CNN: Clintonová v první prezidentské televizní debatě zahnala Donalda Trumpa do defenzivy

Z první televizní debaty kandidátů na post amerického prezidenta vyšla vítězně demokratka Hillary Clintonová, vyplývá z průzkumu televize CNN. Clintonová podle CNN zahnala Donalda Trumpa do defenzivy, což by v dosud velmi vyrovnané kampani mohl být klíčový moment. Průzkumy jiných médií ale tak jednoznačné nejsou.

Například hlasování na webu časopisu Time dopadlo nerozhodně a na webu televize CNBC lidé preferují Donalda Trumpa.

Výsledek průzkumu televize CNN

Hlasování na webu časopisu Time

Hlasování na webu televize CNBC

Clintonová v minulých týdnech v předvolebních průzkumech mírně ztrácela, v pondělní debatě ale podle komentátorů CNN podala skvělý výkon, který z ní udělal jasnou vítězku debaty. Podle rychlého průzkumu televize CNN mezi voliči považuje Clintonovou za vítězku televizní debaty 62 % lidí.

Donald Trump v debatě mimo jiné prohlásil, že Spojené státy jsou v akciové bublině a ekonomika USA ožívá po recesi nejpomaleji od konce Velké deprese, a řekl, že Janet Yellenová a Fed zasahují do politiky a jsou političtější než sama Clintonová, protože drží sazby na nízkých úrovních, a uměle tak udržují ekonomiku nad vodou.

Nelichotivě se Trump vyjádřil o Mexiku a Číně. Tyto země podle něj berou Američanům pracovní místa, jelikož se do nich přesouvá nezanedbatelná část výroby. V této souvislosti dodal, že zamýšlí podstatně snížit daňovou zátěž pro střední a velké firmy, a tím podpořit vznik milionů pracovních míst v USA.

Clintonová v otázce daní Trumpa obvinila, že upřednostňuje bohaté před chudými, a připomněla, že finanční krize z roku 2008 byla způsobena mimo jiné tím, že docházelo ke snižování daňové zátěže bohatých vrstev.

Oba kandidáti se shodli na potřebě boje proti terorismu, Trump nicméně v této otázce vybočil prohlášením, že za vznik Islámského státu může americká invaze do Iráku.

Republikánský kandidát na post amerického prezidenta také neopomněl zdůraznit své manažerské schopnosti. Clintonovou Trump označil za klasickou političku, od které nelze čekat žádnou akci. Clintonová naopak prohlásila, že Trump žije ve vlastní ekonomické realitě.

"Celková známka, kterou trhy mohou vystavit za včerejší debatu, byla spíše za 'umělecký dojem', neboť pokud někdo v diskuzi hledal konkrétní doporučení pro hospodářskou politiku příští americké vlády, tak se jich nedočkal. Republikánský kandidát Donald Trump se sice několikrát opřel o údajně nevýhodné mezinárodní obchodní dohody, které vyjednaly předchozí americké vlády a které nyní dojednává Obamova administrativa, ale to bylo asi tak vše, kde by mohl být vidět výraznější střet nad velkými ekonomickými otázkami. Donald Trump se sice ještě lehce otřel o zpolitizovaný Fed a stačil rychle vyřknout svůj báječný plán na tvorbu pracovních míst v podobě snížení korporátní daně, ale to bylo z hospodářské oblasti opravdu vše podstatné. Jinak se znovu řešily e-maily Clintonové, Trumpovy daně a to, kdo má větší vytrvalost a temperament vládnout ekonomicky a hlavně vojensky nejsilnější zemi světa," říká Jan Čermák, analytik z ČSOB.

"Když jsme ale u toho temperamentu, tak jednu věc první prezidentská debata přece jen ukázala - byl zde viditelný rozdíl proti televizním střetům prezidentských kandidátů ve stranických primárkách. Prezidentská debata mezi Clintonovou a Trumpem byla daleko kultivovanější než to, co se odehrávalo o stupeň níže mezi Trumpem a smečkou republikánských kandidátů, respektive mezi Clintonovou a Berniem Sandersem. Je vidět, že čím blíže Bílému domu, tím více se rétorika a vystupování kultivují a obrušují. A to je přesně to, co globální finanční trhy chtějí vidět," dodává Čermák.

Zdroj: CNN, CNBC

Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Donald Trump
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat