Co musíte ráno vědět (10. prosince)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak se v listopadu vyvíjely ceny v Česku a kdo bude vyrábět boty značky Adidas? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu neudržely počáteční zisky a zamířily do červených čísel

Americké akcie zahájily středeční obchodování mírným růstem, později ale o zisky přišly a část trhu spadla do záporných čísel. Wall Street podpořila zpráva o možné fúzi chemických společností Dow Chemical a DuPont, trh ale podkopával obnovený pokles cen ropy. Index Dow klesl o 0,43 % na 17 492,30 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,77 % na 2 047,62 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,48 % na 5 022,87 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 11,42 % na 19,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,216 %. Na každou posilující akcii na NYSE připadly dvě oslabující. Sedm z deseti hlavních sektorů skončilo v mínusu. Nedařilo se zejména technologickému odvětví a sektorům zdravotní péče a cyklického spotřebního zboží. Zpevnily sektory energetiky a základních materiálů a odvětví veřejných služeb.

Extrémní hodnoty tohoto indikátoru signalizují pokračování býčího trhu

Potvrdí to další roky? Dlouhodobý investor s akciemi na vyspělých trzích v posledních dekádách neudělal chybu

2. Evropské akcie ve středu zamířily do mínusu, investoři sledují ceny komodit

Evropské akcie se ve středu ocitly pod tlakem kvůli cenám komodit a vývoji na měnových trzích. Britský FTSE 100 odepsal 0,14 %, francouzský CAC 40 0,95 % a německý DAX 0,76 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,43 % na 364,19 bodu, dolů ho stahovaly akcie těžařů a tituly z energetického sektoru. Cenné papíry společnosti Volkswagen vystřelily prudce vzhůru, když firma oznámila, že se nesrovnalosti v údajích o emisích CO2 týkají mnohem méně vozů, než se čekalo. Titul posílil o více než 6 %. Hlavní index aténské akciové burzy se ve středu propadl na minimum za tři a půl roku. Způsobil to výprodej akcií bank v reakci na to, že řecká komise pro kapitálový trh prodloužila zákaz spekulací na pokles akcií bankovních společností.

Jak se suverénní fondy a světové banky připravují na krvavou lázeň na trhu dluhopisů

14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016

3. Pražská burza ve středu uzavřela lehce nad nulou, pomohly jí akcie skupiny ČEZ a Komerční banky

Index PX připsal 0,08 % na 931,41 bodu. Burzu nad nulou udržely akcie skupiny ČEZ a Komerční banky, které dohromady zastupovaly více než polovinu celkového zobchodovaného objemu. Cenné papíry ČEZ připsaly procento a Komerční banka zpevnila o 0,65 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, naopak ztratila 1,5 %. Největší procentuální pokles kromě NWR zaznamenala ve středu Kofola ČeskoSlovensko, která odepsala 1,6 %. Mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová ve středu oznámila, že slovinská společnost Radenska, patřící do české nápojářské skupiny, bude od ledna vyrábět a dodávat na chorvatský trh produkty z portfolia společnosti PepsiCo. Půjde o nápoje Pepsi, Mirinda a 7UP. Těžební společnost New World Resources, která je majitelem černouhelné firmy OKD, navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci příštího roku. Původní plán přitom počítal s uzavřením až na konci roku 2017. Druhou variantou je převod dolu na stát. Vyplývá to z materiálu pro pondělní jednání vlády. Ministři, kteří mají novou dohodu o dolu uzavřít, oba návrhy odmítli.

ČS: Prosincová strategie pro české akcie

Kofola: Kde je největší růstový potenciál? A čeho by se firma měla vyvarovat?

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek bude novozélandská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky (čeká se snížení základní úrokové sazby na 2,5 % z 2,75 %). V Austrálii vyjde série dat z trhu práce, Francie dopoledne přidá údaje o průmyslové výrobě a inflační statistiku, kterou zveřejní později i Řecko, a Spojené království vydá výsledek obchodní bilance. Zasedat navíc budou centrální banky Švýcarska a Spojeného království. Bank of England by měla potvrdit stávající nastavení měnové politiky, tedy základní úrokovou sazbu na úrovni 0,5 % a odkupu aktiv v objemu 375 miliard liber. Ve Spojených státech budou investoři odpoledne zvažovat indexy vývozních a dovozních cen, měsíční zprávu o federálním rozpočtu a pravidelné týdenní statistiky o nových a pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu na území USA. Kromě toho vyjdou ještě výsledky společností Adobe Systems a Ciena. Odpoledne ještě Kanada zveřejní index cen nových domů a večer promluví šéf německé centrální banky Jens Weidmann. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Gandalf z JPMorgan: Masivní "stop-loss" za stovky miliard dolarů může zničit závěr roku

