Český průmysl opět ožívá: Průmyslová výroba v ČR v září vzrostla meziročně o 7,1 % (odhad 6,3 %)

Průmyslová produkce v září meziročně vzrostla reálně o 7,1 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 2 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 2,8 %. Hodnota nových zakázek meziročně stoupla o 16 %. Stavebnictví se v září meziročně propadlo o 9,5 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 8,7 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 14,5 %.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (růst o 17,8 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (růst o 13,8 %) a výroba elektrických zařízení (růst o 16 %). Průmyslová produkce nejvíce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (pokles o 4 %), těžba a dobývání (pokles o 8,3 %) a výroba chemických látek a chemických přípravků (pokles o 4,5 %).

Po meziročním poklesu v prvních dvou čtvrtletích vzrostla produkce průmyslových podniků ve třetím kvartále o 3,7 %, a to zejména díky zahraniční poptávce. Rostou i nové zakázky, hlavně firmám v automobilovém průmyslu. Česká republika je jednou z nejprůmyslovějších zemí Evropy. Na tiskové konferenci o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"Za první tři čtvrtletí se průmyslová produkce meziročně snížila o 1,5 %. Je ale pravděpodobné, že díky aktuálnímu oživení bude celoroční výsledek lepší. Stačí, aby v posledním čtvrtletí produkce mezikvartálně vzrostla přibližně o 1 %, a celý letošní rok se dostane na úroveň toho předchozího," uvedl vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Jan Ernest.

Průmysl v ČR dosáhl svého dna ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku a v průběhu letošního roku docházelo k postupnému oživování. K meziročnímu růstu produkce nejvíce přispěla výroba aut, která celkově od začátku roku sice zaznamenala pokles o 0,9 %, ale ve třetím čtvrtletí vzrostla o 13,4 %.

"Výroba motorových vozidel představuje nejvýznamnější a zároveň i jedno z nejdynamičtějších odvětví zpracovatelského průmyslu. Ve špatných časech sráží produkci dolů, v těch dobrých je naopak největším tahounem. Tuto roli potvrzuje právě teď," dodal Ernest. Slabou stránkou tuzemského průmyslu se podle něj stala těžba a dobývání, která společně s výrobou a rozvodem elektřiny a plynu průmyslovou výrobu ve třetím čtvrtletí nejvýznamněji snižovala.

Roste i počet nově uzavřených zakázek. Ty se od počátku roku meziročně zvýšily o 1,3 %, v posledním čtvrtletí pak vzrostly o 12,5 %. Růst táhnou hlavně zahraniční objednávky, jejich hodnota se od počátku roku zvýšila o 2,1 %. V třetím kvartále už ale o 14,9 %.

Komentář Petra Dufka, ředitele oddělení makroekonomických analýz ČSOB:

Jak už naznačily nové zakázky v předchozích měsících, český průmysl se vrací do formy. V září měl navíc výhodu dvou pracovních dnů navíc, a tak meziroční růst o více než 7 % není až takovým překvapením.

Prim opět hrají automobilky, jejichž výroba roste dvojciferným tempem. Stále více je tak na výsledcích vidět stabilizace evropského automobilového trhu, která přichází po pěti letech soustavného útlumu.

Naproti tomu s poklesem výroby se potýkají obory, jako jsou energetika a těžební průmysl. Návrat průmyslu na úroveň před recesí tak obstarává zpracovatelský průmysl.

Zvlášť dobrou zprávou pro tuzemský průmysl jsou opět i nové zakázky. A nejde přitom pouze o zahraniční objednávky, ale solidní růst dosahují rovněž ty tuzemské. Příznivé je také to, že nejde pouze o výrobu aut, ale zájem pociťují i další obory - především výroba kovových výrobků.

Už nyní se dá říct, že ve třetím čtvrtletí zpracovatelský průmysl podporoval českou ekonomiku v růstu.

Stavebnictví dál klesá

Stavebnictví se v září meziročně propadlo o 9,5 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 8,7 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 14,5 %. Bylo zahájeno meziročně o 1,7 % bytů méně. Dokončeno bylo o 18,2 % bytů více.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se zářijová stavební produkce snížila o 11,8 %. Září 2013 mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny více. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v září 2013 meziměsíčně nižší o 4,6 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 8,8 %. Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 10,8 %. Stavební produkce od počátku roku do konce září 2013 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 28,4 %.

Komentář Petra Dufka z ČSOB:

Zatímco průmysl se rychle vzchopil z recese, stavebnictví z ní stále ještě nevybředlo. A nic na tom nezměnilo ani září, kdy se stavební produkce propadla o 9,5 %.

Stavebnictví se stále potýká s nedostatečnou poptávkou ze strany veřejného i soukromého sektoru. Zatímco veřejný sektor v posledních letech na investicích šetřil, opatrné zůstávají i soukromé firmy, které nové investiční projekty stále ještě odkládají. Tomu odpovídá i výsledek pozemního i inženýrského stavitelství.

A obrat k růstu nenaznačuje ani bytová výstavba, která zažívá rekordně špatný rok prakticky ve všech regionech ČR. Snižující se počty nově stavěných bytů proto nejsou zatím žádným překvapením.

Stavebnictví se prozatím stále ještě pohybuje u dna. Chybí mu impuls, který by jej po více než pěti letech útlumu dokázal znovu vrátit k růstu. Předpokládáme, že minimálně ze strany soukromého sektoru by se tento zájem mohl začít projevovat už v příštím roce. Na návrat do černých čísel to však zřejmě ještě stačit nebude.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Stavebnictví
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat