Část opozice odmítá, aby se na obranu nedávaly 2 % HDP

Část opozice nesouhlasí s názorem místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD), podle kterého by Česká republika v současné situaci neměla zvyšovat výdaje na obranu na 2 % HDP, ale udržovat je kolem 1,4 % HDP. Vyplývá to z odpovědí předsedů stran zastoupených ve sněmovně na dotaz ČTK. 2% výdaje z HDP na obranu slíbili opakovaně čeští ústavní činitelé Severoatlantické alianci.

Hamáček napsal deníku Lidové noviny, že 2 % HDP na armádu nejsou v současné české situaci rozumná. "Zvýšení výdajů na obranu na tuto úroveň znamená téměř 60 miliard korun navíc. To je obrovské číslo v situaci, kdy se ČSSD pere doslova o každou miliardu na rodičovský příspěvek, penze, slušné platy hasičů, policistů, sestřiček nebo na školství či dopravu," citoval deník Hamáčka. "Jako cestu vidím zastropování armádního rozpočtu někde kolem 1,4 % HDP a udržet ho na této hranici," dodal.

Této hranice chce koalice dosáhnout v roce 2021. Zároveň se ale ČR zavázala, že do roku 2024 bude dávat na obranu 2 % HDP. Odborníci v poslední době varovali před tím, že vzhledem k růstu rozpočtu ministerstva obrany není reálné tento slib splnit.

Babiš ve středu ČTK v reakci na Hamáčkovo vyjádření sdělil, že ČR má skvělé vojáky. "Ale chceme mít i moderní armádu s kvalitní technikou. Bohužel se za 30 let naše armáda nestihla zbavit zastaralé ruské techniky," napsal. Připomněl, že v programovém prohlášení koalice slibuje postupné navýšení rozpočtu na 1,4 % HDP do roku 2021. "Naše vláda má v programovém prohlášení jasný závazek, který hodláme naplnit, a doufám, že armáda zvládne rozpočtové prostředky efektivně utratit," poznamenal. Dodal, že jde o obranyschopnost ČR a bezpečnost občanů. "Nemůžeme být černý pasažér, který čeká, že jeho obranu za něj vyřeší spojenci," uvedl.

Poslanec Jan Řehůnek (ANO) na středečním jednání výboru pro obranu řekl, že Babiš mu v SMS zprávě napsal, že slib 2 % platí. Premiér nedávno novinářům řekl, že ČR sice výdaje v této výši přislíbila, ale není to vytesáno do kamene.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ve středu novinářům řekl, že jeho postoj se nemění a je potřeba dodržovat závazky, kterým se obrana i nejvyšší ústavní činitelé přihlásili. Zároveň poznamenal, že obrana musí plánovat dlouhodobě a omezení rozpočtu by mohlo znamenat zpoždění nebo zastavení některých modernizačních projektů. Vláda loni na podzim schválila koncepci výstavby armády do roku 2030 (KVAČR), která se zvyšováním rozpočtu počítá.

Názor Hamáčka odmítla také ODS, která opakovaně předložila návrh na uzákonění 2% výdajů. "Smlouvy se mají dodržovat, dohody se mají dodržovat, na tom stojí základní princip každé slušné společnosti," řekla ČTK předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Dodala, že pokud by Hamáček navrhl například 1,8 %, tak by se na něj nezlobila, za 1,4 % se ale zlobí a udělá vše pro to, aby se tak nestalo. Podle předsedy ODS Petra Fialy by si Babiš a Hamáček měli uvědomit, že bezpečnost není zdarma a podceňování rizika se může vymstít.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš chápe, že armáda má ve své výbavě deficit. "Je ale opravdu těžké v době předražených armádních zakázek hájit navyšování rozpočtu na obranu," napsal ČTK. Vyzval k debatě o efektivitě vynaložených peněz. 2% rozpočet v roce 2024 označil za nerealistický a poukázal na to, že armádní koncepce a rozpočtový výhled se už dnes rozcházejí. ČR by se podle něj měla snažit získat peníze z EU na vojenskou mobilitu.

Slib vlády na 2% růst považuje předseda SPD Tomio Okamura za nesmyslný. Označil ho ale za závazek vlády, jejíž součástí je ČSSD a její předseda Hamáček. "Očekáváme logicky, že pan Hamáček podá demisi a z této vlády odejde, neboť je logické, že nemůže najednou říkat dvě věci - tedy být součástí vlády a zároveň vystupovat proti jejím závazkům," poznamenal. Výdaje na obranu podle SPD musí odpovídat potřebám obrany ČR, 2 % považuje při stávající koncepci české armády za příliš vysoké.

Předseda komunistů Vojtěch Filip připomněl své dřívější vyjádření, že když ČR nemá možnost dávat 2 % HDP na obranu, tak by měla v NATO jednat o změně závazku. "Myslím, že by to vedlo ke zlepšení plánování i nákupů u armády," dodal.

Šéf lidovců Marian Jurečka "zastropování" výdajů na 1,4 % považuje za rezignaci na zvyšování bezpečnosti ČR. "Protože dobře fungující a vybavená armáda je v dnešní době teroristických hrozeb velmi důležitá," napsal ČTK. Označil to také za rezignaci na slib v NATO. Zkritizoval to, že ministři obrany za ANO za šest let nebyli schopni modernizaci armády zlepšit.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová poznamenala, že se ČR v NATO k 2% výdajům zavázala. "Pokud tedy pan ministr Hamáček nechce zpochybňovat naše členství v Severoatlantické alianci, tak jeho názoru příliš nerozumím a nesouhlasím s ním," napsala. TOP 09 je podle ní pro plnění spojeneckých závazků, i když výdaje na obranu nemusí být populární. "Nechceme ale status černého pasažéra," dodala.

Výdaje ve výši 2 % se podle předsedy STAN Víta Rakušana bohužel při vývoji rozpočtů a výdajů na obranu jeví jako iluze. "Nicméně zastropovat výdaje na 1,4 % povede jenom k tomu, že nebudeme mít ani ambici přiblížit se našim závazkům, což považuji za nezodpovědné. S tímto návrhem tedy zásadně nesouhlasím," sdělil ČTK.

Zdroj:
ČTK
Rozpočet
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
26. 11. 2022 7:00
Vladimír Bezděk (Avant): Každá krize má svůj začátek i konec, cyklických pozic bych se nezbavoval
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
23. 11. 2022 9:24
Kacerovský (WOOD & Company): Trh s kryptoměnami ještě může skrývat různé kostlivce, řada projektů je…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek:
20. 11. 2022 21:00
Ján Hájek (Česká spořitelna): Tlak na marže a zisky je výrazný, to nejhorší je teprve před námi.…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ján Hájek
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat