Buffettova společnost Berkshire Hathaway za první čtvrtletí kvůli koronaviru vykázala rekordní ztrátu

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta za první čtvrtletí vykázala rekordní čistou ztrátu 49,75 miliardy dolarů. Důvodem byl propad cen akcií na trhu v souvislosti s pandemií nemoci covid-19, který snížil hodnotu investičního portfolia společnosti. Provozní zisk firmy, který Buffett považuje za průkaznější ukazatel hospodaření firmy, ale meziročně stoupl o 6 % na 5,87 miliardy dolarů.

Ztráta z investic, jejichž většinu představují akcie, dosáhla v období od ledna do března 54,52 miliardy dolarů. O rok dříve společnost za stejné období vykázala celkový čistý zisk 21,66 miliardy dolarů. Berkshire také upozornila, že většina jejích provozních aktivit pociťuje negativní dopady koronavirové krize. Železniční divize BNSF například registruje pokles objemu přepravy uhlí a spotřebního zboží.

Buffett v rámci zveřejnění výsledků Berkshire Hathaway za první kvartál vyjádřil přesvědčení, že ekonomika Spojených států se z koronavirového šoku zotaví. "Ameriku nemůže nic zastavit," řekl investor přezdívaný pro své mimořádné výsledky na trzích Věštec z Omahy. Současně ale uvedl, že Berkshire Hathaway prodala i za cenu vysokých ztrát všechny své podíly v amerických aerolinkách. Na konci loňského roku vlastnila přibližně desetinové podíly v Delta Air Lines, American Airlines, Southwest Airlines a United Airlines.

Koronavirová krize vedla k prudkému poklesu osobní letecké přepravy po celém světě, což mělo negativní dopad na ceny akcií aerolinek. "Svět se pro aerolinky změnil," uvedl Buffett. Společnost Berkshire Hathaway začala do aerolinek investovat v roce 2016 poté, co se tomuto odvětví po léta vyhýbala. Buffett nyní investice do letecké přepravy označil za chybu.

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům koronaviru nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti lety. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok snížil o 4,8 %, zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika vzrostla o 2,1 %.

Pandemie nemoci covid-19 ekonomiku USA začala naplno ovlivňovat až v březnu, tedy v posledním měsíci prvního čtvrtletí. Řada podniků musela z rozhodnutí úřadů buď výrazně utlumit činnost, nebo své aktivity přerušit. Za pět týdnů, tedy od začátku krize, přišlo v zámoří o práci již více než 26 milionů lidí. Analytici se přitom domnívají, že to nejhorší pro ekonomiku teprve přijde, protože se začne projevovat pokles výdajů spotřebitelů i firem.

Na konci prvního čtvrtletí měla společnost Berkshire Hathaway hotovost a hotovostní ekvivalenty v hodnotě 137 miliard USD oproti 127 miliardám USD na konci loňského roku. Za nákup akcií společnost v prvním čtvrtletí utratila jen 1,8 miliardy USD a za odkup vlastních akcií 1,7 miliardy USD.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 90 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých společností, například v největším světovém výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola. Devětaosmdesátiletý Buffett působí jako výkonný ředitel a předseda správní rady Berkshire Hathaway.

Zdroj:
CNBC, ČTK
Warren Buffett
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Berkshire Hathaway
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat