CME v 1. čtvrtletí hospodařila s meziročně vyšší čistou ztrátou, provozní výsledky ale příjemně překvapily

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v ČR vlastní televizi Nova a další stanice, v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 73,27 milionu dolarů oproti ztrátě 47,92 milionu dolarů o rok dříve. Na úrovni tržeb firma dosáhla výsledku 126,13 milionu dolarů, který byl oproti loňskému prvnímu čtvrtletí, za které CME vykázala tržby 140,71 milionu dolarů, taktéž slabší. Ztráta z pokračujících operací v 1Q2015 činila 70,24 milionu USD oproti ztrátě 41 milionů USD o rok dříve.

Ztráta na akcii se firmě v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila na 0,51 USD z 0,30 USD v prvních třech měsících loňského roku a výnosy z reklamního byznysu se společnosti při vyloučení vlivu výkyvů kurzu dolaru v meziročním srovnání zvýšily o devět procent.

Zisk OIBDA stoupl ze záporné hodnoty 3,40 milionu USD v 1Q2014 na 11,45 milionu USD v prvních třech měsících letošního roku. Celkový peněžní příjem CME po zdanění se zvýšil o 14,5 milionu USD na 23,3 milionu USD, což je podle firmy důsledkem solidních tržeb a nižších úroků splácených dluhů.

Negativně ale výsledky ovlivnily jednorázové položky spojené s probíhajícími daňovými audity v rumunské Pro TV. Jejich dopad na výsledky za 1Q2015 firma vyčíslila na 18,2 milionu dolarů. Náklady na audity, které by podle firmy měly skončit v průběhu 2. čtvrtletí, nejsou zahrnuty do zisku OIBDA, ale zvyšují čistou ztrátu. Společnost současně upozornila, že další náklady na audity velmi pravděpodobně zaúčtuje i ve druhém čtvrtletí, zdůraznila však, že zatím nelze určit, jak vysoké tyto náklady budou.

K přesunu do provozní ziskovosti nejvíce přispěly aktivity na českém trhu. Zisk OIBDA z aktivit v České republice se zlepšil na 10,09 milionu dolarů z 2,71 milionu USD před rokem. Výnosy z českých aktivit v přepočtu na dolary klesly zhruba o deset procent na 34,97 milionu USD. Jsou tak stále o něco vyšší než výnosy z Rumunska, tam ale provozní ziskovost CME v prvním čtvrtletí mírně klesla.

"OIBDA a tržby překonaly očekávání trhu. Čisté tržby vzrostly meziročně o 9 % (očištěno o kurzové změny), což je mírně nad naším očekáváním (+7,5 %). Oživení na českém a slovenském trhu pokračovalo v 1Q2015 s 10% meziročním růstem tržeb v ČR a 17% růstem na Slovensku (očištěno o kurz). CME se zároveň dařilo i na druhém nejdůležitějším trhu v Rumunsku, kde zaznamenala přibližně 9% růst tržeb. OIBDA byl pozitivně ovlivněn absencí jednorázových položek (5,4 milionu USD), které CME reportovala v 1Q2014," říká Václav Kmínek, analytik z České spořitelny. "Programové náklady pozitivně překvapily 18% meziročním poklesem (odhad: -9 %), což byl hlavní důvod lepšího než očekávaného zisku OIBDA. EBIT a čistá ztráta naopak byly pod očekáváním trhu. EBIT byl ovlivněn jednorázovou položkou (-18,2 milionu USD) v důsledku probíhajícího daňového auditu v Rumunsku, v budoucnu je přitom možný další negativní dopad."

V prezentaci ke konferenčnímu hovoru, kterou CME zveřejnila ve středu odpoledne, firma představila svůj výhled hospodaření pro letošní rok. CME očekává, že jí letos zisk OIBDA v meziročním srovnání při vyloučení vlivu výkyvů měnových kurzů vzroste o 40 až 50 % (na 133 až 143 milionů USD). "Výhled růstu zisku OIBDA je plně v souladu s naším odhadem 135,7 milionu USD, a není pro nás tedy velkým překvapením. Trh by nicméně na výhled mohl reagovat pozitivně," uvedl Kmínek.

"Zveřejněná čísla (včetně započtení vlivu silného dolaru) ale zřejmě budou o poznání horší. V našem modelu jsme počítali s posilováním dolaru, ale ne tak silným. Pokud bychom použili do konce tohoto roku neměnné směnné kurzy (EUR/USD kolem 1,1), měl by zisk OIBDA společnosti dosáhnout přibližně 115-125 milionů dolarů. Obrat v hospodaření společnosti pokračuje, velká část této změny již ale podle našeho názoru je zahrnuta v ocenění akcií CETV. Na titul tak na současných úrovních zůstáváme neutrální," dodal Kmínek po konferenčním hovoru.

"Výsledky CME mírně překonaly odhady trhu. Tržby (126,1 milionu USD, odhad: 125 milionů) dle očekávání meziročně klesly hlavně kvůli oslabení evropských měn vůči dolaru. Zisk před odpisy EBITDA vzrostl na 11,4 milionu USD, v souladu s naším očekáváním a nad očekáváním trhu (9,1 milionu). Důvodem zlepšení je pokles programových, provozních a mimořádných nákladů. Provozní ztráta 17,2 milionu USD je hluboko pod odhady (konsenzus: -3,7 milionu), protože CME vykázala další náklad spojený s daňovým auditem v Rumunsku 18,2 milionu USD (ve 4Q2014 již byl vykázán náklad 12 milionů). Firma očekává, že audit bude dokončen ve 2Q2015," přibližuje dění v CME analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"Finanční ztráta 52,9 milionu USD byla v souladu s naším očekáváním, ale hlubší provozní ztráta celkově vedla k prohloubení čisté ztráty na 73,3 milionu USD (konsenzus: ztráta 47,9 milionu, naše očekávání: 52,6 milionu). CME kvůli čisté ztrátě a dalším ztrátám, které stojí mimo výkaz zisku a ztráty a nebyly popsány, zaznamenala pokles vlastního jmění z 277 na 96 milionů USD. Management ve zprávě neuvedl výhled na tento rok, ten by ale měl zaznít během konferenčního hovoru ve sředu odpoledne," pokračuje Ryska. "Mírně lepší provozní výsledky jsou podle nás převáženy hlubší provozní a čistou ztrátou kvůli daňovému auditu. V momentu, kdy bude daňový audit dokončen, bude podle nás hotovostním nákladem, a tedy se negativně podepíše na cash flow firmy. Současná výše nákladu (celkem 30 milionů USD) navíc nemusí být konečná."

"Výsledky potvrzují, že se momentum, které jsme vytvořili v loňském roce, přeneslo i do roku letošního. Jsme spokojení zejména s provozními výsledky, které byly silné napříč řadou trhů, kde působíme," napsal k výsledkům Michael Del Nin, jeden z výkonných ředitelů společnosti. "Provozní výsledky přispěly k podstatnému zvýšení OIBDA, a to i navzdory výraznému posílení amerického dolaru k ostatním měnám."

"Daří se nám držet si vedoucí pozici na trhu, zatímco na druhé straně úspěšně kontrolujeme celkové náklady," dodal Christoph Mainusch, druhý výkonný ředitel CME. "Nadále plánujeme klást důraz na populární obsah, který má potenciál dále zvyšovat naše tržby. Příznivé je, že se na většinu trhů, kde působíme, vrací ekonomický růst."

Součástí CME je mimo jiné společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Firma postupně získává zpět reklamní zadavatele, které ztratila v předešlých letech, kdy přistoupila ke strategii zvyšování cen v době propadu reklamního trhu. Loni provozní zisk CME dosáhl 38,28 milionu dolarů po ztrátě 180 milionů USD v roce 2013 a celoroční výnosy vzrostly o 7,5 %.

Zdroj: CME, ČTK

Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Televize
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…