Co musíte ráno vědět (16. října)

Jak burzy zareagovaly na rebelující americké politiky, jak se vyvíjí projekt bankovní unie v EU a před jak ošklivou smrtí vás může zachránit správná autobaterie? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie po výsledcích Coca-Coly, Citigroup a Johnson & Johnson oslabily

Americké akcie v úterý kolísaly. Zprvu je nahoru táhl optimismus investorů z blížící se dohody amerických zákonodárců o dluhovém stropu, následně však naděje uhasili republikáni ve Sněmovně reprezentantů, kteří přinesli vlastní návrh, který opět blokuje Obamacare, zásadní jablko sváru mezi oběma stranami. Ani dva dny před pravděpodobným dosažením dluhového stropu tak američtí politici společnou řeč nenašli a index volatility VIX poslali zpět k 19 bodům. Dow nakonec oslabil o 0,87 %, širší S&P 500 odepsal 0,71 % a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,56 %. Nejvíce odepisovaly sektor služeb a tituly ze sektoru necyklického spotřebního zboží. S mírnými zisky naopak uzavřel sektor základních materiálů.

8 akcií, s nimiž podle Jima Cramera přežijete americký dluhový průšvih

2. Evropské akcie v úterý zpevnily díky nejspíše předčasnému optimismu z blížící se dohody amerických politiků

Evropské akcie posilovaly čtvrtý den v řadě, což je nejdelší série za poslední dva měsíce. Investoři předpokládají, že se američtí zákonodárci nakonec domluví a k úvěrovému kolapsu země nedojde. Britský FTSE 100 posílil o 0,64 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,78 % a německý DAX si polepšil o 0,92 %. Nejlépe si vedly automobilky a sektory základních materiálů a finančních služeb, ztrácelo naopak odvětví průmyslového zboží.

ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v říjnu nečekaně rychle vzrostla

Hans Kundnani (ECFR): Merkelové schází vize, takže žádné noty rozdávat nebude

3. Pražská burza si v úterý připsala více než procentní zisk

Index PX v úterý posílil o 1,01 % na 976,26 bodu. Nahoru ho táhly bankovní tituly, dařilo se však i Telefónice C.R. a NWR. Nejvíce obchodovanou akcií byl v úterý ČEZ, který odepsal 0,64 %. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že vede jednání s auditory o možném odpisu aktiv ve světle klesajících cen elektřiny i analogických kroků konkurentů. Velkého objemu obchodů se dočkaly i akcie Telefóniky C.R., které rozšířily pondělní zisky o dalších 3,37 % na 333,90 Kč v reakci na zprávu, že o podíl španělské Telefóniky ve firmě má zájem PPF. O více než tři procenta v úterý zpevnily také cenné papíry NWR (+3,60 %) a mediální CME (+3,04 %). Zisky si připsaly i bankovní tituly - akcie Komerční banky podražily o 2,58 % a Erste Group Bank si polepšila o 1,20 %. O téměř procento naopak zlevnily cenné papíry developera Orco (-0,92 %).

ČS: Říjnová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Američtí politici se na podobě zákona o financování stále nedohodli, republikáni ve Sněmovně reprezentantů dokonce přišli s vlastním návrhem, který opět ignoruje požadavek demokratů na "čistou" verzi zákona a připojuje k němu další dodatky. Trhy mezitím nejistě vyhlížejí kritické datum 17. října. Makrodata, která by měly zveřejnit vládní agentury, tak nejspíše opět nevyjdou, zato se dočkáme Béžové knihy Fedu. Eurozóna odhalí zprávu o inflaci a obchodní bilanci a Spojené království zveřejní výsledky zaměstnanosti za tři měsíce mezi červnem a srpnem. V plném proudu je výsledková sezóna - dozvíme se, jak na tom v minulém kvartálu byly například společnosti PepsiCo, IBM, eBay, Bank of America nebo American Express. Přehled středečních výsledků a očekávání najdete ZDE. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Republikáni v americké Sněmovně reprezentantů předložili vlastní návrh zákona o financování vlády a zvýšení dluhového stropu

Podle dostupných informací má tento návrh zahrnovat i oddálení platnosti daně ze zdravotnických zařízení. Stejně jako senátní návrh by měl vládě zajistit financování do 15. ledna a zvýšení dluhového stropu do 7. února. Kvůli snaze republikánů zahrnout do jednání o financování i jiné otázky dosud všechny diskuze skončily neúspěchem. Demokrati totiž požadují prohlasování "čistého" zákona o financování. Sněmovna by o návrhu měla hlasovat v úterý večer. S největší pravděpodobností, i kdyby se republikánům podařilo získat souhlas Sněmovny, jim Senát zákon pošle zpět.

6. Ministři financí EU dokončili vznik jednotného bankovního dohledu

Ministři financí EU v úterý na jednání v Lucemburku dokončili proces vzniku jednotného bankovního dohledu eurozóny. Zabývali se také podobou budoucích záchranných sítí pro evropské banky. Podle České republiky by zapojení veřejných peněz do nich mělo být co nejmenší, řekl novinářům český ministr Jan Fischer. Podle něj sice Česko není součástí vznikající evropské bankovní unie, přesto by ale mělo být v centru debat, neboť se nemůže tvářit, že se jej problematika netýká.

7. Mezi hedgeovými fondy se přemnožili medvědi. Je jich letos nejvíce

Hedgeové fondy, jejichž medvědí sázky na akcie jim zatím přinesly oproti růstu indexu S&P 500 poloviční zisky, shortují ve velké míře akcie. Index ISI, který ukazuje poměr dlouhých a krátkých pozic hedgeových fondů, se minulý týden propadl na 48,4 bodu. Index, jehož pokles ukazuje medvědí náladu, se za poslední 3 týdny propadl již o 4 %. "Hedgeové fondy jsou opatrné, bojí se defaultu vlády. Pokud však bude dohody dosaženo, znamená to, že v hedgeových fondech dřímá nákupní síla pro akcie," říká Oscar Sloterbeck z ISI.

Jak si letos vedou jednotlivé investice?

8. Šéf ČEZ Beneš: Uvažujeme o odpisu některých aktiv

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že vede jednání s auditory o možném odpisu aktiv ve světle klesajících cen elektřiny i analogických kroků konkurentů. "Každý odepisuje. Odpisy konkurence se pohybují v řádech miliard eur, my jsme zatím neodepsali nic, takže předpokládám, že se to od nás čeká," řekl Beneš. "Můžeme očekávat nějaké odpisy kvůli nižším cenám elektřiny. V této situaci auditoři pravděpodobně tlačí na energetické firmy, aby odepsaly část aktiv na úrovně, které vidí jako férové," říká analytik z České spořitelny Josef Novotný.

Jiří Hrabal (ING IM): Akcie ČEZ jsou stále výhodnou investicí, prodej koksovny ze strany NWR byl naopak chyba

9. Potvrzeno: Jedním ze zájemců o koupi Telefóniky C.R. je PPF

Španělská telekomunikační společnost Telefónica potvrdila, že uvažuje o prodeji svého podílu v české divizi Telefónica Czech Republic. Jedná například s investiční skupinou PPF. Oznámila to v úterý sama Telefónica. Zároveň ale dodala, že není jisté, zda nějaké dohody dosáhne.

10. Buffett na akciích GE nevydělal tolik, kolik by si představoval

Sázka na společnost General Electric během finanční krize se ukazuje být méně výnosná než investice do Goldman Sachs a Bank of America, které Warren Buffett během krize udělal. Buffettova společnost Berkshire Hathaway získá využitím warrantů, které obdržela jako součást kapitálové injekce během krize, akcie GE v hodnotě kolem 260 milionů USD. Podobná investice do Goldman Sachs přitom Buffettovi vynesla 2,1 miliardy USD.

Investujte jako Buffett: Kdyby se na pět let zavřely burzy, nemá vás to rozhodit

Bonus

Vaše auto už nikdy neumře. A vy také ne

Reklamní oddělení výrobce autobaterií DieHard využilo oblíbené hororové scény, kdy hrdinům nenastartuje auto. S DieHard se totiž prý něco podobného nestane. Reklamu založenou na útoku zombie společnost ne náhodou nejvíce propagovala v neděli v noci během premiéry nového dílu populárního seriálu Živí mrtví.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat