokud nebudeme komunikovat, tak to bude problém pro všechny," dodal.

Šefčovič byl ve čvrtek a v pátek v Praze v rámci série návštěv členských států Evropské unie, které mají za cíl představit plán na vytvoření energetické unie a získat stanoviska vlád, národních parlamentů a dalších relevantních organizací a skupin.

Vpodvečer se například měl setkat na společném jednání s dalšími členy kabinetu v demisi, a to s ministrem průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem (za ANO), ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a ministryní místního rozvoje Klárou Dostálovou (za ANO).

Zdroj:
ČTK
Evropská unie
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat