23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Důvěryhodnost osob a institucí v Česku klesá. Zatímco ve světě se situace po roce 2012 relativně stabilizovala, v České republice se obecná skepse vůči většině zdrojů ještě více prohloubila. Poklesla důvěra v nevládní organizace i média a vůbec největší propad zaznamenal byznys. Plyne to ze stuide Edelman Trust Barometr.
Zatímco v roce 2012 mu věřila více než polovina Čechů, letos je to už jen 40 %. Mezi nejdůvěryhodnější odvětví patří jak u nás, tak ve světě technologie a automobilový průmysl. Osmdesát procent Čechů věří organizacím na ochranu spotřebitele.
Jako hlavní důvod nedůvěryhodnosti byznysu uváděli Češi korupci a podvody (38 %), pobídky vedoucí ke špatným obchodním rozhodnutím (28 %) a nekompetentnost (12 %).
Ve světě naopak přichází období relativní stabilizace. Svět začíná myslet pozitivněji. Nárůst důvěry byl zaznamenán např. v Německu (o 16 %), ve Francii (o 14 %) nebo v USA (o 10 %).
Na chvostu žebříčku všech zkoumaných zemí zůstává stejně jako v roce 2012 Slovenská republika, kde se skepse prohloubila o 7 % na 30 %. Česká republika s propadem o 10 % (ze 49 na 39) obsadila předposlední příčku a společně se Slovenskem, Ruskem, Japonskem a Tureckem se zařadila mezi nejpesimističtější země.