Co musíte ráno vědět (13. června)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie na evropských i amerických trzích, proč rostou ceny ropy a proč fotbalový šampionát vyhrají Mexičané? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek dále zlevňovaly, index S&P 500 klesl již potřetí v řadě

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily s mírnými ztrátami, které během dne ještě prohloubily. Investory nepotěšila zejména statistika z amerického maloobchodu, podle které v květnu tržby v tomto segmentu vzrostly méně, než se čekalo. Nervozitu na trzích ale zvyšovalo také dění v Iráku, kde se radikálové z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě dostali do asi stokilometrové vzdálenosti od Bagdádu. Americký prezident Barack Obama v reakci na tento vývoj uvedl, že ze strany USA nelze vyloučit ani vojenskou podporu oficiálních iráckých sil. Dow oslabil o 0,65 % na 16 734,19 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,71 % na 1 930,11 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,79 % na 4 297,63 bodu. Oslabilo osm z deseti hlavních sektorů, největší ztráty zaznamenaly akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží a akcie z odvětví základních materiálů a průmyslu. V zelených číslech dokázaly uzavřít pouze energetické tituly a akcie ze sektoru služeb. Jako každý čtvrtek na trhy dorazila také dílčí statistika z amerického trhu práce. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti podle ní v USA v týdnu do 7. června vzrostl o 4 tisíce na 317 tisíc. Čekal se pokles na 309 tisíc z původně hlášených 312 tisíc (revidováno na 313 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 2,614 milionu z 2,603 milionu při očekávání stagnace.

Proč (ne)mít strach z indexu strachu

Rosenberg: 10 důvodů, proč americká ekonomika v žádném případě neskončí v recesi

2. Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely kolem nuly

Evropské akcie ve čtvrtek dopoledne mírně zdražovaly poté, co na trhy dorazila zpráva, podle které v dubnu průmyslová produkce v eurozóně meziměsíčně vzrostla více, než se očekávalo. Odpoledne ale hlavní evropské burzy zisky odevzdaly a uzavřely prakticky beze změny. Nervozitu investorů zvyšoval vývoj situace v Iráku, kde teroristická skupina Islámského státu v Iráku a Levantě napojená na Al-Káidu během posledních dvou dnů získala kontrolu nad městy Tikrít a Mosul a údajně plánuje i tažení na Bagdád. Britský FTSE 100 posílil o 0,06 %, německý DAX ale naopak oslabil o 0,11 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,02 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,15 % na 3 284,28 bodu. Dařilo se sektoru ropy a zemního plynu, akciím z odvětví spotřebního zboží a finančním titulům. Oslabily akcie pojišťoven, cenné papíry maloobchodních prodejců a téměř procento a půl odepsal sektor základních materiálů. Na jeho poklesu se mimo jiné podepsalo i snížení investičního doporučení banky Morgan Stanley na akcie těžební společnosti Anglo American (-3,18 %), obchodované na londýnské burze, na "underweight" z "equal weight".

Doping funguje už (minimálně) dva roky. Začne se v Evropě prodávat?

Ukrajinská lekce: Evropská bezpečnost přestala být tématem intelektuálů

Bezpečný evropský přístav, který drží navzdory ekonomickému protivětru

3. Pražská burza ve čtvrtek zakončila lehce pod nulou, dolů ji stáhly bankovní tituly i Telefónica C.R.

Index PX ve čtvrtek odepsal jen mírných 0,02 % na 1 037,39 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Telefóniky C.R., které byly druhým nejobchodovanějším titulem na burze a odepsaly 0,17 %. Nedařilo se však ani bankovním titulům - Komerční banka ztratila 0,42 % a Erste Group Bank 0,34 %. Cena akcií těžařské NWR klesla o 2,5 % na 9,70 Kč. Naproti tomu přes procento připsaly cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR, Pivovarů Lobkowicz a likérky Stock. Nejčastěji obchodovanou emisí byla ve čtvrtek opět skupina ČEZ, která podražila o 0,63 % na 603,80 Kč.

