Co musíte ráno vědět (13. července)

Jak uplynulý týden zakončily burzy na obou stranách Atlantského oceánu, co nového se během víkendu událo kolem řecké dluhové krize a na co si troufl britský gymnasta Damien Walters? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek díky naději na dohodu Řecka s věřiteli zdražily, Dow zpevnil i za celý týden

Hlavní americké akciové indexy v pátek stouply v naději na dohodu Řecka s jeho mezinárodními věřiteli. Nákupy na Wall Street podporoval také další silný růst cen čínských akcií. V týdenním horizontu se americké indexy na směru neshodly, Dow stoupl, S&P 500 a Nasdaq ale klesly. Dow v pátek připsal 1,21 % na 17 760,41 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,23 % na 2 076,62 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 1,53 % na 4 997,70 bodu. Index volatility VIX spadl téměř o 16 % na 16,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o osm bazických bodů na 2,4 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů. Dařilo se hlavně akciím z telekomunikačního odvětví, finančním titulům a cenným papírům ze sektoru zdravotní péče. Nejméně, necelé procento, naopak připsaly sektor veřejných služeb a energetické odvětví. V závěru pátečního obchodování hlavní akciové indexy růst mírně omezily po vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Ta očekává, že Fed k prvnímu zvýšení úrokových sazeb po zhruba devíti letech přistoupí ještě v letošním roce. Index Dow za celý týden připsal 0,17 %, zatímco S&P 500 odepsal kosmetických 0,01 % a Nasdaq klesl o 0,23 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Řecká nervozita ukázala, jak rychlý může být ústup z maxim

Má diverzifikace mezi akcie a bondy smysl, když dluhopisový býk míří na jatka?

2. Evropské akcie si pátečním obchodováním zajistily největší dvoudenní zisk od roku 2011

Evropské akcie si pátečním obchodováním zajistily největší dvoudenní zisk od roku 2011 díky optimismu z možného uzavření brzké dohody mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli. Britský FTSE 100 v pátek připsal 1,39 %, francouzský CAC 40 3,07 % a německý DAX 2,9 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o více než 2 %, čímž zvýšil týdenní zisk na 1,41 %. Nejlépe si vedl chemický sektor, nejslabší byl sektor základních materiálů, i ten však posílil o více než procento. Zisky v pátek index STOXX Europe 600 rozšiřoval poté, co jeden z evropských činitelů uvedl, že možná nebude zapotřebí nedělního summitu, pokud se ministři financí eurozóny dohodnou s Řeckem dříve. Za celý týden FTSE 100 připsal 1,36 %, CAC 40 4,31 % a DAX 2,3 %.

Dva akciové tipy od profesionálů z Fidelity pro druhou polovinu roku

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2015

3. Pražská burza zakončila týden pátečním růstem, za zkrácený obchodní týden index PX posílil o 0,3 %

Optimismus ohledně dohody Řecka s věřiteli byl cítit v závěru týdne i na burze v Praze. Index PX posílil v pátek o 1,04 % a dařilo většině "velkých" titulů. ČEZ přidal 0,12 %, Erste 2,75 %, Komerční banka 0,5 % a VIG 2,43 %. Za minimálního objemu obchodů skončily ve výraznějším plusu ještě NWR a Fortuna. V záporu v pátek zůstaly Philip Morris ČR (-0,46 %), O2 Czech Republic (-0,25 %), Unipetrol (-0,5 %), CME (-0,2 %) a Pegas Nonwovens (-0,25 %). Přesně na nule zakončily páteční seanci cenné papíry společnosti CETIN. Za čtyři obchodní dny (v pondělí se v Praze kvůli státnímu svátku neobchodovalo) posílil index PX o 0,3 %. Za celý týden nejvíce zdražily akcie uhelné firmy NWR, které jsou podporovány nedávnou zprávou o zájmu investiční skupiny Arca Capital o získání menšinového podílu ve firmě z důvodu snahy o manažerské ovlivnění chodu společnosti. Titul od úterý do pátku připsal 4,4 % na 0,24 Kč. Největší pokles naopak postihl akcie mediální firmy CME, které při absenci kurzotvorných zpráv odepsaly 4,5 % na 49,70 Kč.

Co čeká českou ekonomiku? Aktuální výhled od analytiků, kteří nejdou s davem

Rada pro české firmy: Svět není jen Evropská unie

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjdou v Číně údaje o obchodní bilanci a v Japonsku data o průmyslové výrobě. Odpoledne Spojené státy přidají měsíční zprávu o federálním rozpočtu. Řecko podle informací z večerních jednání bude mít tři dny na zavedení řady navrhovaných opatření do svých zákonů, na trzích i díky tomu nejspíše bude živo. Hospodářské výsledky zveřejní farmaceutická společnost Johnson & Johnson, banky JPMorgan Chase a Wells Fargo nebo provozovatel několika řetězců s rychlým občerstvením Yum! Brands. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Euroskupina se do nedělního podvečera na dalším postupu vůči Řecku neshodla, řecký premiér tvrdí, že počítá s kompromisem

Jednání s Řeckem o třetím záchranném balíku finanční pomoci nebudou moci začít dříve, než vláda v Aténách změní daňový a důchodový systém a dokud neposílí nezávislost statistického úřadu. Vyplývá to z návrhu závěrů z nedělní schůzky ministrů financí zemí eurozóny, z něhož citovala agentura Reuters. Oficiálního stanoviska nicméně do nedělního podvečera ministři financí zemí eurozóny na jednání ohledně Řecka nedosáhli. Řecký premiér Alexis Tsipras při příjezdu do budovy, kde v neděli odpoledne začalo jednání předsedů států a vlád zemí platících společnou evropskou měnou, prohlásil, že je připraven na "čestný kompromis" a že by mohlo Řecko dohodu s věřiteli za jistých okolností uzavřít ještě v neděli.

Nedělní summit EU byl zrušen, kvůli Řecku zasedne jen eurozóna

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Německo chce Řecko ponížit, tvrdí vysoce postavený člen SYRIZY

Německo se podle vysoce postaveného poslance řecké vládní strany SYRIZA Dimitrise Papadimulise snaží Řecko ponížit nebo svrhnout jeho vládu. Místopředseda Evropského parlamentu tak podle agentury Reuters reagoval na požadavek německého ministra financí Wolfganga Schaübleho, aby Atény sáhly k tvrdším úsporným opatřením, nebo na pět let opustily eurozónu.

Řecký tisk nevylučuje, že v Řecku vznikne nová vláda

7. Lockheed Martin je prý blízko převzetí firmy Sikorsky

Americká zbrojovka Lockheed Martin je v pokročilé fázi jednání s firmou United Technologies o koupi její divize výroby helikoptér Sikorsky Aircraft. Hodnota dohody by měla být více než osm miliard dolarů a dokončena by mohla být v příštích dnech. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Při hodnotě nejméně osm miliard dolarů by to byla největší akvizice firmy Lockheed Martin od převzetí společnosti Martin Marietta za zhruba deset miliard USD před 20 lety.

8. Rosněfť chce do roku 2020 zvýšit těžbu o 20 %

Největší ruská ropná společnost Rosněfť chce do roku 2020 zvýšit těžbu ropy a zemního plynu o 20 % na 300 milionů tun ročně v přepočtu na energetický ekvivalent ropy. Firma to podle agentury Reuters oznámila v pátek na schůzce vedení na západní Sibiři. Nový cíl znamená výrazné zvýšení dosavadních plánů státního gigantu a je založen na zrychlení rozvoje nových projektů a zlepšení výtěžnosti dosavadních zdrojů.

9. MMF varoval Kyjev před ústupem od ekonomických reforem

Mezinárodní měnový fond varoval Ukrajinu před chystaným přijetím zákonů, které by zvrátily reformní kurz země a "podstatně poškodily" ukrajinskou snahu o ozdravení finanční situace. Uvedl to v nedělním sdělení fondu ředitel jeho evropského oddělení Poul Thomsen. Ukrajinské banky by podle zástupce MMF poškodila další zákonná předloha o převodech devizových úvěrů na hřivny.

10. Financial Times: Pokud ECB nezvýší nouzové financování řeckých bank, bankomaty v pondělí Řekům nedají ani euro

Pokud Evropská centrální banka okamžitě nezvýší nouzové financování bank v Řecku prostřednictvím programu ELA, nebudou si Řekové v pondělí moci z bankomatů vybrat ani stanovených 60 eur. Tvrdí to zdroj listu Financial Times, podle něhož budou řecké banky začátkem týdne zcela bez peněz.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Britský gymnasta se jako první na světě při bungee jumpingu držel lana jen rukama

Britský gymnasta Damien Walters za sebou má již pěknou řádku kousků, při nichž se divákům tajil dech. To, co předvedl naposledy, ale překvapilo i ty, pro něž jeho láska k adrenalinu není žádnou novinkou. Walters se jako první člověk na světě při bungee jumpingu držel lana pouze rukama. A aby skok dovedl k dokonalosti, při maximálním prověšení lana se pustil a doskok na zem okořenil ještě ukázkovým saltem.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat