22. 1. 2021 9:00
PRÁVĚ TEĎ ŽIVĚ: Zlato, stříbro a Joe Biden
Meziroční tempo inflace v České republice v červenci nečekaně zvolnilo na 1,4 %. Proti červnu klesly spotřebitelské ceny o 0,2 %. Tento pokles ovlivnilo zejména snížení cen potravin a nealkoholických nápojů. Podle analytika z České spořitelny Martina Lobotky se kvůli inflaci výrazně zvýšila pravděpodobnost zásahu ČNB proti koruně.
"Pokračuje období nízké inflace. Poptávková inflace zůstává záporná, měnově-politická je na spodní hranici inflačního pásma (1 %). Páteční data tak výrazně zvyšují pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky skrze devizové intervence, subjektivně vnímáme tuto pravděpodobnost jako blízkou 50 %. Před dalším zasedáním ČNB (26. září) bude zveřejněna ještě srpnová inflace. Pokud dále klesne, intervence budou skoro hotová věc. I když o jejich efektivitě a nutnosti osobně přesvědčen nejsem," říká analytik z České spořitelny Martin Lobotka.
Meziměsíční pokles spotřebitelských cen ovlivnilo především snížení cen zeleniny o 13,8 %, z toho cen brambor o 29,0 %. Ceny ovoce klesly o 1,9 %, drůbeže o 2,1 %, vajec o 4,1 %, minerálních a pramenitých vod o 3,5 %. V oddíle odívání a obuv se snížily ceny oděvů o 2,3 % a obuvi o 2,9 %. Pokles cen v oddíle bydlení ovlivnilo zejména snížení cen zemního plynu o 2,8 %. V oddíle ostatní zboží a služby klesly ceny kosmetického zboží o 2,5 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 1,4 %, což je o 0,2 procentního bodu méně než v červnu. Zpomalení cenového růstu ovlivnily zejména ceny v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje a bydlení. Ceny masa byly vyšší o 4,4 % (v červnu o 5,4 %), jedlých olejů o 2,5 % (v červnu o 4,8 %), ostatní zeleniny (kořenové a listové) o 9,5 % (v červnu o 21,3 %). Ceny vajec byly meziročně nižší o 23,7 % (v červnu o 21,9 %). V oddíle bydlení se prohloubil pokles cen zemního plynu na -6,9 % z -4,2 % v červnu. V oddíle ostatní zboží a služby v červenci zmírnil růst cen sociální péče na 2,9 % ze 4,7 % v červnu.
"V červenci se spotřebitelské ceny snížily díky příznivějšímu vývoji cen potravin o dvě desetiny procenta meziměsíčně. Meziroční inflace sledovaná centrální bankou klesá z předchozích 1,6 % na 1,4 % a je výrazně pod cílem ČNB i pod její nejnovější prognózou," říká Petr Dufek, analytik z ČSOB.
"Tento dezinflační vývoj nejspíše nezůstane bez odezvy ze strany centrální banky, která již delší dobu hovoří o nutnosti uvolnit měnové podmínky a oslabit korunu. Na druhou stranu, koruna je slabá už tak a inflace neroste především v důsledku utlumené poptávky v ČR. Výhled inflace zůstává příznivý, protože ani ve zbytku roku nebude existovat prostor pro zdražování z titulu rostoucí poptávky. Inflaci tak budou nadále řídit náklady, tedy ceny komodit (energetických, potravinářských apod.), konkurenční boj utilit a síla české koruny," dodává Dufek.