Derivátový stratég Marko Kolanovic z americké investiční banky JPMorgan Chase, kterého agentura Bloomberg nedávno pro jeho úspěšné predikce a tržní výhledy překřtila na Gandalfa, před měsícem prohlásil, že katalyzátory akciové rally již vyčpěly a nyní převažují rizika. Teď přišel Gandalf s další predikcí, v níž opět varuje. Mimo jiné i před hrozbou, o které se prakticky vůbec nemluví.

6. Yahoo! ruší plány na vyčlenění aktiv Alibaby

Americká internetové společnost Yahoo! kvůli obavám z vysokých daní upravila plány na rozdělení podniku. Místo toho, aby oddělila podíl v čínské společnosti Alibaba Group Holding do samostatného podniku, jak původně plánovala, zvolí opačný postup a převede svůj majetek a závazky vyjma podílu v Alibabě na novou firmu. Vzniknou tak dvě samostatné veřejně obchodované firmy.

7. Ukrajina podle Medveděva nesplatí Rusku dluh tři miliardy dolarů

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se domnívá, že Ukrajina neuhradí Rusku dluh tři miliardy dolarů, jehož splatnost vyprší 20. prosince. "Mám pocit, že to nesplatí, protože jsou to podvodníci," prohlásil podle agentury Reuters premiér v rozhovoru poskytnutém ruským televizním stanicím.

8. Inflace v Česku v listopadu zpomalila na 0,1 % meziročně

Spotřebitelské ceny klesly v listopadu proti říjnu o 0,4 %, což byl největší meziměsíční pokles cen od září 2013. Vývoj cen v listopadu ovlivnilo snížení cen ve většině oddílů spotřebního koše, z toho nejvíce v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák, doprava, rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,1 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v říjnu.

9. Německý vývoz i dovoz se v říjnu snížil výrazněji, než se čekalo

Německo v říjnu zaznamenalo překvapivě prudký pokles exportu i importu. Vývoz se meziměsíčně snížil o 1,2 % a dovoz se propadl o 3,4 %. Vyplývá to ze středečních údajů německého statistického úřadu.

10. Volkswagen: Chyby v údajích o CO2 jsou mnohem menší, než se předpokládalo

Nesrovnalosti v údajích o emisích oxidu uhličitého (CO2) vypouštěných automobily z koncernu Volkswagen mají mnohem menší rozsah, než se původně předpokládalo. Volkswagen začátkem listopadu přiznal, že zhruba 800 000 jeho automobilů vypouští do ovzduší více CO2, než do té doby tvrdil. Ve středu však oznámil, že chybné údaje se týkají pouze 36 000 vozů. Problémy prý zahrnují jen modely značky VW. Podle listopadové zprávy se přitom mohly nesrovnalosti týkat rovněž modelu Octavia české značky Škoda.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti

Běžecké boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti, firma tak chce snížit náklady a urychlit dodávky zákazníkům na svých hlavních trzích. Prvních 500 kusů běžeckých bot v novém závodě plánuje firma vyrobit na začátku příštího roku.

Adidas již přesunul většinu výroby z Evropy do Asie a nyní pro něj vyrábí zboží více než jeden milion pracovníků ve smluvních továrnách, zvláště v Číně a ve Vietnamu. Firma chce ale nyní přivést výrobu blíž ke svým hlavním trhům, aby mohla rychleji uspokojovat poptávku. Firma také v Asii bojuje s růstem mezd a vyššími náklady na přepravu.

Nová továrna vyroste ve městě Ansbach a zahájí výrobu v první polovině příštího roku. Pro část výrobního procesu však stále bude nutná lidská síla. Zhruba deset lidí bude továrna potřebovat v průběhu pilotní fáze, nicméně Adidas pracuje na tom, aby celý proces byl plně automatizován, uvedla agentura Reuters.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat