Český průmysl v červnu zmírnil meziroční pokles na 11,9 %

Průmyslová výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční pokles na 11,9 % z květnových 25,7 %. K lepšímu výsledku přispělo zotavení výroby aut. V meziměsíčním srovnání byla červnová průmyslová produkce vyšší o 13,4 %. Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Situace v průmyslu se podle statistiků začala v červnu pomalu stabilizovat po předchozím propadu způsobeném koronavirovou krizí. "V řadě průmyslových podniků se výroba postupně začala vracet na úroveň před vypuknutím pandemie," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Průmyslovou produkci ve srovnání s květnem podle něj povzbudila obnova výroby aut, což pomohlo i výrobcům dílů pro automobilový průmysl.
I přes oživení byla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů v červnu meziročně nižší o 14,3 %. Produkce strojů a zařízení byla oproti loňskému červnu nižší o 22,6 %. V kategorii výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků zaznamenali statistici pokles o 13 %.
Naopak růstu o téměř 18 % dosáhli producenti farmaceutických výrobků. Meziročně lépe se dařilo také zpracovatelům dřeva a ostatnímu zpracovatelskému průmyslu.
Hodnota nových zakázek v červnu klesla oproti loňskému roku o 3,4 %. "Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 0,1 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 10,3 %," uvádí ČSÚ. Pokles zakázek postihl hlavně výrobce strojů a zařízení spolu s hutními a slévárenskými firmami. Meziročně více nových zakázek naopak získaly firmy z automobilového a farmaceutického průmyslu.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu meziročně snížil o 3,8 %. Jejich průměrná měsíční mzda meziročně vzrostla o 0,7 %.
Analytici: Data z průmyslu pozitivní, pokles ale bude pokračovat
Červnová data o vývoji průmyslu jsou podle analytiků nad očekávání dobrá a stav průmyslu se bude zlepšovat. Nicméně meziroční propad průmyslu bude přetrvávat i v dalších měsících a za celý letošní rok může pokles činit až 15 %, uvedli. Průmysl se tak podle nich dostane na úroveň před pandemií zřejmě až v roce 2022.
"V letních měsících lze vzhledem k odeznění koronavirových omezení očekávat další meziměsíční nárůst průmyslové produkce. Meziročně však ještě průmysl zůstane v červených číslech. Na předkoronavirové úrovně se objem produkce do konce letošního roku již velmi pravděpodobně nedostane," uvedl analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák. "Celkově červnový vývoj v tuzemském průmyslu vnímám coby příslib dalšího zlepšování situace ve zbytku letošního roku, jakkoliv výroba bude meziročně velmi pravděpodobně i nadále klesat," uvedl i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Červnová čísla vyznívají podle analytika ČSOB Petra Dufka pozitivně, ale statistika nových zakázek naznačuje, že návrat k předkoronavirovému normálu bude ještě trvat. "Tento fakt si zřejmě uvědomují i firmy samotné, neboť dál velmi rychle snižují počty zaměstnanců a výrazně omezily i růst mzdových nákladů," uvedl.
Rovněž podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška se může zdát, že má průmysl to nejhorší za sebou. "Situace má ovšem daleko k optimismu. Zlepšení poptávky po autech může souviset s dramatickým omezením z předchozích dvou měsíců, a zájem se tedy může rychle vyčerpat. Průmyslová výroba jako celek zůstane v meziročním poklesu, dokud se neobnoví tendence tuzemských i zahraničních firem investovat, což může být až záležitostí příštího roku. Pro celý letošní rok počítáme s propadem průmyslové výroby o devět až deset procent," uvedl.
Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky sice průmysl bude pokračovat ve zbytku roku v ožívání, celoročně ale poklesne o 15,2 %. "V příštím roce prognózujeme růst průmyslové výroby o 12,2 %. Na předpandemickou úroveň by se tak úroveň průmyslové výroby vrátila až v roce 2022," uvedl.
Zdroj: ČTK