Martin Novák (ČEZ): Ceny elektřiny hned tak neporostou

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní index cen výrobců a Michiganská univerzita předběžná data o spotřebitelské důvěře za červen (odhad: 83 bodů, květen: 81,9 bodu). Německo a Itálie odhalí vývoj inflace v květnu (Německo odhad květen: -0,1 % meziměsíčně, +0,9 % meziročně, harmonizovaný s EU -0,3 % meziměsíčně, +0,6 % meziročně, duben: -0,1 %, +0,9 %, -0,3 %, +0,6 %; Itálie odhad květen: harmonizovaný s EU +0,4 % meziročně, duben: +0,4 % meziročně), eurozóna obchodní bilanci (odhad duben: +16,3 miliardy EUR, březen: +17,1 miliardy EUR) a Spojené království stavební výrobu. Záplava makrodat nás čeká na asijských trzích - Čína zveřejní investice do nemovitostí mimo venkov (odhad květen: +17,1 % meziročně od začátku roku, duben: +17,3 %), maloobchodní tržby (odhad květen: +12,2 % meziročně, duben: +11,9 % meziročně) a průmyslovou výrobu (odhad květen: +8,8 % meziročně, duben: +8,7 % meziročně) a Japonsko rovněž odhalí průmyslovou produkci, navíc Bank of Japan rozhodne o měnové politice. Z český makrodat nás čekají výsledky běžného účtu za duben (odhad duben: 7,00 miliardy Kč, březen: 23,13 miliardy Kč). Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ: V Dukovanech by v budoucnu mohly stát dva nové bloky

V Dukovanech by výhledově mohly stát dva nové jaderné bloky. Firma ČEZ se zatím snaží prosadit výstavbu prvního z nich, který by mohl začít fungovat kolem roku 2035. Druhý nový blok by měl přibýt o něco později, aby byly zcela nahrazeny stávající čtyři dukovanské bloky po definitivním odstavení, což nastane nejpozději v roce 2045. Dostavbu Dukovan podporují obce i kraje. Stavba prvního bloku ale bude podle Ladislava Štěpánka z představenstva ČEZ záviset na tom, zda ji vzhledem k problematické ekonomické návratnosti podpoří stát.

6. Ceny ropy prudce rostou. Stoupenci Al-Káidy táhnou na Bagdád

Ropa ve čtvrtek prudce zdražovala. Islamističtí radikálové po dobytí významných měst v severních částech Iráku postupují směrem k metropoli Bagdádu, od níž jsou vzdáleni méně než 100 kilometrů. Jejich mluvčí ve středu vyzval všechny stoupence, aby se zapojili do pochodu na irácké hlavní město.

7. Další italský premiér ztrácí podporu. Řítí se země do nové politické krize?

Italský premiér Matteo Renzi zažil ve čtvrtek nepříjemné překvapení. Třináct senátorů z jeho vlastní Demokratické strany stáhlo podporu jeho reformnímu plánu. Senátoři se rozhodli premiéra nepodpořit kvůli jeho pokusům o ústavní změny.

8. Řecká míra nezaměstnanosti na začátku roku stagnovala

Míra nezaměstnanosti v Řecku v prvních třech měsících roku činila 27,8 %, a zůstala tak na stejné úrovni jako v loňském posledním čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil řecký statistický úřad. Řecko má nejvyšší nezaměstnanost v eurozóně.

Pravda o ekonomice: Krize neskončila, Evropa je těsně před zhroucením

9. MMF bije na poplach kvůli globálnímu růstu cen bydlení

Ceny domů se v mnoha zemích pohybují vysoko nad historickými průměry a svět musí jednat, aby zabránil nebezpečí dalšího ničivého kolapsu tohoto trhu. Upozornil na to ve středu Mezinárodní měnový fond.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

MS ve fotbale 2014: Abrakadabra, čaroděj zaklel míč během nezvyklého rituálu

Mexický čaroděj Antonio Vazquez Alba zaklel kouzelnou formulkou míč pro mistrovství světa ve fotbale a doufá, že Mexičané díky tomu na šampionátu dojdou až do finále, v němž porazí Brazílii. Fotbalový šampionát ve čtvrtek začal zápasem mezi domácí Brazílií a Chorvatskem.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat