Co musíte ráno vědět (1. července)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie na trzích v Evropě a USA, co se dělo v Británii kolem odchodu z EU a co pro eurochtivé Angličany chtějí udělat Rumuni? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek třetí den v řadě posílily, Dow a S&P 500 zpevnily i za celé čtvrtletí

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily třetí den za sebou. Trhy reagovaly na ochotu britské centrální banky učinit další kroky na podporu britské ekonomiky. Akcie ze sektoru spotřebního zboží zamířily vzhůru po zprávách, že výrobce cukrovinek Mondelez předložil nabídku na převzetí konkurenční firmy Hershey. Americký dolar rostl k libře i k euru. Dow ve čtvrtek zpevnil o 1,33 % na 17 929,99 bodu, S&P 500 stoupl o 1,36 % na 2 098,86 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,33 % na 4 842,67 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,07 % na 15,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o čtyři bazické body na 1,4765 %. V plusu seanci zakončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a průmyslovému sektoru. Nejslabší výkon naopak podaly sektor cyklického spotřebního zboží, energetické odvětví a finanční sektor. Všechny tři hlavní americké akciové indexy již smazaly většinu ztrát, které utrpěly po překvapivém výsledku britského referenda, v němž voliči minulý týden rozhodli, že Spojené království odejde z EU. Wall Street poté utrpěla nejhorší dvoudenní pokles za posledních deset měsíců. Index S&P 500 se během pátku a pondělí propadl o 5,3 %. Za celý červen index Dow vzrostl o 0,8 % a S&P 500 připsal 0,09 %, zatímco Nasdaq Composite se o 2,13 % propadl. Za celé čtvrtletí Dow připsal 1,38 % a S&P 500 stoupl o 1,9 %. Nasdaq Composite naopak o 0,56 % klesl. Za první pololetí pak Dow posílil o 2,89 % a S&P 500 vzrostl o 2,69 %, zatímco Nasdaq Composite odepsal 3,29 %.

Trh upírá oči k Fedu a ECB. A centrální banky nebudou chtít spekulanty zklamat

Dopady brexitu na forex: Japonská centrální banka prohraje boj s trhem a Fed se v létě nehne z místa, míní expert

2. Evropským akciím ve čtvrtek nahoru pomohla Bank of England

Evropské akcie ve čtvrtek zdražily. Podpořilo je vyjádření guvernéra Bank of England Marka Carneyho, který v narychlo připraveném projevu řekl, že v létě britská centrální banka patrně přistoupí ke stimulačním opatřením na povzbuzení britské ekonomiky. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel čtvrteční obchodování se ziskem více než jednoho procenta. Podobně si vedly i indexy jednotlivých velkých akciových trhů západní Evropy. Britský index FTSE 100 skončil na svém letošním maximu, když připsal 2,27 % na 6 504,33 bodu. Německý DAX připsal 0,71 % na 9 680,09 bodu a francouzský CAC 40 posílil o rovné procento na 4 237,48 bodu. Panevropský index FTSEurofirst 300 přidal 0,96 % a uzavřel na 1 303,27 bodu. Index FTSE 100 již ve středu smazal veškeré ztráty, které utrpěl po referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Za celý červen index připsal 4,4 % , což představuje jeho nejvýraznější měsíční nárůst od loňského října. Index menších britských firem FTSE 250 ve čtvrtek přidal 1,5 %, od referenda o takzvaném brexitu ale nadále ztrácí zhruba šest procent. Menší podniky jsou totiž citlivější na nejistotu kolem vývoje domácí ekonomiky, než je tomu u velkých firem s rozsáhlými aktivitami v zahraničí. Západoevropský index STOXX Europe 600 za celý červen klesl o 5,06 %, za druhé čtvrtletí klesl o 2,27 % a za celé první pololetí odepsal 10,29 %.

El-Erian: Brexit vytváří investiční příležitosti, je potřeba mít v ruce dostatek hotovosti

Hrozba konce evropské integrace: EU funguje jako platforma pro vyjednávání, nebezpečí hrozí spíše zvenčí

3. Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování o procento výše

Index PX si během čtvrtečního obchodování připsal 1,08 % na 816,91 bodu. Pražská burza rostla třetí den za sebou, stále ale zůstává pod úrovní z doby před rozhodnutím Britů vystoupit z Evropské unie. Zhruba polovinu čtvrtečních obchodů obstaraly akcie ČEZ, které zdražily o 2,83 % na 414,40 koruny. Následovaly tak růst ceny elektřiny na německém trhu. Cenné papíry Komerční banky vzrostly o 1,69 % na 910 korun. Ještě výrazněji, o 2,21 % na 71,80 koruny, šly vzhůru akcie MONETA Money Bank. "Nejhůře si vedla Erste Group, která tradičně více kopírovala evropský bankovní sektor," poznamenal analytik David Brzek z Fio banky. Akcie Erste Group Bank odepsaly 0,13 % na 542,50 koruny. Výraznější růst vykázaly ještě cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna, které stouply o 2,39 % na 88 korun. "Evropský fotbalový šampionát by měl firmě přinést rekordní sumu podaných tiketů," podotkl Michal Putna z Patria Online. Největší ztráta naproti tomu postihla akcie mediální CME (-1,47 % na 53,50 Kč).

ČEZ, CME, Fortuna, O2, Pegas Nonwovens a Philip Morris ČR: Přehled investičních doporučení od analytiků Komerční banky

4. Očekávané události

Páteční ekonomický kalendář ovládnou indexy nákupních manažerů. Finální červnové indexy za zpracovatelský sektor vyjdou v Asii, Evropě i USA. Čína přidá i index nákupních manažerů mimo výrobu. Dále se investoři seznámí s červnovou japonskou inflací, vývojem maloobchodních tržeb ve Švýcarsku a k dispozici dostanou také data o nezaměstnanosti ve Španělsku, Itálii a celé eurozóně. Ze Spojených států pak přijdou ještě čísla o prodejích motorových vozidel a jako každý pátek zpráva o změně počtu aktivních vrtů pro težbu ropy a plynu. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Brexit úřaduje: Po Cameronovi padl i Johnson, šéfa labouristů Corbyna to čeká každým dnem

Ať už Británii povede do postunijní budoucnosti v roli ministerského předsedy kdokoli, je téměř jisté, že to nebude ani dosavadní favorit Boris Johnson z Konzervativní strany, ani opoziční předák, labourista Jeremy Corbyn.

6. Bank of England zvažuje rozšíření stimulačních opatření

Britská centrální banka během léta zřejmě přikročí k dalším opatřením na podporu domácí ekonomiky, jejíž vyhlídky se po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii zhoršily. Uvedl to ve čtvrtek guvernér Bank of England Mark Carney. Britská libra poté výrazně oslabila vůči americkému dolaru, zatímco britské akcie rozšířily své zisky.

7. Singapurská UOB přerušila poskytování úvěrů na reality v Londýně

Singapurská bankovní společnost United Overseas Bank (UOB) se rozhodla dočasně přerušit poskytování hypotečních úvěrů na londýnské nemovitosti. Uvedla, že tak reaguje na nejistotu vyvolanou rozhodnutím Británie vystoupit z Evropské unie.

8. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB ponechala na červnovém zasedání politiku beze změny

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Miroslava Singera jsme sledovali živě.

9. Mondelez předložila nabídku na převzetí konkurenčního podniku Hershey

Americká společnost Mondelez International předložila nabídku na převzetí svého rivala Hershey. Mondelez, která je známá například výrobou sušenek Oreo nebo čokolády Milka, by se tak stala největším výrobcem cukrovinek na světě. Představenstvo Hershey ovšem nabídku odmítlo.

10. Evropská komise začala kvůli praktikám v Belgii vyšetřovat pivovar AB InBev

Evropská komise začala vyšetřovat, zda největší světová pivovarnická společnost Anheuser-Busch InBev neporušuje na belgickém trhu pravidla hospodářské soutěže. Podle komise se totiž objevilo podezření, že firma se snaží blokovat dovoz vlastních piv do Belgie z okolních zemí, kde se prodávají za nižší ceny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Adoptujte si svého Brita!

Hledáte gesto evropské solidarity? Rumuni chtějí adoptovat Brity, kteří hlasovali proti brexitu. Sice je to jen legrační nápad reklamní agentury, ale řekněte - kdo z poddaných Jejího Veličenstva by nebral příjmení Smithescu?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat