Co musíte ráno vědět (15. srpna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v USA, co čeká těžbu ropy z břidlic a jak vypadá loupež po italsku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek po datech z maloobchodu kolísaly, index Nasdaq mírně posunul své zavírací maximum

Americké akciové indexy zahájily páteční seanci mírným poklesem, během hodiny a půl se ale dostaly k nule. Poté ovšem na trh dorazila zpráva, podle které v USA v červenci nečekaně ustal růst maloobchodních tržeb, a všechny tři hlavní indexy zamířily opět dolů. V polovině seance však přišel ještě jeden obrat, který pomohl indexům Dow a S&P 500 část ztrát smazat a index Nasdaq dokonce dostal nad nulu. Dow nakonec oslabil o 0,2 % na 18 576,47 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,08 % na 2 184,05 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,09 % a skončil na novém zavíracím maximu 5 232,90 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,11 % na 11,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba pět bazických bodů na 1,507 %. V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvýrazněji klesl sektor základních materiálů, nad nulou se udržely energetický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží. Za celý uplynulý týden Dow posílil o 0,18 %, S&P 500 přidal 0,05 % a Nasdaq Composite vzrostl o 0,23 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Letní klid pokračuje a rekordů přibývá

Akcie jako nové bondy? Kvůli těmto grafům se o tom mluví stále častěji

2. Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden ale výrazně zpevnily

Obchodování na hlavních akciových trzích západní Evropy skončilo v pátek smíšeně, pohyby indexů ale byly jen nevýrazné. Za celý týden všechny indexy velkých západoevropských trhů výrazně zpevnily. Britský index FTSE 100 v pátek posílil o 0,02 % na 6 916,02 bodu, německý DAX klesl o 0,27 % na 10 713,43 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,08 % na 4 500,19 bodu. Celoevropský index STOXX Europe 600 přišel o 0,16 % a uzavřel na 346,09 bodu. Za celý týden FTSE 100 připsal 1,8 %, DAX vzrostl o 3,34 %, CAC 40 posílil o 2,13 % a STOXX Europe 600 připsal 1,38 %. Optimismus na trzích v pátek podporovaly vyšší ceny ropy, nakonec ale převážil výrazný pokles akcií těžařských firem. Akcie těžařů Anglo American, Antofagasta a Rio Tinto patřily k nejslabším titulům starého kontinentu, když odepsaly kolem tří procent. Přes tři procenta naopak zpevnily akcie logistické firmy A.P. Møller - Mærsk, která zveřejnila výsledky svého hospodaření. Čtvrtletní čistý zisk byl sice pod odhady analytiků, firma ale potvrdila celoroční výhled.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Světová ekonomika: Největší boháči hromadí hotovost. Mají obavy a čekají na příležitosti

3. Pražská burza v pátek posílila a potvrdila týdenní růst

Pražská burza v pátek stejně jako v předchozích dvou dnech mírně vzrostla, index PX stoupl o 0,31 % na 863,87 bodu. Nahoru burze pomohly akcie Erste, Monety nebo O2, v červených číslech naopak skončily například cenné papíry Komerční banky, energetické firmy ČEZ nebo tabákové společnosti Philip Morris ČR. Dvě nejobchodovanější emise burzy, akcie Komerční banky a ČEZ, spadly v pátek do mínusu. Cenné papíry Komerční banky zlevnily o 0,46 % na 867 korun a akcie ČEZ o 0,54 % na 440,50 Kč. Další z hlavních emisí s velkým objemem obchodů, akcie Philip Morris ČR, si navíc připsaly i nejvýraznější propad, a to o 1,62 % na 13 035 korun. Více než polovina hlavních emisí ale posílila. Nahoru táhly celou burzu především cenné papíry Erste s třetím největším objemem obchodů. Připsaly si 1,3 % na 664,10 Kč. V plusu obchodování uzavřely také akcie Monety Money Bank, které zdražily o 0,93 % na 75,70 Kč. Největšího růstu dosáhly cenné papíry O2, které posílily o 2,22 % na 235 korun. V zelených číslech skončily akcie na pražské burze i za celý týden, když od minulého pátku index PX přidal 1,66 %. Největší pokles zaznamenaly akcie elektrárenské společnosti ČEZ, nejlépe se naopak dařilo cenným papírům telekomunikační firmy O2 Czech Republic.

Brexit a česká ekonomika: Zpomalení ano, recese ani náhodou! A tak se na ni vláda ani nechystá

4. Očekávané události

Začátek týdne na ekonomické údaje příliš bohatý nebude. V noci na pondělí vyjdou v Japonsku zpráva o průmyslové výrobě a údaje o vývoji tamní ekonomiky ve druhém čtvrtletí. V Evropě významná data zveřejněna nebudou. Spojené státy na trh odpoledne pošlou index cen domů od NAHB a připojí ještě index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Hospodářské výsledky představí v Británii Bovis Homes Group a v USA Sysco. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. EIA: Těžba ropy z břidlic vzroste za 25 let na dvojnásobek

Světová těžba takzvané nekonvenční ropy z břidlic a dalších hornin by se měla do roku 2040 zvýšit na více než dvojnásobek loňské úrovně. Vedle Spojených států, které nyní v těžbě z břidlic dominují, by k tomu měly přispět zejména Kanada, Rusko a Argentina. Předpověděl to na konci minulého týdne v dlouhodobém výhledu Úřad pro energetické informace (EIA) při americkém ministerstvu energetiky.

6. Volkswagen má souhlas s úpravami dalších 460 000 naftových vozů

Německá automobilka Volkswagen získala od německého Úřadu pro motorová vozidla (KBA) souhlas s technickými úpravami dalších 460 000 automobilů s naftovými motory, které byly vybaveny softwarem umožňujícím manipulace s emisními testy. Volkswagen to oznámil v nedělním sdělení. Počet automobilů, které už může firma svolat k opravám, se tak dostal na více než pět milionů.

7. MMF vybídl Čínu, aby přestala určovat cíle hospodářského růstu

Čína by se měla odpoutat od stanovování cílů hospodářského růstu. Uvedl to v pátek Mezinárodní měnový fond. Odbourala by se tím podle něj neefektivní krátkodobá stimulační opatření. Současně fond ocenil dosavadní ekonomické pokroky Pekingu. Čína by však podle něj měla pokračovat v hlubokých reformách, zpomalit neudržitelný růst půjček a přestat s financováním málo výkonných podniků.

8. Euro: Krúpova Arca Capital hodlá žalovat Monetu Money Bank

Skupina Arca Capital Pavola Krúpy hodlá žalovat Monetu Money Bank a Spolek menšinových akcionářů Agrobanky obnoví spor vůči České národní bance. Důvodem je krach Agrobanky v roce 1996 a prodej její zdravé části do rukou amerického kolosu General Electric o dva roky později. Napsal to v pátek server Euro.cz. V obou případech může jít podle listu o miliardové částky.

9. Růst ekonomiky eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalil na 0,3 %

Ekonomika eurozóny zpomalila ve druhém čtvrtletí růst proti prvnímu kvartálu na 0,3 % z 0,6 %. Mírně zvolnil rovněž růst ekonomiky celé EU. Páteční údaje evropského statistického úřadu Eurostat potvrdily předběžná čísla z konce července.

10. Zápis ze zasedání ČNB: Za zpomalením ekonomického růstu stojí propad vládních investic

Dočasné zpomalení růstu českého HDP v letošním roce není překvapivé a je dáno faktory mimo dosah měnové politiky ČNB, především propadem vládních investic. Uvádí se to v zápisu z posledního zasedání bankovní rady České národní banky. Rada tento měsíc zasedala poprvé pod vedením nového guvernéra Jiřího Rusnoka.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Miláně si lupiči vykopali do banky tunel

Z banky v centru severoitalského Milána si v pátek lupiči odnesli tučnou kořist. Nešlo ale o klasickou loupež, do budovy peněžního ústavu se dostali tunelem ze sousedního domu.

Čtyři lupiči do pobočky banky pronikli tunelem ráno. Počkali si na první příchozí zaměstnance, které se zbraní v ruce donutili otevřít trezor. Poté, co vyprázdnili bezpečnostní schránky, se dali na útěk. Tunelem se jim podařilo zmizet ještě před příjezdem policie, kterou otevření sejfu zalarmovalo.

Informace o uloupených věcech dotčená banka nezveřejnila, podle italských médií je ale jejich hodnota "relevantní".

Na vrtání, které nepřestávalo ani přes noc, si údajně už od neděle stěžovali obyvatelé domů sousedících s bankou. Jeden z nich podle italských médií informoval o hluku policii i ředitele peněžního ústavu. Loupeži se ale přesto zabránit nepodařilo.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat