Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si v polovině týdne vedou akcie v Evropě i zámoří, která země se vrací na dluhopisový trh a co dostanete, když budete dělat dobré skutky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu výrazně posílily. Obavy z brzkého zvyšování sazeb rozptýlil zápis z jednání FOMC

Amrické akcie zdražily o více než procento. Dařilo se jim od začátku obchodní seance, zveřejněný zápis z březnového zasedání FOMC býčí náladu ještě podpořil. Index Dow posílil o 1,11 % na 16 437,18 bodu, S&P 500 přidal 1,09 % na 1 872,18 bodu a technologický Nasdaq narostl o 1,72 % na 4 183,90 bodu. V plusu zakončily všechny hlavní sektory v čele se zdravotnictvím (Merck +3,74 %) a průmyslem (Boeing +2,20 %).

Světový akciový trh: Poslední týdny nesvědčí USA, půdu pod nohama naopak nacházejí mladé trhy

Citigroup zvyšuje výhled ziskovosti amerických firem, ale varuje před krátkodobými riziky

2. Evropské akcie ve středu posílily díky automobilkám

Evropské akcie ve středu po dvoudenním poklesu mírně posílily především díky automobilkám. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,3 % poté, co z pátečního šestiletého maxima během posledních dvou dní klesl kvůli napětí na Ukrajině o 1,2 %. Britský FTSE 100 posílil o 0,68 %, francouzský CAC 40 o 0,40 % a německý DAX o 0,16 %. Nejvíce se dařilo automobilkám, kolem procenta připsaly i média a telekomunikace. Ztrácel naopak sektor základních materiálů a chemický sektor. Objem obchodování v indexu Stoxx Europe 600 byl ve středu o 16 % nižší než třicetidenní průměr.

Tibor Bokor (Wood & Company): Krize na Ukrajině připomněla ruské riziko. Na řadě firem v regionu lze nyní hodně vydělat

3. Pražská burza ve středu znovu vybojovala metu tisíc bodů

Index PX ve středu připsal 1,03 % na 1 002,64 bodu. Nejvíce se ve dařilo akciím mediální společnosti CME, které zpevnily o 4,32 %, o něco méně připsaly cenné papíry likérky Stock. Bankovní tituly se ve středu obchodovaly smíšeně. Erste Group Bank posílila o 1,71 %. Prezident Zeman ve středu prohlásil, že mu ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl řekl, že zvažuje přesunutí vídeňské centrály do Prahy. Naproti tomu Komerční banka ve středu zlevnila o 0,52 %. Akcie ČEZ podražily o 0,74 %. Ředitel společnosti Daniel Beneš ve středu upozornil poslance na to, že po roce 2030 by Česká republika mohla mít vážný energetický produkční deficit. Ratingová agentura S&P potvrdila Telefónice C.R. rating na BBB- a vyřadila ji ze seznamu adeptů snížení. Akcie Telefóniky ve středu zakončily mírně pod nulou se ztrátou 0,03 %.

EUR/CZK: Nenechte se opět zaskočit Českou národní bankou

4. Očekávané události

Ve Spojených státech ve čtvrtek zveřejní tržby maloobchodní řetězce, federální úřad práce jako každý čtvrtek vydá zprávu o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 320 tisíc) a s projevem vystoupí Charles Plosser z Fedu. Ve Washingtonu navíc proběhne panelová diskuze za účasti řady významných centrálních bankéřů. Vystoupí Raghuram Rajan (Indie), Charles Evans (chicagský Fed), Vítor Constâncio (ECB) a Alexandre Tombini (Brazílie). Zasedání Bank of England, která rozhodne o kurzu monetární politiky, by nemělo přinést výraznější překvapení. Základní sazba by měla zůstat na 0,5 %. Banka dříve dala najevo, že měnovou politiku nezpřísní, dokud míra nezaměstnanosti zůstane nad 7 % (aktuálně 7,2 %). Evropská centrální banka vydá měsíční zprávu o stavu ekonomiky. Francie zveřejní vývoj inflace (kons. +0,6 meziměsíčně, +0,8 % meziročně) a průmyslovou výrobu (kons. +0,3 % meziměsíčně, -0,3 % meziročně). Průmyslovou produkci odhalí i Itálie (kons. -0,2 % meziměsíčně, +0,7 % meziročně). V noci na čtvrtek vydá Čína zprávu o devizových rezervách (kons. 3,922 bilionu dolarů), nových půjčkách v jüanech (odhad březen: 1 000 miliard CNY, únor: 644,5 miliardy CNY) a obchodní bilanci (odhad březen: +0,9 miliardy USD, únor: -23 miliard USD). Pražská burza se bude soustředit na auditované hospodářské výsledky pojišťovny VIG. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny se v České republice v březnu meziměsíčně nezměnily, meziročně +0,2 %

Český statistický úřad ve středu zveřejnil data o březnové inflaci. Celková úroveň spotřebitelských cen zůstala v březnu stejná jako v únoru (meziměsíční změna 0,0 %). Tento vývoj ovlivnilo zvýšení cen zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a oddíle odívání a obuv, které bylo kompenzováno poklesem cen v oddíle rekreace a kultura a oddíle doprava. Meziroční růst spotřebitelských cen byl v březnu stejný jako v lednu a únoru, tedy 0,2 %. ""Ačkoli se míra inflace pohybuje pod prognózou ČNB, guvernér Singer již dříve zmínil, že ani mírný březnový meziroční pokles cen by nebyl důvodem pro změnu nastavení měnových podmínek (zvýšení dosavadního intervenčního cíle nad 27 EUR/CZK)," poukazuje Jan Šedina, analytik z České spořitelny. "Z našeho pohledu zůstává v platnosti scénář, že inflace nedosáhne počátkem roku 2015 potřebné hodnoty (2,5 % až 3 %), která by umožňovala ukončení intervenčního režimu bez opětovného poklesu inflace pod 2% inflační cíl. Dle nás tak bude ČNB nucena (s ohledem na nižší než požadovanou inflaci) držet závazek devizových intervencí o něco déle než do začátku roku 2015, tedy alespoň do konce jeho první poloviny."

6. MMF: Evropský finanční systém zůstává příliš křehký

Evropský finanční systém je navzdory dosaženým pokrokům stále příliš křehký. Vyplývá to podle agentury DPA ze středeční zprávy Mezinárodního měnového fondu o globální finanční stabilitě. MMF například upozorňuje, že se evropské banky ještě dostatečně neočistily od špatných úvěrů. Celková finanční stabilita ve vyspělých zemích podle fondu výrazně zesílila, ačkoli zadlužení mnoha států zůstává příliš vysoké.

7. Investoři z Ruska v prvním čtvrtletí stáhli více peněz než za celý loňský rok

Podle zprávy ruské centrální banky ze země masivně odtékají investice. Z platební bilance za první čtvrtletí vyplývá, že z Ruska odteklo 63,7 miliardy dolarů, tedy o 0,7 miliardy více než za celý loňský rok. Banka nejdříve v úterý zveřejnila číslo 50,6 miliardy, později však cifru očistila a dodala k ní 13,2 miliardy v devizových transakcích mezi bankami a centrální bankou, což podle analytiků představuje lepší obrázek o kapitálovém úprku.

8. Řecko se po čtyřech letech vrací na dluhopisové trhy

Silně zadlužené Řecko se po čtyřech letech vrací na dluhopisové trhy. Tamní vláda ve středu oznámila, že hodlá vydat dluhopisy s pětiletou splatností. Podle zdrojů agentury Reuters se emise uskuteční již ve čtvrtek a její hodnota dosáhne až 2,5 miliardy eur.

Řecko se prý ve čtvrtek vrátí na dluhopisové trhy

9. Americké banky se podle Jamieho Dimona téměř zotavily z finanční krize, ty evropské jsou pozadu

Podle ředitele JPMorgan Chase Jamieho Dimona jsou na tom americké banky velmi dobře a téměř se zotavily z dopadů finanční krize. Naproti tomu evropské banky jsou prý pozadu. Dimon to řekl v rozhovoru pro francouzské noviny Les Echos. "Zisky se mohou stále lišit kvůli množství faktorů. Ale pokud se podíváte na akcie, nesplacené půjčky a úvěrovou kapacitu, uvidíte, že americký bankovní systém je solidní," řekl Dimon. "Nyní mohou banky dělat svou práci - financovat růst a zaměstnanost. Naneštěstí Evropa ještě není ve stejné fázi."

10. Beneš (ČEZ): Česká republika může mít po roce 2030 energetický produkční deficit

Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše Česku hrozí, že v zemi bude po roce 2030 významný deficit výroby elektřiny. A to přesto, že nyní je v zemi energie přebytek. Důvodem je odstavení zdrojů a pokles těžby. Beneš to ve středu řekl poslancům na schůzi sněmovního hospodářského výboru. Řekl také, že dividendová politika ČEZ by měla být předvídatelná. Do konce dubna dá valné hromadě návrh na rozdělení zisku. O dividendě rozhodne valná hromada v červnu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Co máte z konání dobra? Opravdu nic?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat