ČNB v červenci intervenovala v objemu skoro 28 miliard korun, v srpnu její přítomnost na trhu podle všeho výrazně zesílila

Česká národní banka v červenci provedla na devizovém trhu intervence proti posilující koruně za zhruba 28 miliard korun. Vyplývá to z v úterý zveřejněných údajů o devizových obchodech ČNB ke konci července. Centrální banka zasáhla poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013, tehdy koupila eura za zhruba 200 miliard korun. Cílem intervencí je držet kurz koruny u 27 EUR/CZK, v červenci se koruna k této hranici několikrát přiblížila.

Objem devizových intervencí za červenec překvapil svou výší. V srpnu pak narostly devizové rezervy ČNB o 3,6 miliardy eur. "To ale překvapivé není, výrazný růst devizových rezerv byl indikován vývojem dekádní bilance ČNB," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Data o devizových rezervách ale podle něj naznačují, že česká centrální banka na trhu zřejmě hodně intervenovala také v srpnu. Vzhledem k pozitivním datům, jež přicházejí z české ekonomiky a jež by sama o sobě vedla k posílení koruny, lze čekat, že ČNB bude muset devizovými intervencemi bránit hladinu 27 korun za euro i v dalších týdnech a měsících.

Samotná ČNB v červenci uvedla, že v pátek 17. července byla na trhu poprvé od listopadu 2013 aktivní. Objem obchodů tehdy neuvedla.

Tuto neděli guvernér Miroslav Singer zopakoval, že ČNB bude držet kurz koruny nad hranicí 27 EUR/CZK nejméně do druhé poloviny příštího roku. Viceguvernér ČNB Miroslav Tomšík minulý týden dokonce uvedl, že ČNB může udržovat uvolněnou měnovou politiku, tedy i režim devizových intervencí, déle, než předpokládá její srpnová prognóza vývoje ekonomiky. Důvodem může být snížení očekávaného růstu Číny a jiných rozvíjejících se zemí a s tím spojený pokles cen ropy i dalších komodit. Prognóza ČNB počítá s používáním kurzu jako nástroje měnové politiky až do konce roku 2016.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler minulý týden uvedl, že z jeho výpočtů vychází, že centrální banka v červenci provedla intervence za zhruba 20 miliard korun a v srpnu za zhruba 90 miliard korun. "Statistika červencových intervencí potvrdila robustnost odhadů intervencí založených na celkové korunové likviditě bankovního sektoru (po zohlednění přílivu peněz z fondů EU, který také navyšuje celkovou likviditu sektoru). Na základě tohoto odhadu ČNB v průběhu srpna intervenovala v objemu asi 90 miliard Kč a naše odhady naznačují, že na začátku září se intenzita vrátila k podobným úrovním," uvedl Seidler po úterním oznámení červencových statistik.

"Takto vysoký objem intervencí je tak blíže našemu dánskému scénáři, který předpokládal spekulativnímu útoku na úrovni Dánska z počátku tohoto roku (100 miliard Kč za měsíc)," pokračuje ekonom. "To znamená, že se na trhu začaly již vytvářet silné spekulativní pozice a trh závazek ČNB testuje. Nicméně i při intenzitě intervencí, která by mírně převyšovala 100 miliard Kč měsíčně, by devizové rezervy ČNB do druhé poloviny roku 2016 vzrostly k necelým 70 % HDP, což je stále pod psychologickou hranicí 85 %, při které se rozhodla švýcarská centrální banka svůj kurzový závazek v lednu tohoto roku opustit. Pokud tak ČNB nebude vnímat velikost svých devizových rezerv jako problém, bude schopná svůj kurzový závazek do poloviny roku 2016 ubránit, i pokud by tento vysoký objem intervencí pokračoval."

Již dříve Seidler uvedl, že by intenzita intervencí na této úrovni mohla v ČNB otevřít vážnější debaty o možnostech zavedení záporných sazeb, které by učinily korunu méně atraktivní. Nicméně vzhledem k problematičnosti negativních sazeb v tuzemském sektoru předpokládá, že ČNB bude raději vyčkávat a bude tolerovat několik měsíců intervence v objemech 100 miliard Kč, než by se k negativním sazbám uchýlila. "Zároveň se domníváme, že mírný posun sazeb do záporu o desetiny procentního bodu by situaci nezměnil, stanovení citelnějších záporných sazeb o procentní bod či více by však představovalo pro tuzemský sektor vysoká rizika. ČNB tak dle našeho názoru bude stále raději preferovat navyšování devizových rezerv než nejistotu plynoucí ze záporných sazeb."

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat