Co musíte ráno vědět (14. října)

Jak se v úterý dařilo trhům v Evropě a Spojených státech, jak vidí budoucnost německé ekonomiky analytici a investoři a s čím se můžete rozloučit na stránkách Playboye? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý přerušily růstovou sérii, Dow klesl po sedmidenní rally

Americké akcie zahájily úterní obchodování půlprocentním poklesem, brzy ale ztráty smazaly a vyhouply se nad nulu. Záhy ovšem přišel obrat, akcie zisky odevzdaly a zamířily zpět pod nulu. Náladu na trzích ovlivňovala slabá data z Číny, která investorům připomněla rizika zpomalování růstu čínské a světové ekonomiky. Po konci obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky společnosti Intel, CSX nebo JPMorgan Chase. Dow oslabil o 0,29 % na 17 081,89 bodu, S&P 500 odepsal 0,68 % na 2 003,69 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,87 % na 4 796,61 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 9,28 % na 17,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o pět bazických bodů na 2,042 %. Všech deset hlavních sektorů indexu S&P 500 seanci zakončilo v červených číslech. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru zdravotní péče, energetické tituly a cenné papíry z průmyslového odvětví. Naopak relativně nejlépe se dařilo technologickým titulům a akciím ze sektoru necyklického spotřebního zboží.

Amerika není v recesi, zisky firem ale naznačují opak

Odhad analytika: Vítězové a poražení začínající výsledkové sezóny

2. Evropské akcie v úterý ztrácely, investory nepotěšila makrodata

Evropské akcie v úterý zamířily do červených čísel, když slabá makrodata z Číny znovu podnítila obavy z vývoje druhé největší ekonomiky světa. Čínský export v srpnu klesl meziročně jen o 3,7 %, což bylo lepší než očekávaný 6% pokles, avšak import se propadl o 20,4 %, což bylo výrazně více, než se očekávalo. Smíšená data vyvolala výprodejovou vlnou v asijském obchodování, která se přelila i na evropské trhy. Investory v Evropě následně nijak nepotěšila ani zpráva institutu ZEW o důvěře analytiků a investorů v německou ekonomiku a pokles spotřebitelských cen ve Spojeném království. Britský FTSE 100 odepsal 0,45 %, francouzský CAC 40 0,97 % a německý DAX 0,86 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil bezmála procento, dolů ho stahovaly především banky a sektor základních materiálů, který negativně reagoval na propad cen ropy. V pondělí index přerušil nejdelší růstovou řadu od letošního července.

Přijde ve čtvrtém kvartálu zlatá rally?

Evropa v celosvětové konkurenci: Větší ekonomika než USA a Čína, asijský tygr ale stahuje náskok

3. Pražská burza v úterý ztratila více než procento, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ a bankovní tituly

Index PX v úterý klesl o 1,36 % na 975,78 bodu. Burzu dolů stáhly tituly, které ji v předchozích obchodních seancích podporovaly - Komerční banka dosáhla největšího zobchodovaného objemu a odepsala přes procento, v závěsu za ní se co do objemu držela skupina ČEZ, která oslabila o bezmála 2,5 %. Firma v úterý zrušila odstávku čtvrtého bloku JE Dukovany naplánovanou na období mezi 24. říjnem a 1. listopadem. Dříve plánované omezení JE Dukovany bylo vyškrtnuto z rozpisu plánovaných odstávek na webových stránkách společnosti. Omezení kapacity o 510 MW mezi 7. listopadem a 30. lednem ale ČEZ v seznamu odstávek ponechal. Téměř 2,5 % ztratily také akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které se se zobchodovaným objemem necelých třiceti milionů korun umístily na třetím místě. Hned za Pegasem skončila Erste Group Bank, jejíž cenné papíry zlevnily o 1,86 %. Dařilo se naopak akciím O2 C.R., které přidaly 2,3 %, a mírně posílily také akcie Fortuny a Unipetrolu. Akcie O2 C.R. pozitivně reagovaly na změnu doporučení ze strany HSBC, která ho zvýšila na "držet" z "redukovat" s cílovou cenou 221 Kč. V úterý titul uzavřel na ceně 228,80 Kč. Uhelná společnost NWR v úterý zveřejnila provozní údaje za letošní třetí čtvrtletí. Prodejní objem koksovatelného uhlí dosáhl 1,075 milionu tun při průměrné ceně 90 eur za tunu. Prodejní objem energetického uhlí dosáhl 0,955 milionu tun při průměrné ceně 49 eur za tunu.

Sázky na konec roku i další kvartály: Americký dolar a české dividendové akcie

Experti: Co čeká světovou (i českou) energetiku? A jak naše ekonomika reaguje na vývoj cen ropy?

4. Očekávané události

Z Číny, Španělska, Itálie a Francie na trh ve středu přijdou zprávy o inflaci, v ČR bude zveřejněn výsledek běžného účtu, Spojené království odtajní tříměsíční míru nezaměstnanosti ILO a vývoj průměrné mzdy. V eurozóně budou investoři sledovat data o průmyslové výrobě a ve Spojených státech si nenechají ujít maloobchodní tržby, index výrobních cen ani údaje o podnikových zásobách. Sledovat budou též týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku a Fed navíc zveřejní pravidelnou situační zprávu o vývoji americké ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu. Čísla za třetí kvartál zveřejní BlackRock, Bank of America, Wells Fargo, Netflix nebo Delta Air Lines a Xilinx. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. října

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ZEW: Očekávání analytiků a investorů ohledně německé ekonomiky se v říjnu opět výrazně zhoršilo

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v říjnu opět zhoršila. Index očekávání se propadl na 1,9 bodu z 12,1 bodu v září. Očekával se jen pokles na 6,5 bodu. Hodnocení současné situace se rovněž zhoršilo, index klesl na 55,2 bodu z 67,5 bodu v září, čekal se pokles na 64 bodů. Zhoršilo se také očekávání investorů pro celou eurozónu, když index spadl na 30,1 bodu z 33,3 bodu v září.

6. Spojené království se v září propadlo do deflace

Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v září meziměsíčně i meziročně klesly o 0,1 %. Očekávala se stagnace cen po srpnovém meziměsíčním růstu o 0,2 % a meziroční stagnaci. Jádrová inflace zůstala na srpnovém procentním tempu meziročně, očekávalo se zrychlení na 1,1 %.

7. Twitter propustí osm procent své celosvětové pracovní síly

Americká internetová společnost Twitter propustí až 336 zaměstnanců, což představuje zhruba osm procent její pracovní síly. Společnost to uvedla v úterním sdělení. Propouštění je součástí plánu na zeštíhlení firmy po změně v nejvyšším vedení a týká se zejména techniků a programátorů.

8. Podle pravidelné měsíční zprávy IEA dosáhne letos poptávka po ropě 5letého maxima 1,77 milionu barelů denně

Přetlak nabídky ropy na světových trzích potrvá i v příštím roce. Růst poptávky po ropě totiž zpomaluje z pětiletého maxima. Klíčové státy ropného kartelu OPEC přitom nadále těží téměř rekordní množství této strategické suroviny. V pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

9. Pivovarnická společnost Anheuser-Busch InBev se dohodla na převzetí konkurenta SABMiller

Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev se v zásadě dohodla na koupi svého menšího rivala SABMiller, majitele Plzeňského Prazdroje. O dosažení rámcové dohody o klíčových podmínkách nabídky v úterý informovaly firmy. Anheuser-Busch InBev v posledních týdnech svoji nabídku na koupi SABMiller několikrát zlepšil. Podle agentury Bloomberg jej koupí za zhruba 68 miliard liber.

10. Sečin: Saúdská Arábie začala dodávat ropu do Polska

Saúdská Arábie vstoupila se svou ropou na polský trh a začala dodávat tuto surovinu do přístavu Gdaňsk. Řekl to v úterý šéf největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin. Saúdští Arabové se tak stali v rámci globálního boje ropných producentů o trhy dalšími konkurenty v oblasti, kde tradičně dominuje Rusko.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Playboy končí s nahotinkami

Světoznámý pánský magazín Playboy přestane ve své tištěné verzi uveřejňovat nahé ženské fotografie. Vedení časopisu o tom rozhodlo na poradě minulý měsíc, které se zúčastnil i zakladatel magazínu Hugh Hefner. Časopis, jehož americké verze se v roce 1975 prodalo 5,6 milionu výtisků, se snaží přilákat zpět čtenáře - dnes totiž jeho prodeje dosahují jen zhruba 800 tisíc výtisků. Internetová verze magazínu zakázala nahotu už loni v srpnu a její návštěvnost prudce stoupla - věkový průměr návštěvníků se snížil na něco málo přes 30 let z předchozích 47 let a počet unikátních návštěvníků vzrostl na 16 milionů z předchozích 4 milionů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat