Co bude následovat po anexi Krymu: Pět scénářů

Konzultantská společnost Wikistrat, která správně předpověděla jak rezignaci bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, tak anexi Krymu Ruskem, zveřejnila další predikce. Šedesát šest analytiků hodnotilo možné geopolitické a ekonomické hrozby a stanovilo pět nejpravděpodobnějších scénářů.

1. 2015: Rusko odpoví na sankce kvůli Ukrajině kybernetickými útoky

V reakci na sankce, které na Rusko uvalí Spojené státy a Evropská unie, Rusko provede sérii kybernetických útoků, které budou provádět "patriotičtí hackeři". To povede k finančním ztrátám i oslabení komunikace mezi západními státy. Do ozbrojeného útoku se však Rusko nepohrne. Pro zemi to však bude Pyrrhovo vítězství, protože to západní státy jen více sblíží.

2. 2016: Rusko podpoří převrat proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi

Na podzim 2015 by měl podle predikcí Lukašenko opět zvítězit ve volbách. Podpořeni úspěchem ukrajinské revoluce se však proti pokračovaní "poslední diktatury v Evropě" vzepřou mladí nacionalisté. Režim demonstrace tvrdě potlačí, antilukašenkovské nálady však postupně naberou na síle a získají si legitimitu. Aby neopakovalo chyby z Ukrajiny, dovolí Rusko v Bělorusku přítomnost mezinárodních pozorovatelů, tajně však převrat podpoří a na prezidentský post dosadí kandidáta, který mu bude vyhovovat. Evropa a Spojené státy zmanipulované volby odsoudí a prohlásí, že Rusko jedná s Běloruskem jako s provincií, nikoli suverénním státem, ale nijak nezasáhnou.

3. 2017: Použití vojenské síly v Somálsku

V roce 2017 dojde k únosu ruských civilistů v Somálsku. Moskva namísto zaplacení výkupného vyšle na záchrannou misi jednotku patřící některé z nově založených soukromých vojenských společností. Tento krok bude mít čtyři cíle - ukázat světu, jak účinné jsou ruské soukromé vojenské firmy, odradit všechny od možného útoku na Rusko, zahrát na strunu ruským nacionalistům doma a připomenout Africe, že Rusko může být její významný spojenec. Akce si sice vyžádá mnoho životů, ale Rusko dokáže svůj záměr.

4. 2018: Vyslání jednotek do východního Kazachstánu

Smrt prezidenta Nazarbajeva v roce 2018 zanechá zemi v politickém rozkladu a chaosu. Na Kazachstán bude tlačit i Čína, a země se proto přikloní k menšímu zlu - dovolí Rusku vyslat vojenské jednotky do východní části státu pod záminkou ochrany rusky mluvících obyvatel. Skutečným cílem bude ukázat Pekingu, že Kazachstán je pod ruskou ochranou, a zaujmout výhodné pozice. Čína sice zaregistruje hrozbu, ale nebude moci nic dělat, Spojené státy budou mlčet, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán budou nervózní, ale potichu, Evropa bude zaskočená.

5. 2020: Zablokování stavby plynovodu z Turkmenistánu do Ázerbájdžánu

V roce 2020 bude dokončen Transafghánský plynovod a plyn bude možné dodávat do Evropy přímo z Ázerbájdžánu. Naproti tomu plynovody, které by měly dodávat turkmenský a kazašský plyn do Číny, stále hotové nejsou.

Aby ztráty vykompenzoval, pokusí se Turkmenistán vybudovat Transkaspický plynovod do Ázerbájdžánu, aby si otevřel cestu do Evropy. Moskva bude proti, protože tento plynovod bude přímou konkurencí Ruska. Pod záminkou toho, že plynovod ohrožuje životní prostředí a že Turkmenistán se ve skutečnosti snaží rozparcelovat Kaspické moře, vyšle Rusko svou kaspickou flotilu, aby inženýrům zabránila v položení plynovodu.

Pojišťovny a loďařské společnosti zbystří a od projektu odstoupí. Stavba bude zastavena. Evropa a USA sice taktiku Ruska odhalí, ale nebudou schopné zasáhnout. Čína by sice z Transkaspického plynovodu dlouhodobě také těžila, ne však tolik, aby jí to stálo za roztržku s Ruskem. Peking navíc toto chování využije jako precedent vlastní politiky v Jihočínském moři.

Zdroj:
Wikistrat
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat