Co musíte ráno vědět (13. srpna)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě i zámoří, jak ministr Babiš začíná couvat a jak vypadá létající žralok? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu předvedly velký obrat a zakončily těsně nad nulou

Akciové trhy ve Spojených státech v první polovině obchodování opět výrazně oslabovaly, ztrácely přes procento a půl a například index technologického trhu Nasdaq spadl pod psychologicky důležitou hranici 5 000 bodů. Trh reagoval na pokračující propad kurzu čínské měny, který posílil obavy ze zpomalení růstu světové ekonomiky. Druhá polovina seance ale byla ve znamení velkého oživení. Index Dow odepsal 0,33 bodu a zakončil na červené nule, S&P 500 nakonec zpevnil o 0,10 % a Nasdaq Composite přidal 0,15 %. Nejvíce se dařilo sektorům energetiky, veřejných služeb a základních materiálů, ztrácely finanční společnosti a tituly z odvětví cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX nakonec klesl o necelé procento na 13,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,15 %. Čínská centrální banka překvapila trhy, když v úterý devalvovala oficiální kurz domácí měny o téměř dvě procenta. Ve středu přikročila k devalvaci o dalších 1,9 %. Čínská měna se tak ve středu vůči dolaru ocitla na čtyřletém minimu.

Pokles o 5 %? To nemá smysl řešit!

Proč je také tak důležité, jak se budou měnit sazby

2. Evropské akcie ztrácely kvůli Číně nejvíce od loňského října

Evropské akcie se ve středu vydaly do červených čísel, když Čínská lidová banka opět devalvovala jüan. Britský FTSE 100 odepsal 1,4 %, francouzský CAC 40 3,4 % a německý DAX 3,27 %. Regionální Stoxx Europe 600 oslabil o 2,7 %, což je největší jednodenní propad od loňského října. Zároveň prohloubil dvoudenní ztrátu na 4,2 %, tedy nejvíce od loňského prosince. Nejvíce ztrácely automobilky a prodejci luxusního zboží, na jejichž tržby bude mít slabý jüan negativní vliv. Unilever oslabil nejvíce za poslední čtyři roky, když banka Goldman Sachs doporučila titul prodávat. Automobilky Daimler a BMW oslabovaly o více než 3 %. LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton odepsala přes 5 %.

5 grafů: Největší problémy Číny a evropská ekonomika, která je může pocítit nejvíce

3. Pražská burza ve středu oslabila, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve středu oslabil o 1,44 % na 1 022,48 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie odepsaly 2,64 %. Výrazně přes 2,5 % ztrácely také Erste Group Bank, Fortuna a pojišťovna VIG. Dařilo se naopak akciím skupiny O2 C.R., které zpevnily o 3,34 %, a mírně posilovaly i cenné papíry mediální CME, znojemské Pegas Nonwovens a tabákové Philip Morris ČR.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

4. Očekávané události

Čtvrtek bude daty z celého týdne nejnabitější. Dopoledne bude v Japonsku zveřejněna statistika strojních objednávek a v Německu vyjdou důležitá data o inflaci, která na trh pošlou později i Francie a Španělsko. V ČR vyjde výsledek běžného účtu, v Řecku předběžná zpráva o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí a ECB vydá zprávu o stavu finančních trhů a ekonomiky. Odpoledne USA odtajní statistiku maloobchodních tržeb, indexy dovozních a vývozních cen, podnikové zásoby a jako každý čtvrtek také statistiku žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zprávu o vývoji zásob zemního plynu. Sledovat budou v USA investoři také hospodářské výsledky Kohl's, Applied Materials či Nordstrom, v Evropě čísla RWE, ThyssenKrupp či Nestlé a v Číně výsledkové zprávy Lenovo Group a China Mobile. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německo prý zkouší v EU prosadit záruky za půjčky MMF Aténám

Německá vláda testuje, zda by Evropská unie byla ochotná přistoupit na poskytnutí záruk za případné budoucí půjčky Mezinárodního měnového fondu Řecku. S odvoláním na zprávu německého týdeníku Die Zeit o tom ve středu napsala agentura Reuters. Berlín prý chce nabídkou záruk vtáhnout MMF do účasti v třetím záchranném programu, zároveň ale hodlá tlačit na to, aby se fond vzdal požadavku na rozsáhlý odpis řeckého dluhu.

Jednání o novém záchranném balíku se v Řecku protahuje

6. Babiš: Je otázkou, zda je deficit 70 miliard udržitelný

Deficit státního rozpočtu na příští rok, který měl podle původních plánů činit 70 miliard korun, by se mohl ještě zvýšit. Po jednání s několika ministry o výdajích v příštím roce to ve středu připustil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Až dosud přitom na takovém schodku trval.

7. Průmyslová výroba v eurozóně v červnu klesla více, než se čekalo

Průmyslová výroba v eurozóně v červnu klesla o 0,4 % meziměsíčně, očekával se 0,1% pokles po předchozím snížení o 0,2 % (revidováno z -0,4 %). Meziročně se zvýšila o 1,2 %, očekával se 1,7% nárůst po předchozím růstu o 1,6 %. V celé Evropské unii se produkce snížila v červnu meziměsíčně o 0,2 % po předchozím poklesu o 0,1 %. Meziročně se v celé EU produkce zvýšila o 1,7 %.

8. Poptávka po ropě rychle roste, stále však zaostává za nabídkou

Světová poptávka po ropě v současnosti roste nejrychlejším tempem za pět let díky hospodářskému oživení a nízkým cenám suroviny. Převis nabídky nad poptávkou je ale tak výrazný, že by měl vydržet až do příštího roku. Uvedla to ve středu Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou.

9. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království ve druhém čtvrtletí zůstala na 5,6 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců od dubna do června zůstala na 5,6 %, jak se očekávalo. Růst mezd však zpomalil na 2,4 % z předchozích 2,8 %, očekávalo se udržení tempa na 2,8 %. Celková zaměstnanost se snížila o 63 tisíc, trh predikoval -55 tisíc po -67 tisících v předchozích třech měsících. Počet nezaměstnaných žádajících o podporu se v červenci snížil o 4 900, očekával se nárůst o jeden tisíc po předchozím růstu o zhruba jen 200 žádostí (revidováno z 7 tisíc).

10. Čína opět devalvovala domácí měnu, kurz jüanu klesl na čtyřleté minimum

Čínský jüan ve středu pokračoval v poklesu a vůči americkému dolaru sestoupil až na čtyřleté minimum. V úterý zaznamenala čínská měna nejvýraznější propad za více než dvě desetiletí poté, co čínská centrální banka překvapivě devalvovala její oficiální kurz o téměř dvě procenta. Ve středu banka přikročila k devalvaci o dalších 1,9 %. Devalvace vyvolává obavy z eskalace měnové války a vede k obviněním, že Peking poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Co takhle strávit dovolenou lovem žraloků?

Žralok vyskakující z vody se nevidí každý den. Ale přesně to si můžete prohlédnout na videu pořízeném před pár týdny v Mosselském zálivu v Jihoafrické republice.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat