Co musíte ráno vědět (10. února)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v Americe, jak v loňském roce hospodařily Komerční banka a CME a na kolik vás přijdou v Hongkongu jahody? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek vystoupily na nová maxima, podpořila je Trumpova slova o brzkém představení "fenomenálního" daňového plánu

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily, jejich hlavní indexy se dostaly na nová maxima. Za růstem stály především naděje na snižování daní. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že během příštích týdnů představí "fenomenální" daňový plán. Index Dow si připsal 0,59 % a uzavřel na novém zavíracím maximu 20 172,40 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,58 % na nové zavírací maximum 2 307,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,58 % na nové zavírací maximum 5 715,18 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 20 206,36 bodu, S&P 500 na 2 311,08 bodu a Nasdaq Composite na 5 722,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,98 % na 10,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 2,397 %. Dařilo se zejména bankovním titulům, vedle Goldman Sachs výrazně zdražily také akcie Bank of America či Morgan Stanley. Výrazně stoupl také energetický sektor a dařilo se i průmyslovému odvětví.

O měnové válce USA (nejen) s Německem

McLaughlin (BNP Paribas): Na Trumpa si vsaďte přes akcie menších firem, banky nebo energetiku

2. Evropské akciové trhy ve čtvrtek stouply, dění na burzách se opět točilo kolem výsledkové sezóny

Evropské akcie ve čtvrtek zdražily, když investoři vyhodnocovali řadu hospodářských výsledků velkých evropských a amerických společností. Sledované byly také kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž prohlásil, že během dvou nebo tří týdnů přednese oznámení, které se bude týkat amerických daní. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,78 % na 366,79 bodu, když v pozitivním pásmu uzavřela většina jeho sektorů. Nejvíce se dařilo sektoru ropy a zemního plynu. Britský FTSE 100 stoupl o 0,57 % na 7 229,50 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,25 % na 4 826,24 bodu a německý DAX přidal 0,86 % na 11 864,86 bodu. V centru pozornosti investorů byla opět výsledková sezóna. Hospodářská čísla reportovaly mimo jiné banky Société Générale, KBC a Commerzbank.

Zeptali jsme se tří expertů: Má Česko přijmout euro?

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, nedařilo se Monetě

Pražská burza ve čtvrtek nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, index PX klesl o 0,18 % na 953,46 bodu. Dolů burzu táhly akcie Monety Money Bank, solidní zisk si naopak připsala Erste Group Bank. Objem obchodů byl se 705 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které klesly o 0,3 % na 915,20 Kč. Banka ve čtvrtek ráno oznámila, že jí loni stoupl čistý zisk o 7,3 % na 13,69 miliardy korun. MONETA Money Bank ztratila 1,37 % na 86,25 Kč, pojišťovna VIG odepsala 0,72 % na 605,10 Kč, Erste Group Bank však stoupla o 1,29 % na 782,90 Kč. Hospodářská čísla ve čtvrtek ráno zveřejnila také mediální firma CME, která seanci zakončila na nule.

Co udělá konec intervencí ČNB s českými akciemi a dluhopisy?

Český byznys: Kvalifikovaná pracovní síla jako téma roku 2017

4. Očekávané události

V noci na pátek na trh Čína pošle výsledek obchodní bilance, dopoledne Francie odtajní zprávu o průmyslové výrobě a údaje z trhu práce a v České republice vyjde inflační statistika. Zprávu o průmyslové výrobě vydají i Itálie a Spojené království, které navíc přidá bilanci mezinárodního obchodu. Odpoledne na trh dorazí zpráva o amerických dovozních a vývozních cenách a předběžný únorový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer budou ještě investoři věnovat pozornost měsíční bilanci amerického federálního rozpočtu a údajům společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářské výsledky na trh pošlou v Evropě ArcelorMittal nebo Renault, v USA například společnost Ventas a v Japonsku firma Takata. Na pražské burze se investoři ráno zaměří na kvartální čísla banky Moneta. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Analytik J&T Banky Milan Lávička očekává, že MONETA Money Bank bude ve výsledkové zprávě za poslední loňský kvartál informovat o pokračování propadu úrokových výnosů (-12 %), který souvisí se změnou cenové strategie, i výnosů z poplatků (-15 %). "Banka by měla zaúčtovat mimořádný zisk z prodeje podílu v Burze cenných papírů Praha (110 milionů Kč). Provozní náklady jsou jednou z oblastí, kde společnost dosud investory příjemně překvapovala. Očekáváme, že ve čtvrtém čtvrtletí došlo k 5% meziročnímu poklesu nákladů. Nejsledovanějším tématem bude dividenda. Čistý zisk by za celý loňský rok měl dosáhnout 4,03 miliardy korun, což při oznámeném výplatním poměru 100–110 % čistého zisku znamená dividendu 7,90–8,70 Kč na akcii (9,2–10,1% hrubý dividendový výnos). Není jisté, zda management v rámci výsledkové zprávy zveřejní rovnou i navrhovanou dividendu, nebo pouze potvrdí dividendovou politiku a konkrétní částku oznámí později, případně až s pozvánkou na valnou hromadu, která se koná 24. dubna," říká Lávička.

Analytik Miroslav Frayer z Komerční banky očekává, že Moneta bude díky příznivému ekonomickému prostředí informovat o růstu objemu poskytnutých úvěrů. "Očekáváme, že se společnosti podaří naplnit téměř všechny managementem vytčené cíle pro rok 2016, největší riziko vidíme na straně nákladů. Námi odhadované náklady za celý loňský rok se pohybují mírně nad vytčeným cílem 5-5,1 miliardy Kč," říká Frayer. "Ve výhledu pro letošní rok očekáváme další růst objemu poskytnutých úvěrů, nicméně čistá úroková marže by měla dále klesnout k 5,5 % (za rok 2016 ji čekáme na úrovni 5,9 %). Čistý úrokový výnos by tak měl být nižší o více než dvě procenta, podobnou dynamiku čekáme také u čistého neúrokového výnosu. Čistý zisk by měl letos dosáhnout zhruba 3,5 miliardy Kč," dodává Frayer.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komerční bance loni vzrostl čistý zisk na 13,69 miliardy Kč, představenstvo navrhuje vyplatit dividendu 40 Kč na akcii

Komerční bance loni stoupl čistý zisk o 7,3 % na 13,69 miliardy korun. Celkové výnosy se jí zvýšily o 2,3 % na 31,75 miliardy korun. Výsledky byly ovlivněny jednorázovými příjmy z prodeje podílů ve společnostech VISA Europe a Cataps. Bez jejich započtení by zisk klesl o 7 % a výnosy by se snížily o 0,8 %. Představenstvo navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 40 korun na akcii.

6. Mediální CME se ve čtvrtém čtvrtletí přehoupla do zisku, vydělala 21,09 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za čtvrté čtvrtletí loňského roku čistý zisk 21,09 milionu USD. O rok dříve hospodařila ve stejném období se ztrátou 11,43 milionu USD. Za celý rok však firma zůstala ve ztrátě, která se prohloubila ze 114,9 milionu USD na 180,29 milionu USD.

7. Přebytek zahraničního obchodu Německa byl loni na rekordu

Přebytek zahraničního obchodu Německa se loni zvýšil na rekordních 252,9 miliardy eur. Překonal tak rekord z předchozího roku, který činil 244,3 miliardy eur. Rekordní byly i vývoz a dovoz. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

8. BHP schválila investici do ropného projektu v USA

Těžařská společnost BHP Billiton schválila investici 2,2 miliardy USD do druhé fáze rozvoje ropného pole Mad Dog v Mexickém zálivu. Odstranila tak další překážku v rozvoji jednoho z největších nových ropných projektů na moři. BHP provozuje pole s firmami BP a Union Oil Company of California, divizí Chevronu.

9. Vítr je druhým největším zdrojem elektřiny v EU podle kapacity

Kapacita výroby elektřiny větrných elektráren v Evropské unii je vyšší než kapacita výroby elektřiny z uhlí. Větrné elektrárny jsou tak nyní druhým největším potenciálním zdrojem elektřiny. První příčka patří elektrárnám na plyn. Vyplývá to z údajů zveřejněných skupinou WindEurope. Ve skutečné výrobě elektřiny však větrné elektrárny za uhelnými stále zaostávají.

10. Siouxové se opět snaží zablokovat výstavbu ropovodu Dakota Access

Indiánský kmen Siouxů v americkém státě Severní Dakota se opět snaží právní cestou zablokovat výstavbu ropovodu Dakota Access. Stavbu zakázala bývalá vláda Baracka Obamy, která se obávala dopadů na životního prostředí. Nový americký prezident Donald Trump ale minulý měsíc zákaz zrušil. Developer projektu ve čtvrtek potvrdil, že práce na dokončení ropovodu už byly obnoveny. Dodal, že ropovod by měl být provozuschopný během tří měsíců.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Červené zlato

Jsou-li vaším oblíbeným ovocem jahody, neleňte a vypravte se do Hongkongu. Tamní obchodní řetězec Citysuper nabízí v elegantním balení japonskou odrůdu jahod zvanou Kotoka, což je údajně jakýsi Rolls Royce mezi jahodami. Jeden takový skvost vás přijde na lidových 22 dolarů (zhruba 550 korun) a vašim chuťovým buňkám připraví zážitek, jaký ještě nezažily.

Pokud by vás ovocná exkluzivita zaujala, můžete si ve stejném řetězci koupit také neméně chutný meloun za pouhých 64 dolarů (asi 1 600 korun).

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat