Co musíte ráno vědět (14. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, čeho se bojí Evropská centrální banka a který světový politik je milovníkem cibule? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve čtvrtek pohybovaly kolem nuly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zamířily opatrně vzhůru, seanci ale zakončily smíšeně kolem nuly. Pokles kurzu čínské měny zpomalil a čínská centrální banka po devalvaci jüanu uvedla, že pro další pokles kurzu měny už není důvod. Dow uzavřel s mírným ziskem 0,03 % na 17 408,25 bodu, zatímco S&P 500 ztratil 0,13 % na 2 083,39 bodu a Nasdaq oslabil o 0,21 % na 5 033,56 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,88 % na 13,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři bazické body na 2,19 %. Devět z deseti hlavních sektorů zakončilo seanci v mínusu. Největší ztráty zaznamenaly akcie z energetického odvětví, tituly ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z telekomunikačního odvětví. Jediným rostoucím sektorem bylo cyklické spotřební zboží.

Pokles o 5 %? To nemá smysl řešit!

Proč je také tak důležité, jak se budou měnit sazby

2. Evropské akcie ve čtvrtek ožily díky výsledkové sezóně i uklidnění situace kolem Číny

Evropské akciové trhy ve čtvrtek mírně ožily poté, co ve středu zažily největší jednodenní propad od října loňského roku. Britský FTSE 100 odepsal 0,04 %, francouzský CAC 40 naopak posílil o 1,25 % a německý DAX o 0,82 %. Regionálnímu indexu STOXX Europe 600 k 0,97% zisku dopomohly hospodářské výsledky firem a také uklidnění situace kolem měnového kurzu v Číně. Nestlé připsala 2,7 % v reakci na silnější růst půlročních prodejů, než se čekalo. TUI zase posílila o více než 7 %, když uvedla, že její zisk poroste tempem u horní hranice rozmezí, které dříve předvídala. Ožily také akcie společností, které v předchozích dnech negativně reagovaly na oslabující čínský jüan. LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton připsala bezmála 3 % poté, co za předchozí dva dny ztratila přes 10 %. Ožily i akcie automobilek, které kvůli oslabení jüanu zažily nejprudší pokles od roku 2011.

5 grafů: Největší problémy Číny a evropská ekonomika, která je může pocítit nejvíce

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, nahoru jí pomohly akcie ČEZ, Erste a O2 C.R.

Index PX ve čtvrtek přidal 0,49 % na 1 027,53 bodu. Největší objem obchodů zaznamenala opět skupina ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,51 %. Co do objemu následovaly cenné papíry Komerční banky, které naopak 0,71 % odepsaly, zatímco třetí nejobjemnější titul, Erste Group Bank, přidal přes 2 %. Krátce po 23.00 SELČ společnost MSCI oznámila, že do indexu MSCI Czech Republic zařadí místo nedávno vyřazených akcií O2 C.R. cenné papíry Pegasu Nonwovens. Analytici z České spořitelny očekávali, že do MSCI budou přidány buď znovu akcie O2 C.R., nebo právě cenné papíry Pegasu Nonwovens. Spekulace na tento vývoj poslaly akcie O2 C.R. ve čtvrtek o více než 8 % nahoru a Pegas Nonwovens posílila o bezmála 2 %. V průběhu odpoledne akcie Pegas Nonwovens dokonce posilovaly až o 2,7 % na rekordních 855 Kč. Naproti tomu akcie Unipetrolu po zprávě o výbuchu a požáru v Litvínově spadly o 5 %. Po dvou explozích v části areálu litvínovské chemičky vypukl podle zpráv požár, který si vyžádal evakuaci zhruba tisíce lidí. Ve čtvrtek se nedařilo ani akciím Fortuny, které zareagovaly téměř 10% propadem na zprávu o odchodu hlavního bookmakera a ředitele slovenské pobočky z firmy.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

4. Očekávané události

V pátek budou trhy sledovat australské maloobchodní tržby, zprávy o HDP Itálie, Francie, Německa a celé eurozóny, jejíž statistický úřad Eurostat navíc zveřejní ještě inflační data. Zpráva o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí vyjde také v České republice. Odpoledne se budou investoři v zámoří soustředit na index výrobních cen, průmyslovou výrobu a předběžný index důvěry spotřebitelů v americkou ekonomiku od Michiganské univerzity. Výsledkovou sezónu v Evropě obohatí mimo jiné Swiss Life Holding a v Číně China Petroleum & Chemical, China Construction Bank, PetroChina a Sands China. Co investoři sledovali celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB má obavy z vývoje na burze v Číně a možných kroků Fedu

Přílišná kolísavost finančních trhů v Číně by mohla mít na zatím křehké hospodářské oživení v eurozóně větší dopady, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání vedoucích představitelů Evropské centrální banky. Ekonomiku eurozóny by prý mohlo negativně ovlivnit rovněž očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

6. Dudley (Fed): Zvýšení sazeb se blíží, oslabení jüanu bylo správným krokem

Oslabení čínského jüanu je pravděpodobně správným krokem, pokud je ekonomika ve skutečnosti slabší, než čínská vláda očekávala. Řekl to ve středu William Dudley, prezident pobočky Fedu v New Yorku. "Je zcela zřejmé, že pokud je čínská ekonomika slabší, než vláda očekávala, není zcela nerozumné, aby čínská měna tuto slabost vyrovnala," řekl Dudley. "Je příliš brzy na to soudit, co se děje v Číně ve vztahu k její měnové politice. Očividně došlo k tomu, že jüan posiloval spolu s americkým dolarem," uvedl v projevu dále Dudley.

7. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci vzrostly o 0,6 %, bez aut o 0,4 %

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci vzrostly o 0,6 %, bez aut o 0,4 %, jak se očekávalo. Američané více utráceli za automobily či jídlo v restauracích, vyplývá ze čtvrtečních údajů ministerstva obchodu. Ministerstvo zároveň zpřesnilo údaje za červen. Podle zpřesněných dat zůstaly tržby beze změny, původně ministerstvo uvedlo, že se o 0,3 % snížily.

8. Ruský premiér rozšířil zákaz dovozu potravin na další země

Rusko ve čtvrtek přidalo Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko na seznam západních zemí, ze kterých zakázalo dovoz potravin. Zároveň pohrozilo tímto krokem i Ukrajině, pokud začátkem příštího roku vstoupí v platnost hospodářská část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Příslušné nařízení podepsal premiér Dmitrij Medveděv.

9. Zaměstnanci Deutsche Bank čelí obžalobě kvůli daňovým podvodům

Německá prokuratura obžalovala sedm současných a jednoho bývalého zaměstnance společnosti Deutsche Bank za údajné daňové podvody související s obchodováním s emisními povolenkami. Způsobené škody prokuratura odhaduje na 220 milionů eur, informovala ve čtvrtek agentura DPA.

10. Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně expandovala

Řecká ekonomika se ve druhém čtvrtletí překvapivě vrátila k růstu. Tamní statistický úřad ve čtvrtek oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,8 %. V prvním kvartálu HDP podle zpřesněných údajů stagnoval, namísto původně ohlášeného poklesu o 0,2 %.

Finanční výbor řeckého parlamentu schválil dohodu o nové pomoci

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Australský premiér má očividně slabost pro cibuli

Letos v dubnu si světová média povšimla, jak odolné chuťové pohárky má australský premiér Tony Abbott. Při návštěvě farmy se tehdy s chutí zakousl do cibule, a dokonce ještě dotyčnému farmáři pochválil její chuť.

Zdá se však, že se nejednalo o ojedinělý "incident" - před čtyřmi roky se Abbott do cibule před zraky kamer zakousl rovněž s chutí, a dokonce si do ní pak kousl ještě několikrát, aniž by uronil jedinou slzičku.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat