Co musíte ráno vědět (16. prosince)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a zámoří, jak se vyvíjí inflace ve Spojených státech a umí lepší ohňostroj příroda, nebo člověk? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý připsaly procento, očekávání vyšších sazeb jim vítr z plachet nesebralo

Americké akcie zahájily úterní obchodování zhruba procentním růstem a během dne oscilovaly kolem této úrovně. Náladu investorů podporovalo oživení cen ropy, pozornost trhu se ale nyní soustředí hlavně na americkou centrální banku (Fed), která by podle očekávání měla ve středu večer oznámit první zvýšení úrokových sazeb po více než devíti letech. Dow zpevnil o 0,9 % na 17 524,91 bodu, širší S&P 500 přidal 1,06 % na 2 043,41 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,87 % na 4 995,36 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,83 % na 20,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než čtyři bazické body na 2,268 %. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce vzrostly energetický sektor, finanční odvětví a sektor zdravotní péče, naopak nejméně stouply průmyslové odvětví, technologický sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Až Fed zvedne sazby, dolar může překvapit

A pak že hotovost není král! Investoři vyhlížejí vyšší sazby v USA

2. Evropské akcie v úterý výrazně ožily, především díky automobilkám

Evropské akcie v úterý výrazně ožily díky zastavení propadu cen ropy a solidním číslům o prodejích aut v Evropě. Britský FTSE 100 připsal 2,45 %, francouzský CAC 40 3,16 % a německý DAX 3,07 %. Regionální index STOXX Europe 600 přidal 2,87 %, nahoru mu pomohly především akcie automobilek a bank a cenné papíry z ropného sektoru. Automobilky vystřelily vzhůru v reakci na zprávu Evropské asociace výrobců automobilů, podle níž registrace nových vozidel v regionu v listopadu vzrostly o 13,7 %, což znamená 27. růstový měsíc v řadě. Akcie emisním skandálem zasažené německé automobilky Volkswagen zakončily den se ziskem 1,7 % díky tomu, že registrace jejích vozidel vzrostly meziročně o 4,1 %. Ještě lépe si vedly cenné papíry dalších výrobců aut.

Evropa po krizi aneb Jak (ne)fungují úsporná opatření

Svět po krizi: Síň hanby centrálních bank

3. Pražská burza v úterý připsala procento, pomohly jí akcie O2 C.R. a Erste Group Bank

Index PX vzrostl o 1,01 % na 928,99 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie odepsaly 1,5 %. Druhý nejobjemnější titul, skupina ČEZ, rovněž oslabil, a to o 0,42 %. Naproti tomu akcie O2 C.R. zpevnily o procento, a cenné papíry Erste Group Bank připsaly dokonce 4,29 %, čímž dopomohly burze k růstu. Podpořila je zpráva, že mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ponechala stabilní výhled pro rakouský bankovní sektor. Přes procento připsaly také akcie společnosti Unipetrol, pojišťovny VIG a tabákové firmy Philip Morris ČR.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Vítězné portfolio na rok 2016 aneb Co vám v příštím roce (ne)vydělá (Investiční večer)

I jako intervence ČNB: Bankovní rada se změní. Máme na kurzový závazek zapomenout? (Investiční abeceda na rok 2016)

4. Očekávané události

Středa se ponese ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů jak v Evropě, tak ve Spojených státech. Eurostat navíc zveřejní zprávu o inflaci v eurozóně, Spojené království odhalí vývoj míry nezaměstnanosti a USA ještě zahájenou výstavbu, počet vydaných stavebních povolení a průmyslovou výrobu. V ČR budou investoři sledovat index výrobních cen a pozornost budou věnovat i zasedání ČNB. Pomyslným vrcholem ale bude zveřejnění výsledku zasedání měnového výboru Fedu ve 20.00 SEČ. Očekává se, že centrální banka USA oznámí zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů ze současného rekordního minima 0-0,25 %. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. prosince? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace ve Spojených státech v listopadu zrychlila na 0,5 %

Meziroční tempo inflace ve Spojených státech se v listopadu zvýšilo na 0,5 % z předchozích 0,2 %, čekalo se zvýšení na 0,4 %. Meziměsíčně ceny v souladu s očekáváním stagnovaly po říjnovém růstu o 0,2 %. Inflace očištěná o ceny potravin a energií zrychlila na 2 % meziročně z 1,9 %, jak se očekávalo. Meziměsíčně se jádrové ceny zvýšily o 0,2 %, rovněž v souladu s odhady a stejně jako v říjnu.

6. Enel se prý dohodl na prodeji podílu v SE českému holdingu EPH

Italský energetický koncern Enel se dohodl na prodeji svého dvoutřetinového podílu ve společnosti Slovenské elektrárne (SE) české skupině Energetický a průmyslový holding (EPH). Listu La Stampa to podle agentury APA řekl šéf Enelu Francesco Starace. Dodal, že prodej podílu by měl italské firmě přinést 1,3 miliardy eur.

7. Varšava podle Porošenka poskytne Kyjevu miliardový úvěr

Polsko poskytne Ukrajině půjčku ve výši jedné miliardy eur. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko po schůzce se svým polským protějškem Andrzejem Dudou v Kyjevě.

8. Řecko podle Babiše nepatří do eurozóny ani Schengenu

Řecko podle českého ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše nepatří do eurozóny ani schengenského prostoru volného pohybu osob. Babiš to v úterý řekl na diskusním fóru slovenského listu Hospodárske noviny.

9. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v prosinci opět zvýšila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v prosinci zvýšila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Institut ale upozornil na negativní vliv, který má na export z Německa ekonomický útlum v rozvíjejícím se světě. Index očekávání v prosinci stoupl na 16,1 bodu z listopadových 10,4 bodu, očekávalo se 15 bodů. Hodnocení současné situace vzrostlo na 55 bodů z 54,4 bodu, čekalo se 54,2 bodu. Index očekávání pro celou eurozónu se rovněž zvýšil, a to na 33,9 bodu z předchozích 28,3 bodu.

10. Rada Evropy: Vatikán je v boji proti praní špinavých peněz pomalý

Rada Evropy vyzvala Vatikán, aby urychlil vyšetřování podezření z praní špinavých peněz ve svém finančnictví. Tamní úřady totiž doposud nevznesly žádná obvinění. Otázkou se zabývá výbor Rady Evropy pro boj proti praní špinavých peněz Moneyval.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kdo zvládne lepší ohňostroj? Člověk, nebo příroda?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat